Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Як оновити Луцьк за польським рецептом

23:32 25.05.2015
925

На вуличному університеті, в рамках фестивалю "Арт Територія", Барбара Оношко із адміністрації польського міста Жешув ділилася досвідом, придатним для застосування в Луцьку.

Разом з пані Оношко виступив і представник Луцької міськради Ярослав Матвіїв.

Обидва лектори зійшлися на думці, що обличчя міста визначає його центральна частина і паркові території.

Місто не має права залишатися статичним: влада і громадяни повинні спільно дбати про те, щоб місто було зручним і водночас не переставало приємно дивувати тих, хто давно з ним пов'язаний. - Барбара Оношко, представник адміністрації міста Жешув, Польща

Коли зародилася ідея створити новий центр для дозвілля в Жешуві, найперше звернулися до самих мешканців - провели обширне анкетування, уточнювали деталі. Як виявилось, людям набридли типові дитмайданчики і парки відпочинку. Натомість громада висловила запит на цікаві сторони науки, навчання неформальним шляхом.

До прикладу, навчання з експериментами і елементами гри та спостереження. Серед галузей знань, що виокремили як особливо важливі, мешканці Жешува обрали природничо-математичні дисципліни, авангардну позицію посіла астрономія та інновації щодо пізнання космосу.

Окреме опитування щодо спортивно-ігрових частин провели серед дорослих і дітей. Результати показали, що діти, на відміну від дорослих, майже не надають значення кольорам і габаритам конструкції - насамперед їх цікавить функціональність. Тому проектуальники рекреаційної зони в Жешуві головний акцент надали прикладному значенню ідеї.

Як пояснила пані Барбара, Жешуву пощастило мати потужний політехнічний університет, тому викладацький склад для якісно нового комплексу не викликав проблем.

Крім того, всередині 19-гектарової ділянки вдалося реалізувати зоопарк із унікальною в Польщі птахівницею, так як поблизу Жешува мешкає чимало рідкісних птахів. Пагорби надихнули на спортивний фактор - спеціальні спорудження для занять скелелазанням. А любителі водного спорту можуть займатися у великому басейні.

Для зручності пересування рекреаційною зоною, перше, що здійснили із плану, було прокладання оптимальних веломаршрутів на відповідних доріжках.

Луцька громада здебільшого інертна, тому працювати з нею потрібно не на рівні активістів, які виступають проти проблеми вже пост-фактум, а превентивно: культивувати те, що пізнання нового - це корисно, що наука - це цікаво, що освіта може мати незвичні формати, а довколишнє середовище - бути джерелом натхнення. Як житловий масив гине без мешканців, так і місто помирає без спільної праці над ним, - Ярослав Матвіїв, заступник начальника управління містобудування та архітектури Луцької міськради

Ярослав Матвіїв повідав, що бульвар Лесі Українки не завжди був пішохідним, але те, як вдало його використовують митці в сучасному Луцьку, доводить логіку і культурне значення такого переформатування.

Та центральна частина міста все ще має проблему з транспортними шляхами і ринком. Тому до генерального плану змін в Луцьку включено проект побудови підземки (розвантаження проїджджої частини) і знесення ринку, відомого серед лучан як "старий базар" на користь етнічно-мистецького ярмарку, що буде гармоніювати з атмофсерою замку Любарта.

Польська експертка запевнила, що відпочинково-розвивальний комплекс у Жешуві не просто претендує на самоокупність, а таким і є. Головне - те, що організатори сумлінно взялися до справи, а містяни їх підтримали.

Прогресивна рекреаційна зона в місті на зразок Луцька - це дуже вагома інвестиція не лише в міську інфраструктуру, а й інтелектуально-творчий потенціал майбутніх кадрів. - Барбара Оношко

Ярослав Матвіїв акцентував увагу на тому, що Луцьк рухається у правильному напрямі, але перш ніж підходити до сміливих нововведень, потрібно чітко координувати роботу і сфери відповідальності над тим, що поотребує ремонту і окультурення сьогодні.

З точки зору якості ми не маємо права пасти задніх. - резюмував Ярослав Матвіїв

Ярослава БЛИСКАВИЦЯ

Коментарі
19 грудня
Сьогодні
Вчора
17.12.2018
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин