Гущанська: чому лучани не можуть відчути себе повноцінними містянами

21 Березня 2016, 17:44

Мешканці вулиці на окраїні бояться ввечері повертатися додому темними стежками по бездоріжжю і скаржаться на погане самопочуття через встановлення осередку телекомунікацій.

Район.Луцьк продовжує серію репортажів з району Гуща. Ми уже побували на вулиці Ківерцівській, яка веде до окраїни міста. Наступним місцем, куди відправилися разом із депутатом округу Юрієм Безпятком, стала вулиця Гущанська.

Раніше довга вуличка пролягала через село, однойменне назві сучасного мікрорайону. Статус сільської вулиці і досі нагадує забудова винятково приватними житловими будинками та відсутність асфальтного покриття.

У добрій традиції селища мешканці тут усе про всіх знають, а тихий і спокійний ритм життя вулички часто приваблює молоді сім’ї, які не поспішають переїжджати у центральні частини міста. Проте таке рішення тягне за собою низку проблем, з якими стикаються мешканці.

 

НЕМІСЬКІ ПРОБЛЕМИ МІСЬКОЇ ВУЛИЦІ

Вузька дорога вулиці Гущанської асфальтним покриттям не облаштована. Мешканці кажуть, що такою стежкою добиратися до об’єктів міської інфраструктури вкрай незручно. Не передбачене на вулиці й транспортне сполучення. Аби вибратися у місто, треба йти на зупинки сусідніх вулиць.

За словами місцевих жителів, діти з Гущі до найближчих шкіл уже звикли ходити пішки. Та частина вулиці, від будинку № 57 до № 110 не освітлена, тож такі прогулянки, особливо у вечірню пору, можуть бути небезпечними.

«Транспорту тут ніколи не було. Куди ближче, добираємося пішки. Якщо треба далі в місто, ідемо на зупинку, до якої два кілометри», – розповідає місцевий мешканець Володимир Маць.

1

З проханням вирішити проблему із зовнішнім освітленням, водопостачанням та асфальтуванням дороги  жителі вулиці неодноразово зверталися до міської ради. Проте чиновники розводять руками – кошти на капітальний ремонт вулиці у міському бюджеті не передбачили, а будівництво мереж зовнішнього освітлення зможуть розглянути лише при достатньому фінансуванні.


 

ОБЕРЕЖНО – НАПРУГА

Коли у міській казні з’являться гроші на встановлення мереж зовнішнього освітлення –  достеменно невідомо. Проте електричного струму на Гущанській вдосталь.  Просто посеред вулиці ще у радянські часи побудували підстанцію.

Для цього у 1972 році, за словами мешканців, знесли близько десяти приватних будинків. Жителям взамін надали квартири.


Як сталося так, що нинішні сусіди електричної підстанції квартири не отримали – ніхто не знає. Та вже майже півстоліття мешканці прилеглих до підстанції будинків живуть у кількох метрах від осередку з напругою 330 кВт.

«Коли одружився, то дружину приписати у будинок не можна було. Казали, що тут закрита зона. Та як закрита, якщо ми тут живемо?» – обурюється мешканець прилеглого до підстанції будинку Петро Шидловський.

Чоловік розповідає, що раніше напруга електропередач становила 220 кВт, через деякий час її збільшили до 330 кВт. Таке сусідство, скаржаться жителі, погано впливає на їхнє здоров'я, але закривати станцію чи переселяти мешканців ніхто не збирається.

«Колись сюди уже приїжджали і перевіряли. Але сказали, що усе в нормі і життю та здоров’ю жителів нічого не загрожує», – ділиться Петро Шидловський.

За словами мешканця, відстань від діючої лінії до його будинку становить 17 метрів, що не відповідає нормам охоронної зони. Проте нині виправити помилки минулого століття уже нелегко. Чи не єдиним варіантом виходу для мешканців є переїзд, але продати ділянку, яка межує з підстанцією, вочевидь, не вдасться.

 

ВЕЖА, ЯКА ЗАВАЖАЄ ЖИТИ

Скаржаться на небезпечне сусідство й мешканці іншої частини вулиці, де розташована телекомунікаційна вежа заввишки близько 150 метрів. Конструкцію встановили у 2010 році для розповсюдження телерадіопрограм лучанам та жителям прилеглих районів.

«Після встановлення вежі часто чув від сусідів, що їм то голова болить, то перепади артеріального тиску турбують. Та я і на собі відчув, що щось не те», – скаржиться Володимир Маць.


Крім того, мешканці прилеглих будинків бояться, що вежа під час сильного пориву вітру може завалити їхні помешкання.

Проте у міськраді заспокоїли – електромагнітне поле не загрожує здоров’ю населення, а розміщення вежі відповідає усім вимогам.


Читайте також: Гущанська: люди бояться, що телекомунікаційна вежа впаде на їхні будинки

Тож поки територію колишнього села «острумлюють» задля блага усього міста, мешканці Гущанської відчути себе повноцінними лучанами не можуть. Тому небайдужі надалі збираються боротися за місце під луцьким сонцем і вимагати умов, які відповідали би міському рівню.

1










Оксана ВЛАСЮК

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу lutsk.rayon@gmail.com.​