Пацієнт завжди мертвий: один день із життя патологоанатома

31 Березня 2017, 11:07
15504

Специфічний запах формаліну, тьмяне світло коридорів та ряд домовин одразу за кімнатою розтинів – таким зустрічає своїх відвідувачів міське відділення Волинського обласного патологоанатомічного бюро.

Для більшості людей це місце асоціюється виключно зі смертю, адже особисто зіштовхуються з роботою патологоанатома тільки ті, хто зазнав непоправної втрати.  Волинське обласне патологоанатомічне бюро обслуговує практично всі лікарні Луцька, обласні установи та районну лікарню. Сюди ж скеровують усіх тих, хто завершив земне життя у власній домівці, оминувши лікарняне ліжко.

За рік лікарі установи встановлюють причину смерті більш, ніж тисячі пацієнтів. Проте розповідають, що проведення розтинів – далеко не найважливіше завдання, яке покладене на персонал закладу.

Район.Луцьк вирішив відкрити завісу містичності, якою оповита робота патологоанатома та показати, що з відбувається за стінами, де немає місця живим.

Про роботу та обов’язки персоналу, ставлення до роботи та міфи, пов’язані з патологоанатомічним бюро, розповіла завідувач відділення дитячої патологоанатомії Волинського обласного патологоанатомічного бюро Людмила Соловей.

Загалом у штаті міського відділення працює чотири лікарі, вісім лаборантів та п’ять санітарів. Одні прийшли на роботу відносно недавно, інші працюють у бюро мало не півстоліття. Проте незалежно від стажу роботи, кожен з працівників знає, що від їх вправності,  зосередженості та інтуїції залежить не лише правильний діагноз мертвих, а й подальший шлях лікування живих.

За словами Людмили Соловей, найважливішим завданням лікаря-патологоанатома є проведення гістологічних досліджень, аби встановити прижиттєвий діагноз пацієнта, на основі якого лікар проводитиме подальше лікування.

Але про все по-порядку…

 

ТУТ МЕРТВІ НАВЧАЮТЬ ЖИВИХ

Початок робочого дня патологоанатома, як у кожного лікаря, не відбувається без ранкового обходу. Адже, незважаючи на відсутність життєвих показників, людей тут вважають повноцінними пацієнтами, які потребують уваги та зосередженості лікаря. Тут вважають, що мати справу зі смертю не менш відповідально, аніж із народженням чи лікуванням людини.

Старі і новонароджені, тяжкохворі і ті, хто ще вчора не відчував жодних проявів недуги – на столи патологоанатомічного бюро потрапляють усі без винятку пацієнти, які померли без ознак насильницької смерті.

1

1
Стіл для здійснення розтинів
Стіл для здійснення розтинів

Часто на плечі лікаря лягає нелегкий обов’язок, який полягає не тільки у встановленні причин смерті. Саме патологоанатоми повинні пояснити родичам, з яких причин кістлява гостя з косою навідалася до їх рідних.

За словами Людмили Соловей, за останні роки кількість смертей серед людей молодого та середнього віку значно зросла. З тисячі пацієнтів близько ста – діти, однією з основних причин смерті яких є онкологічні захворювання.

За останні роки дещо змінилася статистика і стосовно смертності працездатного населення. Серед основних причин смерті дорослого населення домінують серцево-судинні захворювання, онкологія та туберкульоз. Ще одна з поширених причин – цироз печінки, яким страждають люди молодого та середнього віку.

Зазвичай під час розтину покійного присутні всього двоє людей – лікар та санітар. Вхід у «святая святих» – кімнату для розтинів – і родичам, і стороннім особам суворо забороняється. І питання, зрештою, не тільки у конфіденційності та моральних аспектах справи, а й у тому, що розтин – видовище не для слабкодухих.

1

Проте, варто зазначити, що в окремих випадках оглянути тіло померлого приїжджають делегації практикуючих лікарів та патологоанатомів. Особливо це стосується рідкісних дитячих патологій, які виявити без розтину неможливо. Так лікарі мають змогу не тільки дізнатися про причину передчасної смерті,  а й зрозуміти,  які дії варто вчинити, аби уникнути подібних випадків у майбутньому.

Багато у кого кімната для розтинів може викликати дещо викривлені асоціації. Стіни заляпані кров’ю  і трупний запах – абсолютно хибні уявлення про місце роботи патологоанатома. Насправді у приміщенні, де лікарі та санітари працюють з пацієнтами, панує стерильна чистота. Лікарі кажуть, що до покійних ставляться так само, як і до живих пацієнтів.

До слова, у кінці коридору, одразу за кімнатою, де знаходяться покійники, винаймають кімнату для комерційного призначення – там довгими рядами стоять домовини та похоронні вінки.

Людмила Соловей зізнається – заходити у ту частину приміщення не любить, бо саме там подих смерті та відчуття чогось непоправного відчувається найбільше.

Про це красномовно говорить і надпис у кімнаті розтинів – «Тут мертві навчають живих».

1
Надпис на стіні у кімнаті для розтинів - тут мертві навчають живих
Надпис на стіні у кімнаті для розтинів - тут мертві навчають живих

 

НАЙКРАЩЕ У РОБОТІ – ДАТИ НАДІЮ НА ЖИТТЯ

Завідувач відділення розповідає,  що загалом розтини не є основною роботою патологоанатома, вони займають усього близько 10% обсягу роботи.

Патологоанатомічне бюро обслуговує тисячі живих людей, здійснюючи прижиттєве дослідження тканин для встановлення діагнозу. Саме на основі висновку патологоанатома лікар здійснює подальше лікування пацієнта. Тому так важливо, аби дослідження відбулося швидко та професійно.

Людмила Соловей пояснює – у складних випадках, аби надати гістологічний висновок, лікарі по кілька годин досліджують зразки тканин, проводять наради, консиліуми. Адже розуміють – похибка у висновку може коштувати пацієнту життя.

1
Людмила Соловей
Людмила Соловей

До бюро з медичних закладів надходить увесь матеріал, який вирізали під час операцій і діагностичних біопсій. Відтак, лікар-патологоанатом повинен здійснити вирізку з матеріалів,  аби згодом з тканин можна було встановити діагноз. Вирізані частинки тканин добу обробляють у розчинах хімічних реактивів, які сприяють ущільненню та зневодненню клітин та заливаються гарячим парафіном. Уже з готових парафінових блоків лаборанти роблять зрізи, наносять їх на скельця, зафарбовують та висушують. Уся робота досить довготривала та кропітка, адже потребує ювелірної точності та зосередженості.

1
Частинки тканин добу перебувають у хімічних розчинах
Частинки тканин добу перебувають у хімічних розчинах

1
Так проводиться етап фарбування тканин
Так проводиться етап фарбування тканин

До слова, скельця зі зразками тканин зберігаються ще протягом тривалого часу, а ті тканини, де виявили онкологічні захворювання, взагалі не вилучаються із архіву.

Окрім стандартних гістологічних  тут здійснюють також термінові дослідження. Лікар говорить – такі дослідження потрібно виконати протягом 15 хвилин, адже хворий чекає висновку уже будучи на операційному столі. Саме за цим дослідженням хірург буде вирішувати, яким чином продовжувати операцію.

Патологоанатоми зізнаються – приємного у їх роботі мало. Важко приходити зранку і виявляти, що за ніч ряди мертвих знову поповнилися, боляче дивитися, як зупинилося життя щойно народженого немовляти. А ще невимовно складно вписувати у висновку діагноз та розуміти, що невдовзі пацієнт стане і твоїм підопічним.

Проте є те, чим кожен патологоанатом пишається найбільше – вони дають надію на життя. Довго і прискіпливо вдивляються у мікроскопи,  аби спростувати підозри на жахливі діагнози та вказати правильний шлях у лікуванні хвороби.

1

2

3
Зразки тканин залиті парафіном. З них лаборанти робитимуть зрізи та будуть наносити на скельця для подальшого дослідження
Зразки тканин залиті парафіном. З них лаборанти робитимуть зрізи та будуть наносити на скельця для подальшого дослідження

1
Скельця зберігаються в архіві протягом тривалого часу. Це дає можливість при потребі перевірити згодом поставлений діагноз
Скельця зберігаються в архіві протягом тривалого часу. Це дає можливість при потребі перевірити згодом поставлений діагноз

1

1
Зразки тканин залили парафіном. Після того,  як блоки застигнуть, їх відправляють лаборантам для здійснення зрізів
Зразки тканин залили парафіном. Після того, як блоки застигнуть, їх відправляють лаборантам для здійснення зрізів

1
Скельця зі зразками тканин, які очікують на фарбування та підсушування
Скельця зі зразками тканин, які очікують на фарбування та підсушування

1

1
Матеріал дослідження зафарбовано
Матеріал дослідження зафарбовано

1
Останній етап - підсушування  Після цього скельця потрапляють під мікроскоп патологоанатома
Останній етап - підсушування Після цього скельця потрапляють під мікроскоп патологоанатома

Софія СІЧКУН

 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected]

Коментарі
31 Березня 2017, 14:21
Де фото трупів???
31 Березня 2017, 15:17
Любий діагноз за ваші гроші!
31 Березня 2017, 17:12
Стаття фантастично жахлива! Журналізди геть очманіли. Можете писати слогани для бюро ритуальних послуг із застосуванням "кістлява гостя" та "подих смерті"
01 Квітня 2017, 03:26
До чого ці саркастично-цинічні коментарі? Ніхто не омине цього закладу, то ж знайомтеся! Завжди дивував вибір людей цієі професіі, але хтось має робити іцю роботу. Вдячність і шана ім за це.
01 Квітня 2017, 15:52
Завжди хотіла стати патологоанатомом,але не склалась так доля. Проте дуже поважаю людей, які обрали цю професію!
01 Квітня 2017, 23:11
єдиним, хто напоїв мене до безпамяті, був лікар-патологоанатом)
11 Квітня 2017, 03:02
Хочеться там бачити тих хто продає підробні ліки в якості пацієнтів
Коментар
28/03/2024 Четвер
28.03.2024
27.03.2024
20:39
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром