Допомагати дітям і батькам: Надія Рудюк з Луцька розповіла про роботу ювенальної превенції
В Україні 8 липня відзначають День працівника ювенальної превенції. В цьому році це ще й 29-та річниця створення в структурі органів внутрішніх справ уповноваженого підрозділу по роботі з дітьми.
Робота ювенального поліцейського – не лише охорона правопорядку, але й важлива соціальна місія, можливість допомогти дітям та їхнім батькам у складних ситуаціях, запобігти правопорушенням та змінити чиєсь життя на краще.
Надія Рудюк – старша інспекторка ювенальної превенції Луцького районного управління поліції. Вона поділилася своїм досвідом роботи в правоохоронних органах та розповіла Район.Луцьк про особливості служби.
Читайте також: Наставники, психологи та друзі для дітей: як працює ювенальна поліція Камінь-Каширського району
Мріяла допомагати людям, як тато
Для Надії вибір професії став продовженням родинної традиції. Її батько працював у міліції й трагічно загинув при виконанні службових обов'язків, коли Надії було лише п’ять років. З дитинства вона мріяла бути схожою на тата і допомагати людям.
«Це була моя дитяча мрія. З дитинства подобались люди в формі, бо бачила приклад свого тата. Хотілося бути такою людиною, яка допомагає іншим», – згадує пані капітан поліції Надія Рудюк.
Тож на питання, до якого вишу вступати після школи, вона знала відповідь заздалегідь. Після закінчення Львівського державного університету внутрішніх справ у 2013 році Надія працювала слідчою. Згодом перейшла на посаду оперуповноваженої сектору тоді ще кримінальної міліції у справах дітей Луцького відділу поліції. Зараз вона обіймає посаду старшої інспекторки з ювенальної превенції.
Читайте також: День ювенальної превенції: хто займається профілактикою правопорушень серед дітей на Ковельщині
Чим займається ювенальна превенція
Як розповіла поліцейська, ювенальна поліція займається профілактикою дитячої злочинності та захистом дітей від злочинів.
Поліцейські проводять бесіди з профілактики злочинності серед школярів, працюють з сім'ями, які опинилися у складних життєвих обставинах, розглядають звернення щодо правопорушень, вчинених неповнолітніми, шукають безвісти зниклих дітей.
«Ювенальна служба – превентивний орган, тож в першу чергу проводить превентивні заходи в навчальних закладах, спрямовані на попередження злочинів. У школах проводимо лекції з метою протидії дитячій злочинності та злочинів проти дітей», – розповіла Надія.
Теми обирають відповідно до вікової категорії учнів. Молодшим школярам поліцейські розповідають про базові правила безпеки, підліткам – про відповідальність за правопорушення та її наслідки.
З березня 2020 року по травень 2021 року Надія брала участь у проєкті «Спорт для кожного. Робота з дітьми з групи ризику», як представниця від ювенальної превенції. У межах цього проєкту дівчата з сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах, відвідували безкоштовні тренування із джиу-джитсу. Спортсменок вчив тренер збірної України Ігор Юхименко.
«В межах цього проєкту ми не лише прагнули організувати корисне дозвілля для дівчат у вільний час, а й навчити їх у певних ситуаціях захищати себе», – розповідає поліцейська.
Учасниці секцій не тільки тренувалися, а й їздили на змагання і збори, де знайомилися з відомими спортсменами: багаторазовим чемпіоном Європи з джиу-джитсу, чемпіоном Всесвітніх ігор Іваном Настенком, президентом Федерації самбо України Вадимом Рогачем.
На жаль, через початок повномасштабного вторгнення проєкт довелося призупинити.
Читайте також: Ми – друзі для дітей: начальниця ювенальних поліцейських у Володимирі розповіла про свою роботу
Допомогти батькам налагодити контакт з дітьми
Булінг та домашнє насильство – одні з найгостріших проблем, з якими доводиться стикатися ювенальній поліції. Надія відмічає, що про булінг дітей повідомляють часто, хоча не всі випадки підтверджуються.
«Іноді навіть про одноразові конфлікти між дітьми повідомляють, як про булінг. Починаємо розбиратися, і розуміємо, що ознак булінгу немає, бо булінг – це систематичне психологічне чи фізичне насильство», – додала вона.
Надія порадила батькам під час літніх канікул частіше телефонувати дітям, щоб дізнатися про їх місцезнаходження, щовечора розмовляти з ними про те, як пройшов день, дізнатися номери телефонів їх друзів і знаходити час для спілкування, навіть якщо дуже втомлені після роботи.
«Мама і тато постійно повинні знати, де їх діти, з ким вони спілкуються, де проживають їхні друзі», – наголошує Надія.
Щодо домашнього насильства, представники ювенальної превенції виїжджають на випадки, де постраждалі діти.
Окрім правоохоронної діяльності, поліцейська також надає допомогу сім'ям, які опинилися у складних життєвих обставинах. Це може бути як консультативна допомога, так і соціальна підтримка.
За роки служби у Надії було чимало випадків, які запам'яталися. Але найбільше її зачіпають ситуації, коли батьки відмовляються від своїх дітей.
«Не дивлячись на досвід і на те, що на людях намагаюся не показувати свої емоції, все одно приходжу додому і довго про це думаю. Не розумію цього і мені важко переживати такі випадки», – розповідає Надія.
Чоловічих професій не існує
За словами поліцейської, її робота вимагає постійної готовності. Надія розповіла, що виїзди на виклики можуть бути в будь-який час доби.
«У нас є таке поняття як чергування на подіях. Ти не можеш знати, коли треба виїжджати. Поліцейські виїжджають після 18.00 і вночі. Ми ж так само шукаємо безвісти зниклих дітей. У такому випадку реагуємо негайно», – додає поліцейська.
Попри напружений графік, Надія знаходить час для родини та улюблених занять. Вона виховує 9-річного сина та 2-річну доньку. Наразі забирати дітей із садочка та школи допомагають бабуся та дідусь. Поліцейській не завжди вдається проводити багато часу з малечою.
У вільний час поліцейська намагається радувати доньку та сина власноруч приготовленими смаколиками.
«Торт медовик – наша сімейна фірмова страва», – ділиться Надія.
Попри те, що поліцейська іноді чула, що вона, мовляв, займається не «жіночою» справою, ніколи не шкодувала про свій вибір.
Надія переконана, що немає так званих «чоловічих» професій, в яких жінка не могла б себе проявити. Випускникам, які мріють стати поліцейськими, Надія радить запастися терпінням.
«Буде по-всякому, буде нелегко, навіть, можливо, в деякі моменти захочеться опустити руки, але треба вірити в те, що ми робимо добру справу», – додає поліцейська.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром