Хто згадає про Милосердя: обіцяний пам’ятник авторства Ірини Дацюк встановлюють 7 років

04 Січня 2016, 13:40
3237

Монумент Християнському Милосердю, який за ініціативи уже покійного краєзнавця Григорія Гуртового повинні були встановити у Старому місті, «припадає пилом» через нестачу коштів на завершення реалізації проекту.

Плита із написом «на місці буде встановлений пам’ятник Християнському Милосердю волинян», стоїть біля Хрестовоздвиженської церкви уже не перший рік. Ідея створення монумента рятівникам голодуючих належить волинському краєзнавцеві та засновнику історико-краєзнавчого музею  в Торчині Григорію Гуртовому. Проте встановлення бажаного монумента він так і не дочекався. Почесний громадянин Волині помер 2012 року.

Реалізацію проекту почали планувати уже 2008 року, коли було визначене місце і відведено земельну ділянку під встановлення пам’ятника.  Та через брак коштів у міському та обласному бюджетах робота затягнулася. Після цього гроші на реалізацію намагалися знайти у благодійників і розглядали питання на засіданні Волинської Ради Церков та нарадах в облдержадміністрації у 2012-2013 роках. За той час пам’ятник встигли вилити і він, за словами скульптора Ірини Дацюк ,чекав лише на оплату. Благодійні збори, які влаштували 2013 року не дали результату, адже волиняни не надто охоче жертвували на встановлення монумента. Після смерті голови облдержадміністрації Бориса Клімчука, який активно підтримував ідею встановлення пам’ятника, про якісь порухи у справі стало не чутно.

1

Уже закінчився 2015 рік, а це означає, що минуло практично сім років від початку реалізації проекту. Район.Луцьк дізнавався чи пам’ятають у владних структурах про обіцяну справу, яку закарбували на місці встановлення майбутнього монумента і чи реально у теперішніх умовах таки знайти кошти на завершення реалізації проекту.


Із відповіді на запит до міської ради стало відомо, що розробка проектів по виготовленню пам’ятника повинна була проходити конкурс, адже об’єкт розміщується в зоні охорони пам'яток історії та культури. Однак, за інформацією голови Волинського Крайового Братства святого Апостола Андрiя Первозванного Андрія Бондарчука, скульптор Iрина Дацюк уже виготовила бронзову частину монумента. Та автор скульптури запевняє, що конкурс таки був і переміг у ньому один із трьох варіантів її ідеї.

Читайте також: Бронзовий Скрябін житиме у Луцьку

«Конкурс проводили при облдержадміністрації. Там представили мої варіанти і ще одного скульптора. Зараз монумент уже давно готовий. За допомоги Бориса Клімчука було профінансовано дві фігури – хлопчика і дівчинки. Їх привезли до Луцька ще у 2012 році. Зараз вони зберігаються в музеї Андрія Бондарчука», – розповіла Ірина Дацюк.

Фото з volynpost.com
Фото з volynpost.com

Скульптор зазначила, що фігурки дітей повинні були стояти на фоні великої рельєфної постаті ангела. Фігура вилита із бронзи і сягає 2,40 метри у висоту. Зараз вона очікує на «викуплення» в одній із львівських фірм. Раніше ця частина монумента коштувала 65 тисяч гривень. Тепер за роботу через здорожчання бронзи просять 160 тисяч гривень і ще 65 тисяч боргу. Окрім цього, сто тисяч гривень потрібно для проведення робіт по благоустрою. У сумі встановлення пам’ятника потребує 325 тисяч гривень.

Чи є можливість зараз знайти такі кошти поцікавилися у міського голови Миколи Романюка. Він зауважив, що про монумент усі пам’ятають, проте поки що джерела фінансування знайти не можуть.

«Необхідно зібрати кошти для того, щоб пам’ятник можна було встановити і провести відповідні роботи з благоустрою. На жаль, у зв’язку із певними «неясностями» у бюджеті на 2016 рік, а саме зі змінами у бюджетному і податковому законодавстві та зростом заробітної плати у бюджетній сфері, поки що не можна нічого сказати по точний розподіл коштів. Я розмовляв зі скульптором і знаю, що частина пам’ятника уже виготовлена, тільки за нього потрібно розрахуватися. Але цей пам’ятник обов’язково повинен бути, навіть і в пам'ять того ж Григорія Гуртового. Безперечно, його ідея була дуже гарною. Вона народжувалася з того, щоб встановити пам’ятник жертвам голодомору, а він запропонував поставити монумент Християнському Милосердю», – зауважив Микола Романюк.

Мер також зазначив, що міська влада старатиметься щось придумати із «пошуками коштів» і можливо проект частково вдасться реалізувати за рахунок благодійників.

Якщо з міського бюджету профінансувати завершення реалізації проекту не вдасться, тоді, можливо, у Волинській облдержадміністрації знають, де знайти кошти. У відповіді на наш інформаційний запит зазначили, що встановлення пам’ятного знака Християнському Милосердю планують уже 2016 року. Захід включений до проекту Регіональної програми увічнення пам’яті учасників АТО, жертв війни та політичних репресій на 2016-2020 роки.

Виходить, що про монумент таки пам’ятають і навіть планують його встановити прийдешнього року. Вирішити проблему із довгобудом уже найближчим часом обіцяє як міська, так і обласна влада. Залишається лише сподіватися, що цього разу про пам’ятник Християнському Милосердю таки не забудуть і на обіцяному місці з’явиться посмертна мрія відомого краєзнавця.

 За словами скульптора Ірини Дацюк, на ще не викуплену частину монумента з’явився новий покупець, який хоче використати фігуру янгола у композиції, присвяченій трагедії у Чорнобилі. Якщо не поспішити із завершенням реалізації проекту, то бронзова скульптура не просто ще більше здорожчає – від неї можуть взагалі відмовитися.

Оксана ВЛАСЮК

Хочете бути першими на районі? Підписуйтесь на наші новини у спільнотах Facebook та Вконтакте.

 

Коментарі
04 Січня 2016, 20:37
Згідно із відповіді- управління культури ВОДА на одному рівні розвитку з Іриною Дацюк.Налице бездіяльнісь адміністрації.
Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром