Спорт без обмежень: як у Луцьку тренують біатлоністів-паралімпійців
Напередодні Дня фізичної культури і спорту, який відзначають в середині вересня, кореспондентка Район.Луцьк побувала на осінньму тренуванні лижників та біатлоністів, дізналася, що таке лижеролери та поговорила з тренер з біатлону Романом Андрійчуком, який в Луцьку тренує дітей з інвалідністю.
З Романом Андрійчуком та його вихованцями зустрілися за містом, де влітку тренуються лижники. Тренування у юних спортсменів бувають не лише тоді, коли випадає сніг. У теплу пору року вони тренуються на лижеролерах – спеціальних лижах на роликах.
Роман Андрійчук захопився лижними перегонами в дитинстві у Коломиї, де він народився. Любов до цього спорту ще у 2010 році йому привив тренер Дмитро Борис. Під його керівництвом Роман Андрійчук тренувався чотири роки, згодом вступив до вищого училища фізичної культури та спорту в Харкові, де вчився вісім років, а пізніше до Державної академії фізичної культури.
У 2019 році чоловік переїхав на Волинь, де влаштувався тренером у Центр з фізичної культури й спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт». Наразі Роман Андрійчук тренує вихованців обласної дитячо-юнацької спортивної школи для осіб з інвалідністю та працює в ДЮСШ №4 у Великому Омелянику.
***
Роман Андрійчук розповів, що бути тренером йому допомагає не лише педагогічна освіта.
«Мій старший брат хворіє на ДЦП, з дитинства знаю, як допомогти та підтримати людей з інвалідністю. Крім того, з 2018 року я був гайдом в параолімпійській збірній України – спортсменом, який веде по трасі паралімпійця з порушенням зору», – розповів він.
Наразі Роман Андрійчук в обласній дитячо-юнацькій спортивній школі для осіб з інвалідністю тренує 10 дітей з порушеннями опорно-рухового апарату, слуху та зору.
На йогу думку, люди з сильними порушеннями зору можуть досягти висот у спорті при підтримці тренерів та гайдів. Для цього треба багато та наполегливо працювати. Люди з інвалідністю, чиї захворювання пов’язані зі складними ураженнями ніг, тренуються на бобах – спеціальних санчатах, на яких їдуть, відштовхуючись палицями.
«На тренування краще приводити дітей семи – восьми років. Саме в цей час хлопці та дівчата швидко освоюють ази», – розповів Роман Андрійчук.
Наразі у його групі навчаються не лише волиняни, а й діти з Рівненської, Івано-Франківської областей. Не у всіх регіональних центрах «Інваспорту» працюють відділення з лижних гонок, іноді їх не відкривають через відсутність тренерів.
«Цей вид спорту розвивають у Закарпатській, Волинській, Харківській, Сумській, Київській областях. А ось у Рівному, Івано-Франківську немає тренерів, відповідно діти з цих областей їдуть до нас», – додає він.
Роман Андрійчук розповідає, що біатлон його вихованцям дуже подобається.
«Видовищний спорт, який поєднує перегони на лижах та стрільбу», – додав він.
За його словами, зараз на заняттях він більше акцентує на лижній підготовці, ніж стрільбі, бо не вистачає лазерних гвинтівок, які підходять для тренування тих, хто має порушення зору. Наразі їх важко привезти з-за кордону.
Серед вихованців тренера є переможці та призери всеукраїнських чемпіонатів з біатлону та лижних перегонів: Дмитро Суярко, Ілона Варковець, Ольга Антонишин.
«Вихованець Артем Гренатер показує дуже гарні результати. Він у цьому році увійшов до резервної параолімпійської збірної та поїхав на всеукраїнські збори», – розповів тренер.
***
Поки ми розмовляємо, поруч катаються юні спортсмени.
За словами заслуженого тренера України з легкої атлетики, директора обласної дитячо-юнацької спортивної школи для осіб з інвалідністю Андрія Рожка, наразі в цій школі тренують 200 спортсменів. Якщо дитина приходить у школу і не визначилася ще з видом спорту, вона може відвідувати групи фізичної реабілітації, там тренери дають певну базу рухових навичок.
У таких групах майбутні спортсмени можуть спробувати себе у настільному тенісі, бадмінтоні та інших активних видах спорту. У школі розвивають 13 видів спорту: легка атлетика, тхеквондо, настільний теніс, футбол для дітей з ДЦП, академічне адаптивне веслування, параканое, лижні перегони та біатлон, паверліфтинг, боча.
«Боча – спортивна гра, яка введена у програму паралімпійських ігор, походить з Італії. Її суть полягає у тому, що дві команди отримують кульки різного кольору, які треба за певним правилами максимально близько довести до білої кульки. Виграє та команда, яка довела більшу кількість кульок. Такий вид спорту підходить тим, хто має важкі ураження хребта, пересувається на колісному кріслі», – розповів Андрій Рожок.
***
Нещодавно у школі відкрили відділення з плавання. Крім тренерів, у школі працюють асистенти – гайди, які допомагають спортсменам. Відділення школи працюють у Ковелі, Володимирі, Нововолинську. Минулого року Волинська область зайняла перше місце за кількістю завойованих медалей під час Всеукраїнської спартакіади «Повір у себе» серед дітей з інвалідністю.
За словами Андрія Рожка, на літніх Паралімпійські ігри, які відбувалися з 28 серпня по 8 вересня у Парижі, поїхали п’ять спортсменів з Волині: Марина Мажула, Ярослав Окопинський, Станіслав Самойлюк, Юрій Бабінець, Анна Айсанова. Всі вони – вихованці обласної дитячо-юнацької спортивної школи для осіб з інвалідністю.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром