Чому засмагати на сонці шкідливо для здоров'я шкіри

27 Серпня 2024, 10:09
Чому засмагати на сонці шкідливо для здоров'я шкіри РЕКЛАМА 2253
Чому засмагати на сонці шкідливо для здоров'я шкіри

Сонце: джерело вітаміну D та гормону щастя

Сонце відіграє важливу роль у нашому житті, адже саме завдяки йому організм виробляє вітамін D і серотонін – гормон щастя. Серотонін допомагає нам відчувати себе щасливими, і його кількість в організмі збільшується, коли ми перебуваємо на сонці. Окрім того, багатьом людям подобається, як їхня шкіра виглядає після засмаги,

Але мало хто знає, що «здорова засмага», якій ми радіємо після відпустки, насправді, шкідлива.

 Чому ми засмагаємо?

Наш організм виробляє пігмент меланін, головна функція якого – захищати глибокі шари шкіри від пошкодження. Коли шкіра піддається дії сонячних променів, організм починає виробляти більше меланіну для захисту, що призводить до зміни кольору шкіри на коричневий. Таким чином, засмага є захисною реакцією шкіри на ультрафіолетове випромінювання.

У кожної людини однакова кількість меланоцитів, проте у когось ці клітини продукують більшу кількість меланіну, наприклад, це спостерігається у людей з більш темною шкірою, ті, хто мають світлу шкіру, ризикують отримати сонячний опік.

Засмага розвивається поступово після повторних опромінень невеликої інтенсивності. Найбільш інтенсивна і стійка засмага виникає після тривалого перебування на сонці, що часто шкідливо позначається на стані здоров'я.

Навіть, використовуючи сонцезахисний крем, засмагати небезпечно. Оскільки тривале перебування на сонці пов'язане з багатьма ризиками, зокрема, раком шкіри.

Шкода від засмаги

Надлишок сонця пришвидшує старіння нашої шкіри та навіть може викликати рак. Окрім цього, сонце руйнує природний колаген шкіри, який забезпечує її пружність.

Медики зазначають: не існує безпечної дози засмаги. А деяким людям засмагати взагалі не рекомендовано: це старші люди, алергіки, вагітні жінки та інші. У групі ризику: люди зі світлою шкірою, люди з родимками, хто в дитинстві згорав на сонці, у сім’ях, де в історії хвороби була діагностована меланома.

Під впливом сонячних променів може розвинутись:

  1. Фотодерматоз: Сонячний дерматит, або фотодерматоз, проявляється як гостра чи хронічна реакція на сонце. Висип виникає у вигляді червоних  сверблячих пухирців, вузликів, які з’являються через декілька годин або днів після контакту із сонцем. Основні зони ураження – кінцівки, зона декольте, бокові поверхні шиї, практично ніколи – тильна сторона рук і обличчя. Висипання мають нерівномірний та симетричний характер. Основні симптоми: почервоніння і запалення шкіри, жар, свербіж, біль в області почервоніння, загальна слабкість, головний біль, безсоння, втрата апетиту. Засмагання може призвести до опіків І-ІІІ ступенів. У такому випадку погіршується загальний стан організму, а сильні опіки можуть призвести навіть до омертвіння шкіри

  2. Ризик раку шкіри: Засмага підвищує ризик розвитку раку шкіри, включаючи меланому. Сонячні опіки, отримані в дитинстві чи в дорослому віці, значно підвищують цей ризик. Ультрафіолет, коли він проникає глибоко в шкіру, пошкоджує ДНК, може викликати мутації. Якщо мутації виникають часто – це може бути причиною серйозних захворювань. 

  3. Прискорене старіння шкіри: Надмірне перебування на сонці пришвидшує процес старіння шкіри. Ультрафіолетові промені руйнують колаген, який забезпечує пружність шкіри, що призводить до появи зморшок, мішкуватості та втрати еластичності.

Як правильно захищатись від сонця 

Один з найнадійніших захистів – уникати активного сонця. Якщо ж ви вирішили трішки позасмагати, робіть це відповідально та дотримуйтеся таких порад:

1. Важливим захистом буде одяг. Якщо ви носитимете одяг, що не пропускає сонячного світла – то це найкращий вибір. Варто надавати перевагу натуральним легким тканинам, вільному крою одягу.

2. Не виходьте з дому без сонцезахисного крему. Важливо обирати сонцезахисний крем, який захищає від обох типів променів. На кремі ви побачите позначку SPF, яка позначає фактор захисту від сонця. Він оцінюється за шкалою від двох до 50+. Чим вище число SPF, тим сильніше буде захист. 

3. Не забувайте змащувати шию, вуха, ніс та лоб: вони також піддаються дії сонячного проміння. Також варто носити головний убір, що затіняє обличчя, вуха та потилицю. 

4. Захищайте очі та правильно підбирайте сонцезахисні окуляри. Стежте за тим, щоб виробник вказував, що скло в окулярах блокує ці типи променів UVA та від UVB та вказував категорію (категорія 4 (UV 400) означає, що лінзи пропускають найменшу кількість світла, а 0 – найбільше).Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму.

5. Обмежуйте час перебування на сонці. Ультрафіолетове випромінювання сонця найбільш інтенсивне з 11 години ранку до 16 години вечора.

6. УФ-індекс – показник, який вказує на те, наскільки сильними є сонячні УФ-промені. Стежити за ним можна у додатку «Погода» на смартфоні. Чим вище значення, тим більший ризик сонячних опіків і менше часу потрібно, щоб пошкодити шкіру. 

Знаючи ці правила, захищайте себе та своїх рідних від надмірного УФ-випромінювання. 

Діагностика в лабораторії ДІЛА в Луцьку

Алергія на сонце, або фотодерматит, є реакцією шкіри на ультрафіолетове випромінювання. Цей стан може виникати як унаслідок впливу сонячного світла, так і через контакт з певними хімічними речовинами, які під дією ультрафіолету перетворюються на алергени.

Останнім часом спостерігається значне збільшення кількості пацієнтів із скаргами на розвиток шкірних реакцій після перебування на сонці. 

Ризик алергії на сонце характерний для:

  • людей будь-якої статті та раси, будь-якого віку, але з наявністю певних генетичних факторів

  • екологічні фактори також мають значення (наприклад, підвищене опромінення поверхонь сонячним світлом у південних країнах або значні зміни клімату, як от аномально висока температура повітря в Україні влітку 2024)

Основою оцінки на фоточутливість є визначення наступних показників:

  • загального IgE - дослідження, яке допомагає дізнатися, чи є у пацієнта схильність до алергічних реакцій. Якщо результат виявляє схильність організму до алергічних реакцій, то далі лікар може призначити додаткове дослідження, яке визначить, на який саме алерген є реакція.

  • підвищення рівня еозинофілів у загальному аналізі крові

  • еозинофільний катіонний білок - показник, вміст якого у крові корелює з виразністю алергічних реакцій

  • назоцитограма (у пацієнтів з ознаками риніту) - це дослідження мазка з порожнини носа на клітинний склад, яке проводиться для уточнення етіології запальних захворювань носа 

  • скринінгові методи 

У медичній лабораторії ДІЛА ви можете пройти необхідні дослідження та перевірити важливі показники для оцінки стану здоров’я. Алергія на сонце може бути неприємною і викликати дискомфорт, утім з правильним підходом та профілактичними заходами можна значно зменшити її вплив на ваше життя. 

Дбайте про свою шкіру та насолоджуйтесь теплими сонячними днями без проблем. 



Коментар
13/12/2024 Четвер
12.12.2024