Віктор Гуменюк: «Ніколи не обговорюю проблему, а намагаюсь її вирішити»*

25 Вересня 2015, 09:00
3434

Віктор Гуменюк впевнено просувається по кар’єрній сходинці, а, відтак, є професіоналом своєї справи. Знає все про енергетику та тарифи. І про те, як зробити так, щоб ці тарифи були справедливими для всіх верств населення.                                  

– Ким Ви працюєте?

– Народився у Луцьку. Навчався у Луцькому державному технічному університеті. Здобув дві вищі освіти – енергетичного напряму і економічну. Зараз працюю у луцькій міській філії ПАТ «Волиньобленерго» заступником директора зі збуту. Якщо йти послідовно, то у 23 роки я здобув дві вищі освіти, у 28 – одружився, через п’ять років дав обітницю перед Богом. За цей період змінив п’ять-шість посад на роботі. Вважаю це зрілим свідомим вибором.

– Чому обрали «Самопоміч»?

– «Самопоміч» асоціюється у мене з людьми, які думають перед тим, як щось зробити. Думають послідовно і правильно. Мені подобаються люди панорамного погляду, які бачать проблему широко. Це об’єднання думок, ідей, людей, які мені імпонують.

– Чому вирішили спробувати свої сили у політиці?

– «Самопоміч» – це командна партія. Це подобається найбільше. Я не прагну того, щоб працювало моє ім’я, я хочу, щоб мої ідеї знаходили підтримку серед людей.

– Який свій особистий і професійний досвід Ви готові використати для розвитку міста?

– Проблем у нас завжди багато. Питання в тому, як їх вирішувати і в який спосіб. В нас, яка б не була влада, дороги будуть робитися, якісь точкові речі закриватися, певні дії в будь-якій галузі будуть виконуватися. Бо у влади є певне коло обов’язків, які вона зобов’язана виконувати. Питання в тому, як вона працює – ефективно чи неефективно. Чи можна за той самий об’єм ресурсів зробити у два рази більше і на два терміни довше?

Ці питання є актуальними. Нам потрібно змінювати модель управління містом.

Для мене місто – це чітко визначена територія і люди. Люди на цій території працюють і створюють собі певні блага – магазини, аптеки, дороги. Завдання влади – створити такі умови, де кожна людина може себе розвинути.  

Сама людина з владою практично не контактує. Я схиляюсь до тієї думки, що влада ефективна, коли про неї мало знають і не цікавляться, яка вона і що робить. Ми не повинні любити владу, не повинні про неї знати, ми повинні користуватися результатами її роботи.

– Яка сфера господарства міста Вам близька?

– Це сфера житлово-комунальних послуг, сфера будівництва і система публічного управління. Я притримуюсь думки, що чиновництва взагалі не повинно бути. Ми повинні змінити філософію самого працівника, який працює на громаду. Він не повинен відчувати себе чиновником, він повинен себе відчувати офіціантом в хорошому розумінні цього слова. Офіціант може запропонувати, порадити і допомогти, а не створювати образ якоїсь стіни, до якої треба достукатися. Яка може відмовити і так далі. Змінивши цей підхід, коли кожен в своїй свідомості, який працює для громади, відчуває себе не слугою, а людиною, яка надає якісний сервіс. Тоді влада буде відкритою, і людям буде значно простіше.

Хочу акцентувати увагу на тому, що потрібна оптимізація роботи апарату влади. Там є багато дубльованих функцій, енна кількість підрозділів. Якщо взяти структуру міської ради, то там можна відшукати 5-6 структурних підрозділів, які дублюють одні і ті ж функції. Як наслідок – йдуть лишні витрати, і ставлення до влади якоюсь мірою стає негативним.

Ці питання легко вирішити завдяки сучасним ІТ-технологіям, які дадуть можливість дуже швидко і легко комунікувати, як всередині структури ради, так і з громадянами, надаючи їм певні послуги.

По ЖКГ. Тут, як на мене, питання тарифної політики можна робити через хороший ефективний менеджмент комунальних підприємств і надавачів послуг. Тоді ми зможемо рухатися в бік об’єктивності, правильності, зрозумілості тарифів. Якщо ця інформація буде закритою, а призначення на посади матимуть політичне забарвлення, тоді тарифи використовуються в рамках популяризації тієї чи іншої політичної сили, на цьому спекулюють і втрачають час. Разом з тим, ми втрачаємо ті підприємства, бо їх доводять до катастрофічного стану.  

Я прихильник всіх видів і форм власності. На енергетичному ринку повинні бути і приватні структури, і комунальні, і державні. Повинні бути чіткі і зрозумілі правила гри, тоді ми отримаємо нормальний конкурентний ринок, на який може впливати безпосередньо споживач, вибираючи чого чи іншого надавача послуг.

Нині на енергетичному ринку присутні монополії. Вони настільки зарегульовані чинним законодавством, що будь-яка хороша ідея просто не має можливості на життя. Для цього створена енна кількість державних регуляторних актів, процедур і контор. Питання енергетики перевіряється десятком державних структур. Ми не визначаємо своєї ціни, ціну нам спускають зверху. Ні облгаз, ні обленерго ціни не встановлюють. 

З позиції цих структур, вони зацікавлені, щоб ціна для населення була максимально дешевшою. Бо це знімає два ключових питання: маніпуляції людей – ухилитися і не показати, що ти користуєшся, і оплата. Чим дешевша оплата, тим легше працювати. Всі платять, і проблем немає. Вища ціна тягне за собою проблему стягнень боргів. Тому питання тарифів – це виключно державна політика. Сказати про монополію, що це погано, ми не можемо, бо ми вимушені брати на обслуговування всіх, ми не можемо нікому відмовити.

– Як би Ви оцінили менеджмент і роботу комунальних підприємств міста?

– Є приклад підприємств електротранспорту, водоканалів, теплокомуненерго в ряді українських міст, які успішно працюють. Як на мене, то проблеми комунальних підприємств нашого міста зав’язані виключно на керівництві.

Тут є дві складових: якщо нормальний керівник, нормальний менеджмент, і він клієнтоорієнтований, працює в межах партнерських договірних стосунків, – все буде нормально, і підприємство гарно працює.

Якщо керівник прийшов вирішувати якісь питання свої особисті, то там одразу все стає зрозуміло.

Ринок житлово-комунальних послуг буде стабільний і стабільний до розвитку. Якщо ми будемо жити краще, кращими будуть і послуги. Нижче рівня, того, що є вже, не буде. Треба бути оптимістами. Краще життя буде формувати потреби в більш якісному обслуговуванні.

– Ваша родина Вас підтримує у бажанні спробувати свої сили у політиці?

– Звичайно, що підтримує. Думаю, це нормально. Дуже шаную і поважаю своїх батьків. Маю багато друзів – надійних, перевірених часом. Всі підтримують, запитують, чим допомогти.

– Яким у Вашому розумінні має бути успішне місто?

– Успішне місто, на мою думку, буде тоді, коли у нас офіційна середня заробітна плата буде вища, ніж у Києві. Ми повинні рівнятися на міста України. Якщо люди заробляють, це означає, що міська казна буде повною, тому що податки наші йдуть в місцевий бюджет. Будуть гроші – буде база щось робити. Буде розширюватись сфера послуг, обслуговування. Буде можливість вкладати кошти – буде будуватись житло.

– Що нам потрібно для цього зробити?

– Мій принцип: я ніколи не обговорюю проблему, я намагаюсь її вирішити.

 

 

Коментар
05/08/2021 Четвер
05.08.2021
04.08.2021