Стежками району: у засніженому Садові виховують справжніх козаків

19 Січня 2017, 17:43
9509

Дружня громада села Садів відроджує козацькі традиції та власними силами старається сприяти розвитку рідного населеного пункту.

Район.Луцьк продовжує розповідати про різні куточки Луцького району. Цього разу ми завітали у село Садів, в якому проживає 1047 осіб.

До Садівської сільської ради входить також село Кошів, яке має значно меншу густоту населення і територію. Крім того, жителі Садова умовно поділяють село на райони, назви яких з’явилися ще з давніх часів – Волі, Черваківщина та центр.

2

Відстань від Луцька до Садова становить 43 кілометри. Дістатися до місця призначення можна кількома автобусами, проте варто зважати на те, що маршрути різняться за тривалістю витраченого часу на дорогу, адже можуть прямувати через різні населені пункти.

Ми відправилися до Садова у сніжну пору, тому їхати довелося більш, як півтори години.

Неподалік від зупинки громадського транспорту у центрі села знаходиться приміщення сільської ради. З надією зустрітися з очільником Садівської сільради Іваном Шендюхом, відправилися до головної установи села.

Працівники сільської ради разом із сільським головою якраз очищали подвір’я від снігу. Тому про проблеми і перспективи розвитку населеного пункту спершу зголосилася розповісти секретар ради Олена Міщук.

Садівська сільська рада
Садівська сільська рада

 

ОСВІТА ТА КУЛЬТУРА

За словами секретаря сільради, у Садові функціонує будинок культури, бібліотека, православна церква Святої Казанської божої матері, молитовний дім, ФАП, школа та дитячий садок.

Наразі у дитсадку «Малятко» виховують 28 дітей. Раніше, каже Олена Міщук, вихованців ділили на дві групи. Тоді у приміщенні дитсадка функціонувало два крила. Проте наразі одна частина приміщення дитсадка потребує ремонту, тому довелося укомплектувати різновікову групу. Така ситуація, за словами секретаря сільради, звісно, не найкращим чином відображається на виховному процесі, тому приміщення хочуть відремонтувати якомога швидше.

Натомість Будинок культури, у якому протягом довгого часу протікав дах, нещодавно відремонтували – встановили пластикові вікна, двері та відремонтували покрівлю.

Раніше місцева влада старалася справитися своїми силами, проте на капітальний ремонт даху коштів у сільському бюджеті не було. Згодом, на щастя садівців, кошти виділили з районного бюджету.

Школа у Садові – 11-річна. Втім, цього року випускників у Садівській школі не буде, бо після 9-го класу учні вступили до технікумів та коледжів.

При школі функціонує молодіжне козацьке об’єднання «Садівська козацька республіка» на чолі з отаманом Віктором Ящуком, що спрямоване на відродження традицій козацтва.

2
Відділення зв'язку
Відділення зв'язку

Садівський ФАП
Садівський ФАП

3
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня с. Садів Луцького району
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня с. Садів Луцького району

2
Дошкільний навчальний заклад Малятко
Дошкільний навчальний заклад Малятко

2
Подвір'я дитсадка
Подвір'я дитсадка

 

ДОРОГИ І ТРАНСПОРТНЕ СПОЛУЧЕННЯ

На центральній вулиці Садова, за словами сільського голови Івана Шендюха, поклали асфальтне покриття, проте з часом воно уже «зносилося». Ще на кількох вулицях – щебінь, решта – без твердого покриття.

Проте взимку, коли випаде сніг, жартують місцеві, усі дороги однакові. З’являється інша проблема – перемети.


 

Власної техніки для розчищення снігу в сільській раді немає. Якщо є невідкладна проблема, техніку наймають за кошти сільського бюджету. Обслуговуванням центральних доріг займаються працівники Луцького райавтодору.

«Інколи люди самостійно організовуюються і прибирають сніг. Я вважаю, що це добре, коли громада дружня. Тоді жителі знають, що зроблять добру справу для усіх. Звісно, можна казати, що держава повинна тобі все зробити. Але перш за все, треба і самому щось зробити для держави. До прикладу, організовуємо толоку і не кожен хоче прийти та допомогти громаді, а потім шукає допомоги від влади. А з нас і формується держава», – зазначає Іван Шендюх.

Що стосується транспортного сполучення, то жителі Садова на автобуси не скаржаться. За словами сільського голови, маршрутки їздять вісім разів на день. Крім того, до села заїжджають автобуси, які перевозять працівників торчинського заводу та луцького «Кромберг енд Шуберт». Саме там і працює значна частина садівців. Адже підприємств з робочими місцями у селі немає.

Проте, стверджує Іван Шендюх, земля для будівництва заводу в Садові є, і щодо цього уже були пропозиції.

«До сільради зверталися поляки з пропозицією побудувати на території села завод з виготовлення деревного вугілля. У нас є господарська територія, де колись функціонували ферми. Цю земельну ділянку могли б виділити для будівництва підприємства. Таким чином можна було б створити нові робочі місця», – розповідає голова Садівської сільради.

3
Голова Садівської сільської ради Іван Шендюх
Голова Садівської сільської ради Іван Шендюх

 

НАДХОДЖЕННЯ ДО СІЛЬСЬКОГО БЮДЖЕТУ

А поки конкретної домовленості ще немає, основна частина надходжень до сільського бюджету – від підприємців, які займаються торгівлею. На території Садова працює сім торговельних закладів, де продають як продукти харчування, побутову хімію і одяг, так і будівельні матеріали та засоби для ведення сільського господарства.

«Щоб задовольнити потреби населення, підприємці привозять різноманітні товари, навіть на замовлення», – каже Іван Шендюх.

Один із сільських магазинів
Один із сільських магазинів

1
Ще одна крамниця
Ще одна крамниця

 

Крім того, у селі функціонують СГПП «Садів» та ФГ «Околиця-Агро».

Деякі підприємці, за словами сільського голови, активно співпрацюють з громадою. Зокрема, одна із підприємиць під час зимових свят забезпечує дітей нешкільного віку (дітей, які не відвідують ні школу, ні дитсадок. – ред) подарунками, а орендар одного зі ставків після відлову риби роздає її одиноким людям, які обслуговуються у сільраді.

 

У САДОВІ ЖИТИ «НОРМАЛЬНО»

Місцеві жителі оцінюють життя у селі як «нормально». Кажуть, що всього ніби вистачає, але всюди є свої мінуси.

«Працювати тут немає де, люди їздять скрізь по роботах. А так в школі хіба, в сільській раді чи в магазині», – розповідає один із  місцевих жителів.

2

 

Крім того, за словами садівців, уже варто було б ремонтувати дорожнє покриття.

«Дороги у поганому стані. Неможливо їздити. А загалом все нормально –  приватизували городи та й працюємо на них. Ще річка є, можна рибу ловити. Але там улову немає. Церкви однієї на село вистачає. Колись сюди з’їжджалися навіть з кількох сіл, поки собі не побудували», – зауважує садівець.

Втім, за словами сільського голови, зовсім скоро у селі можливі зміни, адже Садівська сільська рада може увійти до майбутньої об’єднаної територіальної громади з центром у Торчині. Поки що процес знаходиться на рівні обговорення, проте очільник сільради сподівається, що об’єднання сприятиме позитивним змінам у селі.

3


4
Церква Святої Казанської божої матері
Церква Святої Казанської божої матері


1

1

3

1

1

1

1

2

2

5

2

4

1

2


2

1



1

 

Оксана ВЛАСЮК

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected]

Коментарі
20 Січня 2017, 11:48
Чому пропустили Торчин? Показали яка дорога, а саме центральна вулиця яку ніхто вже 3 рік не посипає ні піском ні сіллю
25 Лютого 2017, 18:23
Ще заїдьте в кошів а особливи коли все тане і пливе і спустіться на ту вулицю за ставком там не життя -там існування. Немає а селі ні магазину.ні медпункту .В мене таке відчуття що про це село забули і Бог і люди....
Коментар
29/03/2024 П'ятниця
29.03.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром