Лікар Любов Серба: як уберегтися від грипу за правилом «капустини»

07 Жовтня 2015, 12:15
2142

Осінь традиційно вважається сезоном застуди, нежиті та чхання. Однак від цих неприємностей можемо себе вберегти, якщо дослухатися до порад завідувача приймальним відділенням Волинської обласної інфекційної лікарні Любові Серби.

Як краще пережити холодну пору року й не захворіти – в інтерв’ю з досвідченим лікарем.

– Кінець вересня-початок жовтня – це перехідний етап для природи і люди зазвичай важко до нього адаптуються. Це черговий міф чи для цього існують об'єктивні причини?

– Це справді так. Ранки та вечори стають дедалі холоднішими, а от удень повітря ще прогрівається майже до літніх температурних показників. Зазвичай більшість людей, а особливо молодь, забувають про це, одягаючись «надто легко». Тому вибір одягу на такий період є важливим, аби і не промерзнути, і не перегрітись. Молоді люди традиційно обирають джинси з «низькою посадкою» і залишають відкритим поперек. Те ж стосується і відкритої шиї. Переохолодження ж, як локальної частини, так і загальне, збільшує ризик виникнення хвороб – зокрема, запальних процесів сечостатевої системи та системи органів дихання. Тому важливим є одягнутись адекватно погоді, використовуючи так зване правило «капустини» - тобто, одягаємо кілька шарів одягу вранці аби в обідню пору, коли стане тепліше, можна було би зняти один із шарів.

Завідувач приймальним відділенням Волинської обласної інфекційної лікарні Любов Серба
Завідувач приймальним відділенням Волинської обласної інфекційної лікарні Любов Серба

– Окрім молоді, традиційно групою ризику вважаються діти. Яка ситуація сьогодні з ними?

– Першого вересня діти повертаються до школи, в дитсадки. І ризик розповсюдження інфекцій у таких організованих дитячих колективах збільшується. Варто пам'ятати: коли дитина захворіла, то важливим є залишити її дома, щоб не наражати на небезпеку інших та й уникнути ризику ускладнень хвороби.

– Кожного року питання епідемії грипу, накладання карантину та вакцинації викликають суспільний резонанс. Чого ж чекати нам у цьому сезоні?

– За прогнозами ВООЗ, в епідемічному сезоні 2015-2016 років на території північної півкулі світу, а, отже, і в Україні, будуть циркулювати три штами вірусу грипу (A/California, A/Швейцарія, В/Phuket). Згідно з отриманими  даними, склад вірусу обновився. У зв’язку з цим Державна СЕС  України прогнозує, що захворюваність в цьому сезоні буде вищою,ніж в попередньому. Важливим є знати, хто входить в групу ризику. А це – новонароджені, діти, які часто хворіють, вагітні жінки і літні люди, пацієнти з хронічними захворюваннями, із зниженим імунітетом, а також люди, робота яких пов’язана з великою кількістю контактів з іншими людьми. Категорії осіб з групи ризику рекомендують щеплення проти грипу. І його необхідно зробити у вересні – на початку жовтня. Стосовно карантину, то його накладають санітарно-епідемічні служби у випадку перевищення епідемічного порогу.

– Чи існують восени інші небезпеки, крім переохолодження та застуди?

– Літньо-осіння сезонність є характерною також для кишкових інфекцій, захворюваність на які в цей  період зростає. Це пов’язано із сприятливими умовами для зберігання і розмноження збудників кишкових інфекцій (бактерії, віруси) у зовнішньому середовищі. Важливе значення в профілактиці гострих кишкових захворювань має виконання санітарних правил приготування і зберігання їжі, бо саме тут криється джерело небезпеки розмноження хвороботворних організмів. Осінь – це пора врожаю овочів та фруктів.  І тут також необхідно не забувати просте правило – ретельно мити усі ці дари природи.

– Традиційно люди не хочуть лягати в лікарню, бо бояться заразитися чимось ще гіршим. Як правильно лікуватися вдома?

– Не кожна сезонна застуда потребує негайної госпіталізації. Головне – вчасно залишитись вдома, а не переносити хворобу «на ногах». Це може викликати серйозні ускладнення, і тоді госпіталізації не уникнути. Слід обережно ставитись до прийому ліків, особливо жарознижуючих, антибіотиків: частота прийому, доза - мають вагоме значення. Не варто дотримуватись практики самолікування, адже в такому випадку можливі й триваліша хвороба, і передозування ліків, і ускладнення.

– Тож які прогнози щодо Луцька?

– За прогнозами, підвищення рівня захворюваності на грип та гострі респіраторні інфекції слід очікувати у січні-лютому 2016 року. Для нас новими будуть штами вірусів грипу – швейцарський типу А і вірус «Пхукет» групи В. Власне, остерігатись треба не так самого вірусу, як його ускладнень – отити, синусити, трахеїти, бронхіти, запалення легень, менінгіти, ускладнення на серце, нирки, неврити.

Розмовляла: Олена ЛАУЩЕНКО

Коментар
29/03/2024 П'ятниця
29.03.2024
28.03.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром