Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

55-й район: планують зводити будинок на людських надгробках

12:02 03.02.2016
2920

Знахідка, яку вдалось виявити кореспондентам інформаційно-аналітичного видання «Під прицілом», науковці називають «білою плямою» в історії Луцька. Та схоже, міській владі, як і забудовникам – немає до того діла.

Кореспондент інтернет-видання «Під прицілом» прогулявся з фотокамерою вздовж річки Сапалаївка від вулиці Карпенка-Карого до вулиці Ветеранів. Фотографуючи результати розчищення русла річки та прибережної зони, в об’єктив потрапила вражаюча картина. Нижче від рекреаційного комплексу «Срібні лелеки» (майже біля ковзанки «Снігова королева») біля Сапалаївки стоїть хрест.

Старий знак ледь помітно серед старих дерев та чагарнику. Попри це до нього можна дістатись, пройшовши понад спуском річки з іншого боку.


Місце, на якому «осіли» п’янички та наркомани, вочевидь також відвідують діти, оскільки поруч помітно старі зламані іграшки та всілякий непотріб. Цю територію вже давно не називають парком, а радше стихійним сміттєзвалищем, куди постійно скидають мотлох. Попри це, компанії не гребують прибережною зоною і влітку ходять сюди відпочивати, влаштовуючи пікніки. Також вздовж річки можна бачити і рибалок, які постійно тут ловлять рибу і відхрещуються від усіляких вигадок стосовно інфекції, моргу чи закопаних трупів. Однак жодних згадок про встановлення на цьому місті якогось пам’ятного хреста чи розташування поховання – досі не було. Тим не менше, нам вдалось пробратись через хащі, де в сховку ми виявили старовинний надгробок.

Хрест – не жахливі пустощі підлітків, які бавляться в містику. Вочевидь його було встановлено саме на місці могили, про що свідчить монументальний надгробок, датований 1909 роком. На ньому чітко видно напис кирилицею «ЗдҌсь покоиться прах младен. Николая Середницкаго. Род.3.сен. 1909.г. 3 дек. 1909 г.».


Ми спробували з’ясувати у місцевих, як давно тут стоїть цей хрест з надмогильною плитою. Однак, місцева мешканка, яка живе в приватному секторі поруч, лише знизала плечима, мовляв, ніколи не звертала уваги на ці чагарники.

Ми звернулися до спеціалістів-істориків, які займаються дослідженням історії Луцька з проханням розповісти про хрест. Відомий археолог та директор ДП «Волинські старожитності» Олексій Златогорський сказав, що він вперше чує про таке поховання. Мовляв, скільки там ходив – однак ніколи не бачив ніякого хреста чи надмогильної плити.

«В тому районі завжди було летовище і я навіть не думав, що там можливі якісь поховання. А може, і старе кладовище… Це цікава сторінка в історії міста. «Біла пляма», – прокоментував Олексій Златогорський.

Пошуки у всесвітній павутині за запитом «Микола Середницький», на жаль, не дали жодних результатів. Тож не відомо, чи так звали саме немовля, або ж його поховали як сина Миколи Середницького, оскільки напис можна трактувати по-різному. Тим не менше, подібні висновки мають давати фахівці, а не журналісти.Інформаційно-аналітичне видання «Під прицілом» буде надалі звертатись до відповідних структур та Луцької міської ради з проханням дослідити знахідку і дати експертний висновок. Зокрема, цікавить не лише те, хто тут похований, а чи проводились тут якісь дослідження і чи не є ця територія старим похованням кількох людей або ж занедбаним кладовищем, яке з плином років стерлося з лиця землі.

Найбільше дивує той факт, що саме тут планують будівництво багатоповерхівки. У лютому 2015 року міська рада розглядала рішення про зміну цільового призначення та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ТОВ «Сучасний Дім Плюс». Зокрема, згідно із документами, їм належить ділянка площею 0,20 га на вулиці В’ячеслава Чорновола. Тож замість житлового будинку та господарських будівель і споруд власники мають намір змінити цільове призначення на будівництво та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями і звести багатоповерхівку.

Власниками ТзОВ «Сучасний Дім Плюс» виявилась Алла Куренда (власниця кафе «Ринг» та комплексу «Колобок), Ольга Мурзіна та давній бізнес-приятель міського голови Миколи Романюка – бізнесмен, а віднедавна і депутат Луцької міської ради Андрій Покровський. Нагадаємо, що саме він свого часу забудовував річку Сапалаївку поблизу Київського майдану, де нині торговельно-розважальний комплекс «Сіті-Парк».

ТОВ «Сучасний Дім Плюс» було зареєстровано лише в листопаді 2014 року, тобто всього лишень за кілька місяців до того, як рішення про зміну цільового призначення було подане на сесію міської ради. По цьому півроку тривала судова тяганина про визнання законним або ж незаконним рішення виконкому міської ради щодо проекту внесення змін до проекту детального плану території мікрорайону в межах вулиць Карпенка-Карого, Вячеслава Чорновола, Ветеранів та проспекту Соборності. Луцька прокуратура знайшла підстави та оскаржила це рішення міської ради в суді. І суд таки скасував його. Фактично разом з цим заборонялось вносити зміни в цільове призначення землі на цій території, що унеможливлювало будівництво багатоповерхівок чи інших подібних об’єктів на території поблизу річки Сапалаївка. Таким чином, дія рішення суду поширювалась на потенційних забудовників, себто власників землі, до числа яких увійшла ділянка, якою володіє ТОВ «Сучасний Дім Плюс».

Поширена інформація на сайті «Під прицілом» вочевидь обурила Андрія Покровського, який має прямий стосунок до цієї фірми, тож він вирішив відстоювати свою честь, гідність та ділову репутацію в суді. В результаті він подав позов до суду на інтернет-видання «Під прицілом» з вимогою спростувати інформацію. Тим не менше, навіть Апеляційний суд Волинської області вирішив спір не на його користь, що вказує на безпідставність його претензій до редакції. Варто зауважити, що представник Андрія Покровського – Валентин Хаймик в суді обмовився, що на ухвалу суду, про яку ми писали раніше, було подано апеляцію і її скасовано. А це фактично вказує на те, що фірма таки отримає можливість будуватись на цій території і змінити цільове призначення землі.Черговим підтвердження того, що тут планується будівництво багатоповерхівки є інформація, яку оприлюднив представник забудовника Володимир Сурмик під час липневої зустрічі громадських активістів, місцевих мешканців та представників влади поблизу річки Сапалаївка. Зокрема, люди тоді в один голос почали заявляти, що виступають проти забудови зеленої зони і побоюються, що багатоповерхова споруда через нетривкі ґрунти може сповзти. Тим не менше, на зустріч прийшов і представник ТОВ «Сучасний Дім Плюс», який переконував лучан у законності майбутнього будівництва.

«Право на оренду нам надали ще в 2000-х роках. Потім був судовий позов щодо законності отримання землі. Апеляція, яку ми виграли». А наразі плануємо змінити цільове призначення землі і в майбутньому звести тут багатоповерхівки. В нас заплановане і обслуговування прибудинкової території», – розповів представник забудовника Володимир Сурмик.

«Наша фірма будує на вулиці Ветеранів 21, «Сіті-Парк» на проспекті Волі 49-А. Я вважаю, що те, що відбувається тут, нормально. Люди хочуть знати, що з цим буде далі і що ми можемо їм пообіцяти. Наразі в нас нема проектної документації. А тільки орієнтована схема генплану. Ніяких робіт ми ще не починаємо. Йдеться тільки про зміну цільового призначення землі. Вся водоохоронна зона зберігається. Тобто ніяких порушень не буде. Коли тільки розпочиналися роботи на проспекті Волі, там теж виходили люди. Але пройшло 5 років, і ми там благоустрій зробили. Тут теж плануємо обслуговувати будівлі, парковки, дитячий майданчик та інші об’єкти», – спокійно переконував Володимир Сурмик, запевняючи, що не збирається порушувати закон.

В той же час, як писало видання «Район.Луцьк», під час зустрічі юрист ТОВ «Сучасний Дім Плюс» Павло Павлюк завляв, що Луцька міськрада зверталася до Львівського апеляційного суду, який, все ж, постановив – зміна цільового призначення цілком законна.

Варто зауважити, що 25 червня 2015 року ТОВ «Сучасний Дім Плюс» таки отримало рішення міської ради проект на землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки на вулиці В`ячеслава Чорновола площею 0,2000 га, кадастровим номером 0710100000:22:072:0048 для будівництва та обслуговування багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями. Однак це вже інша земельна ділянка під іншим кадастровим номером. А вже на липневій сесії депутати галопом розглядали третій проект рішення про передачу землі в суборенду фірмі, яка є близькою до співвласника забудовника ТОВ «Сучасний Дім Плюс» пана Покровського.
Згодом, після зустрічі місцевих мешканців, активістів і представників влади, було оприлюднено у ЗМІ (які лояльні до міського голови та його друзів-бізнесменів) офіційне роз’яснення ситуації, що склалася навколо забудови на вулиці Чорновола директора ТОВ «Сучасний Дім Плюс» Руслана Дроздова, який заявив, що причина всього – намагання місцевих «політиків» провести черговий виборчий захід, використовуючи популярний піар-метод «бунт проти забудови під вікнами». Зокрема, він запевняв, що «представнику забудовника активісти не дали можливості розповісти місцевим мешканцям про досвід спорудження і функціонування «Сіті Парку», де прогулянкова зона є загальнодоступною і має довжину понад 320 метрів. Схожі плани і щодо прогулянкової зони, яку повинні спорудити поряд з вулицею Чорновола. Місце буде загальнодоступним. Протяжність прогулянкової зони – понад 430 метрів (від приміщення обласного архіву до містка на вулиці Чорновола). Окрім того, науковці-екологи на прохання інвестора вивчають можливість розчищення заболоченої території поряд з земельною ділянкою з влаштуванням заплави річки та насипного острова для загальнодоступного відпочинку жителів міста.

Тож постає питання, для чого тоді витрачає гроші Луцька міська рада, активно розчищаючи річку Сапалаївка та прибережну зону. Зокрема, на це вже в новому бюджеті на 2016 рік передбачено ще 1 мільйон гривень до того, що вже було зроблено у попередні роки. Таким чином, складається враження, що або міська рада обраним забудовникам «готує майданчик для будівництва», або ж забудовники цинічно на словах присвоюють напрацювання міської ради, яка так дбає про добробут лучан і розчищає річку власним коштом.

Тим не менше, якщо зараз дивитися на кадастрову карту, то стає очевидним, що уся територія в загибі річки Сапалаївка, так чи інакше належить ТОВ «Сучасний Дім Плюс».

Тому на фоні усього ажіотажу навколо майбутнього будівництва поблизу річки Сапалаївка, дивує той факт, що ніхто і словом не обмовився про якесь поховання чи старовинний хрест. Звісно, власники ТОВ «Сучасний Дім Плюс» можуть звинуватити журналістів у тому, що вони, приміром, могли принести надмогильну плиту з собою, аби у такий спосіб дискредитувати добросовісних забудовників.
Попри усе – ми таки спробуємо з’ясувати у фахівців історію цього хреста і старовинного надгробку і чи знають про це відповідні органи, які перед початком будівництва мали б оглянути територію та дати відповідний висновок, що тут немає ніяких «історичних пам’яток та нашарувань».

Коментарі

...

19:52 12.02.2016

хай будують

Орест

10:39 13.07.2017

Краще щоб там забудували житло, а ніж були хащі, бомжі-алкоголіки, розкидані бутилки та шприци та місце для чпокання дівчат легкої поведінки.

17 вересня
Сьогодні
Вчора
15.09.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин