«Головне, щоб було почуття гумору», – головний вибухотехнік про роботу підрозділу

27 Квітня 2016, 17:43
4234

Шукати та знешкоджувати вибухівку, а також запобігати замінуванню території під час масових заходів – основні завдання вибухотехнічного сектору національної поліції.

Головне управління національної поліції продовжує знайомити громадськість з роботою своїх структурних підрозділів. У середу, 27 квітня, журналістам розповіли та продемонстрували діяльність вибухотехнічного сектору.

Начальник ГУНП у Волинській області, генерал Петро Шпига розповів, що в структуру управління національної поліції цей підрозділ увійшов в листопаді 2015 року. А в період проведення антитерористичної операції на сході України він став чи не найголовнішим серед інших секторів.

Генерал Петро Шпига
Генерал Петро Шпига

«Країна перебуває у стані війни і, на жаль, ми маємо інформацію, що іде інтенсивне переміщення зброї з зони АТО в усі регіони. І Волинська область не є виключенням», – зазначив Шпига.

Зараз підрозділ складається всього з чотирьох співробітників, головними напрямками роботи яких є пошук і знешкодження вибухонебезпечних предметів, забезпечення вибухобезпеки під час проведення масових заходів та полігонні випробування.

«Перед проведенням масового заходу ми намагаємося забезпечити огляд місця, де він відбудеться, та перевірити місця, де будуть сидіти високопоставлені особи, аби унеможливити замінування», – зазначив Петро Шпига.

Керівник вибухотехнічного сектору Ігор Заболотний розповів, що полігонні випробування є не менш важливим аспектом роботи підрозділу. Адже усі вилучені з незаконного обігу та добровільно здані об’єкти ділять на категорії, а згодом знищують у полігонних умовах.

Ігор Заболотний
Ігор Заболотний

Експерт-вибухотехнік Сергій Тимощук розповів про те, яка вибухівка сьогодні є найнебезпечнішою та з якими її різновидами доводиться працювати співробітникам підрозділу.

«З протипіхотних мін такою є ОЗМ-72 – це осколкова вистрибуюча міна. Вона страшна тим, що є непомітною. Може підлетіти на метр і розносить осколки на 25 метрів. Не менш небезпечною є протипіхотна МОН-50. Серед протитанкових вирізняється ТМ-62 – вона спрацьовує у випадку,  коли танк чи автомобіль наїжджають на неї. Але більш небезпечною є ТМ-72 – вона новіша, у ній менше тротилу. Якщо ТМ-62 має приблизно шість кілограм тротилу, то ТМ-72 тільки два з половиною. Але для активації наїжджати на неї не потрібно. Вона спрацьовує від металу – якщо над нею проїде машина, або пройде солдат обвішений металом, то вона може вибухнути», – розповів Сергій Тимощук.

Сергій Тимощук демонструє протипіхотну міну
Сергій Тимощук демонструє протипіхотну міну

А це протитанкова ТМ-72
А це протитанкова ТМ-72

Спеціаліст розповідає, що будь-яка вибухівка є небезпечною. Не менше шкоди приносять і мінометні міни, які відомі ще з Другої світової війни. Зараз їх активно використовують у зоні АТО. Серед гранат велику загрозу несе Ф-1 – осколки від неї розлітаються у радіусі 200 метрів.

Ігор Заболотний говорить, що ні для кого зараз не секрет, що з зони АТО на мирні території України потрапляє зброя та вибухівка,  крім того, багато вибухівки і досі знаходиться у землі після Другої світової війни.  Саме тому спеціалісти радять про усі підозрілі предмети повідомляти працівників поліції.

«Неодноразово ми вилучали гранати Ф-1 та РГД-5. Багато мінометних мін ховає земля. Люди часто знаходять такі об’єкти і час від часу трапляються летальні випадки. У  разі виявлення вибухонебезпечних об’єктів ні в якому разі не потрібно проводити будь-яких маніпуляцій відносно них, бо ніхто не знає, що вони у собі містять. У першу чергу варто телефонувати на «102»,  попереджати поліцію і вона проведе відповідні дії», – зазначив Ігор Заболотний.




Працівники сектору також продемонстрували пошук вибухівки в автомобілі. Начальник вибухотехнічного відділу розповів, що часто в службову частину надходять повідомлення про підозрілі авто, які довго стоять під стратегічними об’єктами. Крім того, під час проведення масових заходів працівники мають право перевіряти автомобілі, які знаходяться на території.

«Ми перевіряємо не тільки стадіони і приміщення,  ми маємо право оглянути і прилеглу територію. На цій території є  транспорт, який потрібно також детально перевіряти. У наших людей фантазія безмежна», – зазначив Ігор Заболотний.

Профілактичний огляд автотранспортного засобу починається з дна машини. Спеціаліст стверджує, що він дозволяє становити, чи не розмістив зловмисник вибухівку на автомобілі. Підозрілу річ вибухотехніки відразу помітять. Адже часу, аби добре заховати предмет, у злочинців зазвичай немає.

Пошук вибухівки в автомобілі
Пошук вибухівки в автомобілі



Перед тим, як приступити до вибухотехнічних робіт, працівники проводять розвідку за допомогою оптичних пристроїв.

«Розвідка проводиться для встановлення візуальної конструкції саморобного вибухового пристрою. Якщо об’єкт характерний для  радіокерованого саморобного пристрою, то безпосередній контакт з ними заборонений», – розповів Ігор Заболотний.

У таких випадках для знешкодження радіокерованої вибухівки використовують роботизовану гідрогармату.

Роботизована гідрогармата
Роботизована гідрогармата

Після знешкодження саморобного вибухового пристрою спеціаліст одягає вибухозахисний костюм та оглядає місце,  аби перевірити чи не залишилося неспрацьованих елементів.

Огляд місця після знешкодження вибухівки
Огляд місця після знешкодження вибухівки

Ігор Заболотний розповідає, що при виконанні такої роботи не потрібно поспішати, головне –здоровий глузд. Кожна дія має бути прорахована та продумана. Адже головне завдання вибухотехніків – безпека людей та самих спеціалістів.

Варто зауважити, що антитерористична операція не проходить без постійної роботи вибухотехніків.  Усі працівники головного управління вже побували на сході та набули там нелегкого практичного досвіду.

«Там вони здійснюють роботу по пошуку та знешкодженню вибухотехніки. Кожен наш працівник, на жаль, набув такого досвіду у зоні АТО», – розповів начальник відділу.

У такій складній роботі, розповівдає Ігор Заболотний, потрібно діяти чітко та виважено, продумати кожну подальшу дію, адже поспіх у роботі вибухотехніків – річ неприпустима.

«Ці об’єкти героїв не люблять. Коли людина боїться, то вона ще раз подумає, як зробити правильно», – зазначає начальник відділу. А ще стверджує, що головне у роботі – не втрачати почуття гумору:

«Головне,  щоб у нас було почуття гумору, без цього ніяк».

Читайте також: Друг, охоронець і напарник – одна з найважчих «професій» для собак.

 

За роботою вибухотехніків слідкувала Софія СІЧКУН. 

 

Коментар
19/04/2024 Четвер
18.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром