Навіщо благодійники «купують» голів батьківських фондів

20 Квітня 2016, 10:41
4798

Побори у дитячих садках та школах це тема, про яку всі знають, говорять, але довести, що це незаконно, практично неможливо. Адже це позиціонують як благодійні внески, які на потреби навчальних закладів дають самі ж батьки.

Батьки і справді приносять у дитсадки та школи немаленькі суми. Зокрема, за кошти батьків проводять ремонти, купують інвентар та все необхідне для навчального закладу.

Читатйе також: «За останні чотири роки з’явилося більш як 800 місць у садочках», – Олег Гребенюк

Дехто з батьків все-таки відважується відверто сказати: гроші насправді вимагають, хоча й завуальовано.

Наприклад, лучанка Владислава Ковальчук розповіла, що і скільки коштує в дитсадку №25, де навчається її дитина.

«За січень ми заплатили за харчування 187 гривень. На садочок ми здаємо 20 гривень, на групу теж 20 гривень, 30 гривень один гурток, 30 гривень другий гурток. Загальна сума, яку я сьогодні підрахувала, становить 405 гривень», – зазначила співрозмовниця. Це за 1 місяць.

Владислава Ковальчук наголосила, що вимагають гроші непрямолінійно. Вихователі приходять до батьків і скаржаться з приводу того, що фінансування відсутнє, попутно розповідаючи, на що і скільки потрібно грошей. Ставлять практично перед фактом, непрямо формулюючи заклик до дії: «ДАЙТЕ».

Зошит, в якому записані батьківські внески за останні три роки у дитсадку №25
Зошит, в якому записані батьківські внески за останні три роки у дитсадку №25

Тим часом завідувачка дитсадка №25 Тетяна Климук стверджує, що з батьків не вимагають жодних внесків, а насправді вони самі хочуть давати гроші на потреби ДНЗ. Керівник дошкільного навчального закладу показала зошит, в якому записані батьківські внески за останні три роки. Щоправда, там йдеться не про 20 гривень, а про значно більші суми: деякі суми сягають більше 300 гривень.

Яка бухгалтерія відображена у цьому зошиті («чорна», «біла» чи «сіра») – невідомо.

Керівництво міста, як і освітяни, категорично заперечує існування поборів у навчальних закладах. Наприклад, під час прямого ефіру на місцевому телеканалі з луцьким міським головою Миколою Романюком, до мера зателефонував лучанин і поскаржився на здирництво у дитсадку №23.

«У 23-му садочку мало того, що діти не отримують повноцінного харчування, тому що не уклали необхідних договорів, а й здирають гроші на ремонт у садочку. Батьки зібрали кошти і поставили в групах пластикові вікна, поміняли за свої гроші батареї», – описав проблему чоловік.

Міський голова зауважив, що про такі проблеми  вперше чує.

«Такого не може бути. Інша справа, якщо батьки самі щось вирішують. Кінець-кінцем, це право батьків. Але збирати кошти – це  неправильно», – переконаний Микола Романюк».

 

ЧОМУ ІГОР ПАЛИЦЯ БЕРЕ ПІД КОНТРОЛЬ ОСВІТУ?

Питання вирішення проблеми поборів так і залишається відкритим. Проте зараз у Луцьку пропонують зробити такий збір коштів прозорим і в деякій мірі узаконити батьківські внески, створивши благодійні фонди при навчальних закладах. Саме з них можна буде офіційно профінансувати потреби шкіл та дитсадочків.

Варто зазначити, що створення таких фондів масово ініціюють активісти від фонду Ігоря Палиці «Тільки разом». Що ж це за такі структури, нам спробував пояснити депутат-«укропівець» Луцької міської ради Борис Смаль. Обранець громади попередньо наголосив на тому, що вже теперішній голова Волиньради та по сумісництву відомий на Волині меценат Ігор Палиця, вклав немало грошей в освіту міста Луцька.

Читайте також: Побори у ДНЗ: у дитсадку №37 за трьох дітей з однієї сім’ї платять 915 гривень

За його словами, цифра конкурує з міським бюджетом.

«Це парти, оргтехніка, дитячі майданчики – це те, що залишиться у Луцьку. Тепер Ігор Палиця поширює свою діяльність вже на всю область. Це не означає, що він покине Луцьк, але увага буде приділена вже області, а там теж є школи та лікарні, які йтимуть в наші офіси і ми будемо їм допомагати».

Борис Смаль стверджує, що фонди при школах та дитсадках створили для того, щоб у Луцьку освіта вчилася заробляти та витрачати гроші так, як Фонд Ігоря Палиці.

«Ігор Палиця каже: давайте ми в кожній школі, в кожному закладі створимо щось маленьке, але подібне до того, як працюємо ми».

На перший погляд, ідея непогана. Проте виникає цілком логічне запитання: навіщо фонду Палиці так активно допомагати створювати батьківські фонди? Борис Смаль переконує, що мета цих фондів абсолютно безкорислива.

 

ЗАРПЛАТА ГОЛОВАМ БАТЬКІВСЬКИХ ФОНДІВ ВІД БЛАГОДІЙНИКІВ

Як стало відомо з достовірних джерел, активісти фонду «Тільки разом» не лише лобіюють створення таких фондів, а й фінансово заохочують ініціативних батьків, які теж запалилися ідеєю створення цих фінансових структур при навчальних закладах.

Наприклад, керівникам фондів платять зарплати – півтори тисячі гривень у місяць. Також кілька разів на місяць проводять збори керівників благодійних фондів та батьків, які входять у наглядову раду при цих фондах.

Виникає запитання – навіщо? 

Менеджер офісу розвитку кварталу Андрій Костенко пояснив, що це фінансові заохочення, які отримують голови фондів, та чому їх платять.

«Це не заробітні плати. Це компенсація витрат, наприклад, на маршрутки, на роздруківки, на плакати», – зазначив він, а також додав, що з батьками працюють бухгалтери, які пояснюють, як вести розрахунки та фінансову звітність.

 

Андрій Костенко зауважив, що такі благодійні фонди зорієнтовані на спонсорську допомогу різних меценатів, яких залучають батьки. Також у фондах зберігаються і батьківські внески.

Проте виходить, що з батьків як вимагали, так і вимагають кошти буквально на все, що можна купити. Просто ці кошти переходять під інший контроль.

 

БАТЬКИ ПРОТИ

І хоча у місті Луцьку створено вже з десяток фондів, батьки однаково ставляться до них з пересторогою.

Лучанка Ірина розповіла, що у школі, де навчається її син, теж пропонували створити такий фонд, але батьки виступили  категорично проти.

«Ці фонди діють так: у банку створюється певний рахунок, на який будуть поступати кошти. Справа у тому, що керувати цими коштами не так просто.

Припустимо, що потрібно закупити цукерки для дітей, або ж квіти для вчителів на 8-ме березня. Щоб купити це, нам потрібно зняти з рахунку гроші. А це вже знімається певний відсоток. Нам простіше вибрати найдешевший варіант і розрахуватися готівкою. Нам там дають чеки і ми ті чеки всі зберігаємо, теж ведемо свою бухгалтерію.

Читайте також: Меру поскаржилися на здирництво у садочку №23

Коли йде мова, щоб закупити, наприклад, у клас папір для ксероксу, виникають проблеми. Як звітуватися за такі суми? Я знаю, що в одній з луцьких шкіл, в якій діє такий фонд, проблеми вже є.

Ми проти цих фондів і все залежить взагалі від батьківського комітету. От є, що батьки збирають феноменальні суми, відповідно інші батьки здають. Ми стараємося здавати набагато менші суми і не витрачати просто так гроші. Адже зараз у дуже багатьох батьків взагалі немає фінансової можливості здавати гроші», – розповіла Ірина.

Отож маємо таку картину: після створення благодійних фондів побори у дитсадка не зникають, а стають «прозорими», що ситуації для батьків практично не міняє. Розрахунок стає виключно безготівковим, і як його здійснювати, поки що мало кому відомо.

Доступ до коштів керівництву навчальних закладів відрізали, проте до фондів має безпосереднє відношення фонд Ігоря Палиці «Тільки разом». І ще ініціативним батькам платять «зарплати»…

Як діють благодійні фонди та чи зручний безготівковий розрахунок, ми вам розповімо згодом.

 

Наталка ПОЛІЩУК

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].​

Коментарі
20 Квітня 2016, 16:37
мабуть палици не аистачае грошей
20 Квітня 2016, 16:59
Все правильно гроші мають бути прозорими, а не по кишенях ходити і купляти за готівку товар роботи, та не сплачувати податки. Таку ви державу будуєте - полішуки?
20 Квітня 2016, 20:23
А багаті батьки мають розуміти, що їм не варто лізти в батьківські комітети. А то саме багатше лізе туди і придумує дизайнерські букети, подарунки, сертифікати і т. д. а простим смертним часом соромно сказати, що вони не можуть здати, бо завтра на них пальцями тикати будуть. А загалом батьки самі винні, що є побори, бо не раз чуєш, ну тож по 20 гривень, тож не багато. А в декого може 3 чи більше дітей, а вчителів багато, а ще ж різні гуртки і як кожному на всі свята по 20 то сам голий босий лишишся.
20 Квітня 2016, 22:29
Палиця молодець за батьківські кошти робить собі рекламу.Класичний ж.дівський хід,люди прозрійте!!!
25 Квітня 2016, 20:39
Вимагають і нагло вимагають попробуй не здай. Садочок "Дельфін" там прямо в лоб кажуть давай і все. Нікого не слухають на подарки вихователям, на кожне свято і день народження чималі суми. За що? Нам ніхто на день народження не дарує нічого-це їх безпосередня робота за яку вони одержують гроші. Ми,що більше них одержуємо.Але не здаси,то ковтнуть і будуть дитя зневажати, а здаємо останні.
Коментар
05/12/2023 Вівторок
05.12.2023