Куди приводять сумнівні оголошення, або як нас дурять роботодавці

29 Серпня 2016, 12:33
7145

Сучасний ринок праці вимагає від людей універсальності. Проте місцеві роботодавці не завжди добросовісні, а у своїх оголошеннях ладні написати що завгодно, аби тільки людина повірила, що найближчим часом казково розбагатіє.

Журналістка Район.Луцьк Юлія Карманська вирішила проаналізувати, наскільки реально знайти хорошу роботу за оголошенням на стовпах та парканах.   

***

Найчастіше на дошках для реклами бачимо пропозиції: «Робота в офісі на постійній основі оплата єврорівня» чи «робота для студентів». Жодних вимог до кандидата: заманливо, чи не так?

Цікаво, як уявляють «єврорівень» роботодавці?
Цікаво, як уявляють «єврорівень» роботодавці?

Правильно, а то понаїдуть тут… Лучанам ніде працювати
Правильно, а то понаїдуть тут… Лучанам ніде працювати

«Філія» великої компанії запрошує в дружній «колектив»
«Філія» великої компанії запрошує в дружній «колектив»

От і мені так здалося, тому вирішила серед цього потоку оголошень пошукати гідну роботу. Домовилась про співбесіди. Але цікаво, що майже всі ці оголошення привели до приміщення за однією адресою – проспект Волі, 6, офіс 110.

Перед співбесідою повідомляють, що потрібно заповнити анкету: в правому верхньому кутку якої вказані номери телефонів, контактна особа – Кучер М. В.

Вгорі бланку вказані дані людини, яка буде проводити співбесіду – Поліщук Леонід Олексійович. Потім потрібно відповісти на запитання про себе та власні інтереси.

Під час співбесіди мені повідомляють, що триває набір офісних працівників у фірму «Тієнс Україна» (Корпорація «Тяньші»). Спочатку потрібно пройти кількаденне навчання, а потім виконувати обов’язки помічника керівника – працювати з дрібною документацією, відповідати на телефонні дзвінки.

Нічого конкретного про оплату праці не кажуть, лише запитують скільки хотіли б отримувати. Загалом, все занадто нагадує роботу фірми в офісі на вулиці Винниченка, 14-А, де пропонують купити китайську продукцію на 100 доларів та оформити договір за 15 доларів взамін на привабливу вакансію.

Студентка Олена, працювала у «Тієнс Україна» кілька тижнів. Вона розповідає, що суть її роботи полягала у залученні нових клієнтів, але оскільки нікого не вдавалось зацікавити, то робота не принесла доходу.

«Гроші нікому не платила. Навчання спрямоване на командну роботу. В принципі було цікаво, мені подобалось . І семінари цікаві були», - розповідає про свій досвід роботи дівчина.

Мені теж пропонують пройти навчання, після якого визначать, чи надавати робоче місце, чи ні.

Тому поки на «Тієнс Україна» чекаю на навчання, вирішую дзвонити далі за оголошеннями із інформативним написом «Робота».

Тут пропонують працювати промоутерами. Співбесіду проводять у коридорі перед офісом. Кажуть, що потрібно продавати стартові пакети. На запитання про зарплатню відповідають, що кожного дня нараховуватимуть бонуси за продаж однієї товарної одиниці і в кінці кожного місяця зарплатня, у форматі: «ну я побачу як ви будете працювати». Ніякої конкретики, жодних гарантій, що гроші реально виплатять. Та і суму зарплатні мені так і не назвали.

Проте хочеться ж реальних грошей і цікавої роботи. Нарешті мені до рук потрапило оголошення варте уваги.

Не робота… просто мрія…
Не робота… просто мрія…

Телефоную. Трубку підняв чоловік, який одразу ж перепитав, чи читала я оголошення. Після ствердної відповіді продовжує запитувати про навчання, місце проживання. Потім знову:

- Ви згідні з тим, що написано в оголошенні?

- Поясніть конкретно, що потрібно робити.

- Це домашня робота, там написано – виконувати домашню роботу, бути коханою. Ви згідні?

- Ви шукаєте домогосподарку чи дівчину?

- І те, і те одночасно.

Після цього чоловік запевнив, що це серйозне оголошення і запропонував зустрітися, коли буде час. Продовжувати експеримент я не наважилася.

Зрештою, наш аналіз оголошень не можна назвати повним та ґрунтовним. Це скоріше журналістський експеримент, який показав, що усі наведені вище оголошення є прикладом недобросовісної реклами.

Оскільки згідно зі ст.1 Закону України «Про рекламу» містять елементи неточності, недостовірності, замовчування.

Також відповідно до ст.11 Закону України «Про зайнятість населення» забороняється в оголошеннях про вакансії зазначати обмеження щодо віку кандидатів, пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати вимоги, що надають перевагу одній із статей.

Тобто помітки «робота для молодої жінки», «робота для людей до 35», «шукаємо привабливого чоловіка» – це перші ознаки того, що Вас хочуть надурити. Як бачимо, відсутність наявних посад теж ставить під сумнів майбутній кар’єрний зріст.

До слова, більш ґрунтовним дослідженням «вуличних» вакансій зайнялися представники Волинського обласного центру зайнятості, пише Волинський інформаційний портал.  

Начальник відділу організаційної роботи та архівної справи обласного центру зайнятості Олена Мисковець розповіла, що вони зняли та дослідили понад 400 оголошень, 112 з них виявилися унікальними. Тож ці оголошення поділили на три групи.

До першої групи увійшли вакансії, розміщені роботодавцями, які співпрацюють з центрами зайнятості. Зазвичай, це великі торгові мережі, які постійно шукають працівників. Друга група – оголошення, розміщені роботодавцями, які не співпрацюють з центрами зайнятості. Сюди втрапили 78 оголошень.

Аби вивести на чисту воду таких роботодавців, працівники центру зайнятості вдалися до експерименту й видавали себе за безробітних. Зрештою ж, з’ясували, що понад 40% роботодавців пропонували нелегальну працю, понад 30% пропонували офіційне працевлаштування за бажанням працівника. Ще 9% – ті, хто уникав відповіді про легальність праці, казали, що треба прийти на особисту зустріч. І лише одна вакансія з 78, які потрапили в цю групу, була вже зайнята.

Третя ж група – оголошення про роботу мережевого маркетингу. Майже 100% роботодавців телефоном не називали, яка це компанія та чим займається. Мовляв, треба прийти і поговорити віч-на-віч.

«Такі оголошення можна вважати сумнівним джерелом вакансій. Тут зазвичай нелегальне працевлаштування й неофіційна зарплатня», – висловилася про «вуличні» оголошення Олена Мисковець.

***

До всього написаного вище лише додамо: не потрапляйте у пастки недобросовісних роботодавців. Цінуйте себе і власну працю.

Юлія КАРМАНСЬКА

 

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].​

Коментар
28/03/2024 Четвер
28.03.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром