«Мандрівний вішак»: другий день фестивалю змусив плакати та подарував унікального «Гамлета»

02 Жовтня 2016, 17:52
2650

У рамках 3-го Міжнародного театрального фестивалю «Мандрівний вішак» лучани переглянули поетичну та побутові драми, комедію та лялькову виставу, яка «приборкала» луцьку публіку.

У суботу, 1 жовтня, свої вистави представили театри із Литви, постановка «Додому», міста Рівного, комедія «У відкритому морі», міста Харкова, побутова драма «Десь там і біля», та з Польщі, спектакль «Гамлет».

Сцена для вистави «Гамлет»
Сцена для вистави «Гамлет»

Одна із представниць суб’єктивного журі, начальниця Управління туризму та промоції міста Луцька Наталія Бунда відзначила високий рівень усіх вистав та театрів, які беруть участь у фестивалі.

«Дуже приємно, що завітали актори з-за кордону. Та окремо хочу відзначити височезний рівень наших українських театрів: Рівне, Хмельницький, Чернівці. Це аматорські театри, але вони настільки професійно грають, викладаються на всі 100%», – поділилася враженнями від другого фестивального дня чиновниця.

Наталія Бунда зізналася, що постановки мали великий вплив на неї особисто та змусили переглянути деякі власні погляди на життя.

«Після кожної вистави мені важко відразу щось сказати, бо тривалий час ще осмислюю побачене. Для мене, як для члена суб’єктивного журі, а в першу чергу і як для людини, цей фестиваль залишиться у пам’яті не лише як просто подія. Він вплине на мій світогляд та додасть мені мудрості», – вважає Наталія Бунда.

Публіка добре сприйняла вистави поза межами театру
Публіка добре сприйняла вистави поза межами театру

На її переконання важливо, що постановки сучасні, неоднозначні та майстерно виконані.

«Теми, які підіймаються у виставах, актуальні для кожного з нас. Литовці показували післявоєнну драму «Додому», під час якої півзалу плакало. Тема війни нам сьогодні дуже близька, так само, як і тема боротьби за свої погляди, переконання та незалежність», – розповіла Наталія Бунда.

Також вона звернула увагу на комедію Славомира Мрожека «У відкритому морі» у постановці рівненської театральної лабораторії «ВідСутність».

«У цій виставі відбувається вічна боротьба за те, як вижити, ставляться складні питання: кого з’їсти, щоб самому залишитися. Але актори легко і просто доносять їх до широкої аудиторії та дуже по-сучасному», – переконана Наталія Бунда.

Бурхливу реакцію аудиторії також викликала побутова драма Ганни Яблонської «Десь там і біля», яку зіграла театр-студія «Публіцист» із Харкова.

Це історія про трьох людей: двох чоловіків та жінку, яка шукає особистого щастя. Надія вирішує, що найкращий спосіб знайти собі пару – подати оголошення в газету, де працює її знайомий Михайло.

За збігом обставин з таким самим проханням приходить до газети матюкливий та грубий слюсар Толік, який виховує самостійно двох дітей. Сюжет драми розгортається навколо стосунків між цими трьома героями. Надія в пошуках особистого щастя чи одномоментної втіхи вступає у сексуальний зв'язок з обома чоловіками, які згодом викривають жінку у зраді та вважають її «сучкою».

Ще один герой драми – Промінь (Луч), який для глядача є невидимим голосом за кадром. Для Надії він – як янгол-охоронець, як символ всього хорошого, що з нею ставалося у житті. Саме цей голос підказує героїні та глядачам, що потрібно шукати проміння в собі, а не у навколишніх. Лише за таких умов людина може стати щасливою.

По завершенню вистави публіка щедро нагородила акторів оплесками та схвально відгукувалася про постановку.








Поділився своїми враженнями від цьогорічного «Мандрівного вішака» і екс-мер Луцька Богдан Шиба, який є одним із членів суб’єктивного журі.

«Найголовніше, що театр сьогодні йде вперед, вже поламані постколоніальні та постімперські стереотипи, тому що освоюється відкритий простір», – вважає Богдан Шиба.

За його словами, наразі відбувається гуманізація театру: коли він стає максимально близьким до реального світу.

«Цьогорічний «Мандрівний вішак» якраз доказ цього. Фестиваль проводиться на дуже високому рівні. Також важливо, що ніхто не хоче ставити простих постановок, де є чітко розподіл на чорне та біле, адже так у житті не буває. Насправді все набагато складніше. І те, що кожен герой в один момент може бути позитивним, а в інший – негативним, гарно ілюструє наше сьогодення», – переконаний член суб’єктивного журі.

Завершив другий день театрального фестивалю ляльково-музичний спектакль «Гамлет» у постановці відомого польського режисера, актора та лялькара Адама Вального.

«Я дуже боялася, що так співпало, що «Гамлет» відбувався паралельно із фестивалем пива та м’яса», – зізналася у коментарі Район.Луцьк керівниця народного аматорського театру «Гармидер» Руслана Порицька.  

Аудиторія у вистави була різна, але багаточислена
Аудиторія у вистави була різна, але багаточислена

«Проте згодом зрозуміла: Гамлет, Адам Вальний і його фантастичні ляльки приборкали цей натовп. І в цей момент я подумала, що все-таки «Мандрівний вішак» не повинен обмежуватися лише своєю аудиторією. Тією, яка знає «Гармидер» та ходить на наші вистави. Потрібно виводити постановки на вулиці, ставити їх мало не на перехрестях, щоб всі, хто тими перехрестями мандрують, зупинялися й пробували це подивитися», – переконана режисерка.   

Й справді «Гамлет» зачарував відвідувачів Луцького замку своєї незвичністю, оригінальністю та нестандартністю. Спектакль відбувався на невеликій обладнаній спеціально сцені у підніжжя Стирової вежі. Ляльки, вони ж головні герої Шекспірівської драми, режисер помістив у прямокутні ємності з водою.

«Гамлет – єдиний, хто бачить дух батька, а решта героїв його не відчувають. Я подумав: як показати, що одні бачать його, а інші – ні. Тоді виникла ідея помістити у воду усіх, крім Гамлета», – пояснив після вистави режисер.

Ідею «Мандрівного вішака» він вважає цілком логічною та органічною.

«Театр завжди був поза межами театру: на площах, в костелах, на вулицях, це нормально для нього», – переконаний Адам Вальний.

Схоже, що й публіка повністю відчула як головну ідею театрального фестивалю, так і лялькового спектаклю «Гамлет». Після завершення лучани вітали гостя із Польщі оплесками, особисто дякували, фотографувалися та дарували квіти.

«Адам Вальний – це колосальний чоловік. Він вигадує ці ляльки, я б навіть сказала, народжує їх. Те, як він подає «Гамлета», яка це іронія і навіть почуття гумору та тонке відчуття цієї теми. Це дуже красиво. Надзвичайно приємно, що Луцький замок в числі тих, хто бачив такого фантастичного «Гамлета», – зазначила керівниця театру «Гармидер» Руслана Порицька.

Нагадаємо, що 3-й Міжнародний фестиваль стартував у Луцьку у п’ятницю, 30 вересня, та триває три дні. В рамках «Мандрівного вішака» свої роботи покажуть 9 театральних колективів.    

Офіційне закриття відбудеться о 19:30 у неділю, 2 жовтня, в експоцентрі «Адреналін» на вулиці Карбишева, 1.
















































Текст: Ірина НОВОСАД

Фото: Роман ДОМБРОВСЬКИЙ, Ольга АНДРІЄВСЬКА

 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].​

Коментар
20/04/2024 Субота
20.04.2024
19.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром