Як отримати допомогу тим, чиї будинки постраждали через російські обстріли: досвід села Прилуцьке
Програму «єВідновлення» впровадили понад рік тому, і почалася вона з надання компенсації на ремонт до 200 тисяч гривень. Наразі власники постраждалого від обстрілів житла можуть отримати не тільки кошти на відновлення будинків, а й сертифікат на придбання нового житла, якщо пошкоджене не можна відновити. Крім того, допомогу на відновлення житла надають органи місцевого самоврядування та благодійні організації.
Щоб дізнатися, як фіксувати наслідки руйнувань житла, подавати документи на «єВідновлення», скільки доведеться чекати на компенсацію, куди її можна витратити, які установи надають допомогу на відбудову, кореспондентка Район.Луцьк побувала у Прилуцькому та поговорила з людьми, чиї будинки у червні постраждали від ракетного удару.
Село Прилуцьке – неподалік від Луцька, потрапило під російську атаку 22 червня. Внаслідок падіння ракети у селі постраждали 18 будинків, в яких уламками були пошкоджені дахи, склопакети, вибите скло. Крім того, уламки пошкодили господарську споруду та спричинили пожежу на двох подвір’ях.
Після роботи пожежників, піротехніків та рятувальників комісія Луцької міської ради обстежила пошкоджені будівлі, склала відповідні акти, визначила обсяг робіт та попередній бюджет на відновлення постраждалих будинків. Наприкінці червня на черговій сесії міської ради з резервного фонду бюджету громади виділили 2,5 мільйона гривень.
За словами начальника відділу капітального ремонту житлового фонду департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради Віктора Фіщука, від жителів Прилуцького надійшло 18 заяв про пошкоджене житло. Власники двох найбільш пошкоджених будинків подали документи на відшкодування збитків за держпрограмою «єВідновлення». Поки кошти із міського бюджету на ремонт цих будинків не витрачали, але у разі потреби, гроші спрямують на їх відновлення.
Ремонт в інших будинках розпочався у липні.
«Певна кількість металочерепиці була побита, закривали отвори, які залишилися від удару уламків. Крім того, пошкодили шиферне покриття, яке довелося міняти. На даний час вже відновлено покрівлі та замінено склопакети у 16 будинках, залишилися господарчі споруди й два будинки, власники яких подавали на «єВідновлення», — розповів він.
Жителька Прилуцького Любов Солтис під час обстрілу перебувала вдома. Жінка почула декілька вибухів, спочатку ховалася у коридорі, потім перебігла до підвалу. У її будинку вилетіло декілька вікон, скло, уламками побило шифер на даху.
«У сусіда уламки попали по газовій трубі, почалася пожежа. Після обстрілу приїхали пожежники, але вони не починали гасити пожежу до приїзду газовиків, які перекрили подачу газу», — пригадала вона події тієї ночі.
У городі пані Любові залишилися три великі вирви від уламків, а неподалік від її подвір’я рятувальники знайшли частини російської зброї.
Невдовзі після обстрілу прийшла комісія, яка склала акт та описала всі пошкодження. Через місяць у помешканні жінки поміняли вікна, замінили побиті листи шиферу. Наразі залишилося замінити вибите скло у літній кухні.
Любов Солтис розповіла, що писала заяву на отримання грошової допомоги з міського бюджету, але отримала відповідь, що кошти міською радою виділені і їх спрямують на ремонтні роботи.
Читайте також: Book Shelter: укриття в Херсоні молодь перетворила на культурні осередки
Зруйнований дах будинку обіцяли відремонтувати за кошти місцевого бюджету
Будинок Олександра Мисковця – один з найбільш постраждалих внаслідок обстрілу Прилуцького. У будинку вигоріло 10 м² стіни та 150 м² даху, в одній зі стін залишилася величезна діра.
«Цей будинок побудували у 1985 році. Зараз у ньому необхідно повністю відновлювати дах. Усередині будівлі, крім пошкоджених стін, ще згорів газовий котел, пошкоджені труби, двері, вікно. Підлога ніби ціла, але стіни відсиріли та поцвіли, бо коли гасили пожежу, на будинок вилили 15 тонн води», — розповів чоловік.
Наразі пошкоджений будинок стоїть накритий щільним брезентом, а Олександр мешкає у родичів.
Документи на надання компенсації у межах програми «єВідновлення» він подав невдовзі після обстрілу – 27 червня через застосунок «Дія». За його словами, подання заяви доволі просте, якщо відомості про право власності на пошкоджений будинок є у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, який діє з 2013 року.
Крім того, до повідомлення про пошкоджене майно необхідно додати декілька світлин зруйнованого житла. Подати заяву на виплату компенсації за пошкоджене житло можна також через Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або нотаріуса.
Згідно з діючим законодавством, власник пошкодженого житла також має відкрити спеціальний рахунок в одному з банків, на який після рішення про виділення компенсації, зарахують кошти. Однак, зняти ці гроші з картки або перевести на іншу неможливо. Карткою «єВідновлення» можна тільки розрахуватися за будівельні матеріали у визначених програмою торгівельних точках чи ремонтні роботи.
Суму відшкодування має визначати комісія, яка обстежує житло, складає відповідний акт та вносить висновки обстеження до Реєстру пошкодженого та знищеного майна. Комісія має розглянути заяву протягом 30 днів або продовжити цей строк на такий же термін.
Але у Луцькій громаді комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджене чи знищене майно внаслідок бойових дій утворили 14 серпня, майже через півтора місяця після обстрілу. У цьому випадку, згідно з відповідною постановою Кабміну, заяву розглядають з моменту створення комісії.
«Я подавав заяву на компенсацію за пошкоджене житло тоді, коли цієї комісії ще не було. Тому розгляд заяви затримався на такий термін. Комісія вже обстежила будинок, за результатами мають прийняти рішення», — додає Олександр.
Наразі у міській раді йому обіцяють відремонтувати дах за кошти місцевого бюджету.
«Треба міняти перекриття даху. Поки погода сприяє, щоб будинок стояв розкритий, без даху. Але невдовзі задощить, тож сподіваюся до цього часу встигнуть щось зробити. Вже підрядник приходив, дивився обсяг робіт», — додає Олександр Мисковець.
За його словами, максимальна компенсація з державного бюджету, яку йому можуть виділити за програмою «єВідновлення» – 500 тисяч гривень. Згідно із постановою КМУ, це – найбільша сума, передбачена для власників приватних будинків на проведення капітального ремонту за програмою. Однак, Олександр сумнівається, що цих коштів йому вистачить на ремонт пошкодженого внаслідок обстрілу дому.
Тим, хто планує подавати заяву про пошкоджене житло за програмою «єВідновлення», чоловік радить не поспішати. Тим більш, згідно з діючим законодавством, зробити це можна протягом дії в країні воєнного стану і ще рік після його завершення. Однак, зафіксувати пошкодження необхідно відразу.
«Максимум, що людина отримає з державного бюджету на ремонт – пів мільйона гривень. Але ж ціни ростуть і ремонт може обійтися у декілька мільйонів. Тим, кому надають компенсацію за цією програмою, можуть відмовити в іншій допомозі, і навпаки», — розмірковує він.
Читайте також: «Як далі жити? І головне – де?»: росіяни вдруге зруйнували будинок лучанина
Скільки виплатять за будинок, непридатний для проживання
Сергій Панасюк — ще один житель Прилуцького, чий будинок був сильно пошкоджений під час ракетного удару. Крім того, на подвір’ї пана Сергія знищені й господарчі споруди, сільськогосподарська техніка, реманент, загинула домашня худоба.
«У мене згоріла майстерня, техніка та інструменти, кролі, кури, свині. Будинок не горів, його пошкодило уламками. Господарчі споруди вважають нежитловими, на їх ремонт, за законом, я компенсацію не отримаю, а за втрачену сільськогосподарську техніку мають виплатити», — розповів пан Сергій.
Він ще у червні подавав заяву на отримання компенсації за програмою «єВідновлення» та вказав, що будинок не підлягає відновленню. Комісія обстежила будинок у серпні, але висновків про придатність житла поки немає. З міського бюджету йому виділили матеріальну допомогу у розмірі 20 тисяч гривень.
«Наразі мені потрібно вивезти побутове сміття, яке залишилося після обстрілу. Його багато, бо у мене вигоріло 120 м² подвір’я. На полігон побутових відходів у Брище його не можна перевозити, треба окремий майданчик. Трохи сміття поки вигребли на город», — розповів пан Сергій.
Він оцінює власні збитки від обстрілу у 2,5 мільйона гривень і планує подавати позов до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), щоб стягнути кошти з Росії. Для фіксації руйнувань та збору доказів того, що вони виникли через російську атаку, Сергій Панасюк звернувся до районного управління поліції та обласного управління СБУ.
«До мене виїздила слідчо-оперативна група та спеціалісти із СБУ, які збирали докази, проводили експерименти, аби довести, що руйнування спричинили уламки російської зброї. Інформацію про руйнування внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань», — додав він.
Якщо будинок пана Сергія визнають непридатним для проживання, то він отримає компенсацію більшу, ніж передбачено на ремонт житла. Розмір компенсації за знищений будинок залежить від року будівництва, площі, середньої вартості 1 м² житла на вторинному ринку, регіонального коефіцієнта, який залежить від розташування будівлі.
Згідно з Порядком надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затвердженого постановою КМУ у травні минулого року, для Луцького району він становить 0,553.
«Будинок побудований ще у 1935 році. Враховуючи площу, кількість кімнат та всі коефіцієнти, сума державної компенсації має складати 1,4 мільйона гривень»,— додає Сергій Панасюк.
Якщо його будинок визнають непридатним, то він може отримати сертифікат на придбання нового житла або гроші на самостійну відбудову. У цьому випадку, щоб отримати компенсацію, йому доведеться припинити право власності на будинок.
Читайте також: Наслідки ворожого обстрілу багатоповерхівки у Луцьку: фоторепортаж із місця події
На відновлення п’ятиповерхівки у Луцьку виділили вже 14 мільйонів
26 серпня Луцьк знову зазнав атаки російськими шахедами та ракетами. Внаслідок обстрілу постраждала п’ятиповерхівка на одному із центральних проспектів міста, об’єкт інфраструктури та приватний будинок.
Жителів 10 квартир пошкодженого уламками будинку тимчасово переселили. Вже 28 серпня на засіданні чергової сесії міської ради виділили 14 мільйонів гривень з резервного фонду на ліквідацію наслідків обстрілу.
За інформацією міської ради, департаменту житлово-комунального господарства та управлінню капітального будівництва спрямують понад 13 мільйонів гривень. Ці кошти використають на ремонт, компенсацію мешканцям постраждалих будинків, аварійно-відновлювальні роботи багатоквартирного будинку.
Крім того, на сайті міської ради мешканцям постраждалих будинків пояснили, як отримати компенсацію. Вони можуть подати документи за держпрограмою «єВідновлення» або відремонтувати пошкоджене житло власними силами й звернутися у міську раду з відповідними чеками, щоб повернути витрачені кошти.
Як повідомили у міській раді, ремонт п’ятиповерхівки проводитимуть за кошти міського бюджету. Перед цим фахівці обстежать будинок і обрахують вартість ремонтних робіт. Згодом замовлять проєкт на відновлення.
***
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром