Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Вперше в Україні: хочуть продати луцьку бібліотеку

17:55 30.01.2017
2382

У той час, коли в державі всіляко намагаються зберегти і примножити бібліотеки, на Волині обласна Федерація профспілок продає одну з найбільших у краї книгозбірню.

Щоправда, не з власної волі, а за дорученням столичного керівництва. Подібних прецедентів, щоб в Україні продавали приміщення діючої бібліотеки, ми не виявили.

БУДУВАЛИ ВОЛИНЯНИ, А ПРОДАЮТЬ КИЯНИ

Чиновники зазіхнули на приміщення Волинської обласної профспілкової бібліотеки імені Івана Фуріва – одного з небагатьох культурно-просвітницьких закладів профспілок України. Книгозбірню створили в 1961 році. У 1987-му тогочасний голова обласної профспілки Іван Фурів збудував нове приміщення бібліотеки на проспекті Молоді, 4, у Луцьку. Згодом його іменем назвали книгозбірню. Десятиліття тому обласна профспілка договором пожертви передала бібліотеку на баланс Федерації профспілок України. Новий власник спочатку фінансував колектив. Однак невдовзі перевів книгозбірню на повний госпрозрахунок.

– Нас ніхто не фінансує, фінанси заробляємо самотужки, – переконує директор бібліотеки Ніна Марусюк. – Здаємо частину приміщення в комерційну оренду, надаємо платні послуги. Із цих доходів самі сплачуємо комунальні платежі, чого не робить жодна бібліотека на утриманні міських або обласного бюджетів. Платимо всі обов’язкові податки, виплачуємо зарплату. Тому бібліотека не несе фінансового навантаження жодній профспілці.

Читайте також: Молоді: закривають профспілкову бібліотеку

Попри те, президія Федерації профспілок України як власник приміщення видала у Києві колегіальну постанову від 20 грудня 2016 року про продаж бібліотеки. Згідно з ухвалою, фонди книгозбірні – близько 73 тисячі книг – відійдуть навчально-методичному центру профспілок області.

– Я не розумію подібного кроку керівництва Федерації профспілок. Приміщення суто профільне, бо спеціально будувалося під бібліотеку із дотриманням необхідних специфічних вимог для збереження фонду. Тому його продаж викликає багато запитань, – каже директор навчально-методичному центру профспілок Галина Даниленко.

ОБЛАСНА ФЕДЕРАЦІЯ ВІДКУПИЛАСЯ ВІД БІБЛІОТЕКИ

На думку аналітиків, причина продажу бібліотеки доволі банальна – гроші. Чимале приміщення в 110 квадратних метрів столичний власник попередньо оцінив у 9 мільйонів гривень. Федерація профспілок України планує одержати їх на торгах. Щоправда, попередньо столичні чиновники намагалися повернути бібліотеку волинським профспілкам. Однак обласна федерація відхрестилася від бібліотеки.

– Постало питання про відновлення Будинку профспілок у Києві. Зрозуміло, що треба кошти на це. Київ надіслав нам лист про те, що вони хочуть розірвати договір пожертви і передати бібліотеку знову ж таки на баланс профспілок області. Ми зібрали президію, її члени визнали, що сьогодні нам важко фінансово утримувати цю бібліотеку. Президія вирішила цей договір не розривати, а дозволити Федерації профспілок України використовувати це приміщення за іншим призначенням. Якщо Київ таки вирішить відчужити майно, то відсоток від отриманих коштів перерахують на рахунок федерації профспілок області, – роз’яснила керівник обласної федерації профспілок Іванна Дубинка-Філозоф.

Іншими словами, обласна федерація проміняла бібліотеку на відсоток від її продажу.

ВЛАДА ОБІЦЯЄ ВРЯТУВАТИ ПРИМІЩЕННЯ КНИГОЗБІРНІ

Скандал обурив депутатів Луцької міськради – проблему винесли на засідання сесії.

– У розмові голова обласної профспілки зазначила, що правління справді дало згоду на зміну цільового призначення бібліотеки під комерцію, але остаточне рішення про продаж прийнято в Києві. Федерація профспілок України не готова віддати приміщення місту, вона пропонує викупити його. Але ті 9 мільйонів гривень – це непідйомні гроші для казни Луцька. Про ситуацію я доповів депутатам, нехай вони приймають рішення, – каже заступник міського голови Сергій Григоренко.

Щоб зберегти приміщення книгозбірні для понад 5 тисяч луцьких читачів, які є постійними абонентами бібліотеки, до порятунку долучилася обласна влада.

Читайте також: Молоді: бібліотеку ліквідують, а працівники непенсійного віку матимуть нове місце роботи

– Є дві пропозиції: по-перше, викупити це приміщення, а по-друге – не допустити його продажу і зміни цільового призначення, – зазначає голова облдержадміністрації Володимир Гунчик. – Я буду ініціювати зустріч із профспілками і закликати, щоб перестали розбазарювати майно. Як і інші профспілкові заклади, бібліотека не є особистою власністю правління Федерації профспілок. Ми всі були членами профспілки. І з кожного брали частину коштів для побудови цього приміщення. Тому сьогодні громада має стовідсоткове право користуватися приміщенням. На яких умовах – це інше питання, яке вирішимо за столом переговорів.

До порятунку бібліотеки долучилися громадські організації. Активістів обурює, що чиновники заради комфорту в столичному Будинку профспілок ладні пожертвувати бібліотекою на Волині.

– До слова, бібліотека знаходиться в Луцьку на проспекті Молоді. Гірко, що саме молодь хочуть позбавити закладу, який дає знання і виховує нашу молодь. Куди їм іти, коли закриється бібліотека? – риторично запитує голова профкому бібліотеки Оксана Ковальчук.

Роман ЖИЖАРА

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected]

загрузка...
Коментарі

луцький

10:36 31.01.2017

Так , дійсно всі сплачували профспілкові внески - тому і вирішувати має громада. А нашій владі - аби продати і створити якусь харчевню - таверну , щоб пили та ні в що не вникали люди, "не заморочувалися"...

лучанка

15:17 01.02.2017

А невже потрібна така кількість бібілотек у Луцьку,як зараз є.Яка користь від них 15, а 3 обласних.Хто до них ходить.Хто бере книжки, а ніхто.Бо все є в Інтернеті.Тримати таку плеяду бібліотекарів,які по суті нічого не роблять, а одержують зарплату по 5-10 тисяч, а читачів просто дописують,щоб не закрили.

Тема хороша

18:25 01.02.2017

Але чому інтерв'ю вкрали в іншого ЗМІ? Негарно якось ще й писати про заборону передруку...

АФІША
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром
28 лютого
Сьогодні
Вчора
26.02.2020
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин