Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Забуті волиняни: кінозірка Тамара Мікош

12:02 13.10.2016
1413

Тамара Вишневська народилася 20 грудня 1919 року в селі Варковичі на Дубенщині в українсько-польській родині. В сім’ї Вишневських, крім Тамари було ще дві молодші сестри.

Про біографію зірки кіно, яка напряму пов’язана з Луцьком, йдеться у матеріалі видання «Хроніки Любарта».

У 1920-х роках родина Вишневських з Варкович переїжджає до Луцька, тодішнього центру Волинського воєводства. Батько Тамари, Сергій Аполлінарійович Вишневський, стає редактором двох українських газет: «Українська громада» і «Волинська неділя», редакції яких знаходилися в Луцьку. Пізніше за свою проукраїнську позицію він поплатиться тим, що буде ув’язнений до концтабору Береза Картузька, створеного польською владою для непокірних у 1934 році в місті Береза-Картузька.

В Луцьку Тамара навчалася. Ще в шкільні роки вона розіслала свої фото до різних журналів і чекала запрошення. Продовжила навчання у Варшаві в драматичній школі. Паралельно виступала в танцювальному ансамблі Тетяни Висоцької.

Першим звертає увагу на талановиту дівчину німецький кінорежисер Пауль Вегенер, який 1935 року забирає шістнадцятирічну Тамару до Берліна, де вона стає акторкою кіно. Дебют в кіно відбувся в 1935 році, коли Тамарі саме виповнилось 16 років.

Успіх молодій актрисі принесли стрічки «Прокажена», «Ординат Міхоровський», «Дівчина шукає кохання», «Жінки над проваллям», «Троє гульвіс», «Дружина і дружина», «Крізь сльози щастя», «Дівчата з Новолипок», «Білий негр». Перша роль робить Тамару Вишневську знаменитою і пізнаваною. Фільмографія акторки складається з тринадцяти картин, які припадають на 1930-ті роки.В 1930-х роках Тамара між зйомками в кіно активно навідувалась до Луцька, в якому проживала її сім’я та шкільні друзі. У місті акторка багато фотографується із місцевими кіноглядачами та роздає автографи, про що писали навіть в тодішній місцевій пресі. З вітрин луцьких фотосалонів на пішоходів дивились світлини молодої акторки.

В 1937 році Тамара під час зйомок у кіно знайомиться з продюсером фільму Владиславом Мікошом. Це було кохання з першого погляду. Владислав був старший на дванадцять років. Того ж року вони одружуються і них народжується донька Ірен.

На початку Другої світової війни родина Вишневських переїжджає з Луцька до Варшави.

З приходом війни кар’єра Тамари Вишневської як акторки закінчилась назавжди. Часто в своїх спогадах вона казала, що якби не наступ Гітлера, то вона б підписала контракт з Голівудом, який їй запропонували в кінці 1930-х років.

В часи війни сім’ю Тамари була розділили. Вона з донькою перебувала в Чехословаччини, а її чоловік – у таборі в Баварії. Рішення переїхати з Польщі до Чехословаччини належало Тамарі.

Під час війни, завдяки своїм коштовностям Тамарі вдалось не померти з голоду, адже вона вимінювала їх на хліб та каву. В одному із інтерв’ю вона розповіла, що останній свій діамант вона обміняла на рідних, які знаходилися в полоні.

Лише у 1945 році вона об’єдналася з чоловіком у таборі біженців. Там Тамара працювала вчителем математики, а Владислав почав працювати в Християнській асоціації молодих людей.

У 1950 році завдяки допомозі Християнської асоціації молодих людей Тамара разом із чоловіком та донькою переїжджають на постійне місце проживання до США. Туди вони добиралися на транспортному судні часів Другої світової війни General W. C. Langfitt. Відправлення було з німецького порту міста Бремергафен. Як спогад про дитинство та родину, Тамара привезла до США три речі – це різдвяні іграшки: ангел, зірка та срібна пташка.

Четвертого листопада 1950 року Тамара разом із родиною ступила на землю нового континенту. Їх метою було місто Рочестер, хоча, можливо, акторка все-таки надіялась продовжити свою кар’єру в Голівуді. Але цього не сталося. Решту свого життя колишня зірка кіно працювала перекладачкою в Рочестері, розташованому в західній частині штату Нью-Йорк. ЇЇ чоловік працював клерком.

Тамара Вишневська померла 1 квітня 1981 року у віці шістдесят один рік. Чоловік Владислав помер в 1990-х роках у віці вісімдесят сім років. Разом із чоловіком Тамара Вишневська похована на кладовищі Маунт-Хоп в Рочестері.

Сьогодні на Волині ще проживають родичі Тамари Вишневської. В Рочестері мешкає її донька Ірена Райс та внучка Лінда. Ірена перебуває на пенсії, а Лінда працює графічним дизайнером у Рочестерському бізнес-журналі.

Красу Тамари Вишневсьокї порівнюють з легендарною Гретою Гарбо. Біографію акторки називають таємничою, адже інформацію про її життя вдалось збирати по крупинках із різних джерел.

Автор: Тетяна Яцечко-Блаженко

Коментарі

Олег

15:26 13.10.2016

Яка ж вона красива.

Оксана

09:30 21.10.2016

Гарний матеріал, давайте більше таких)

17 лютого
Вчора
15.02.2019
14.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин