Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Кому належать ринки Луцька

12:27 24.12.2015
3988

Найбільші ринки Луцька належать обласній споживспілці, менші – колишніх очільникам Партії регіонів, підприємцям і родичам чиновників.

Офіційно у Луцьку 18 ринків, дев’ятнадцятий ринок юридично розташований за межами міста, проте обслуговує саме мешканців обласного центру, пише видання «Наші гроші».

Найбільші ринки під одним дахом

Два найбільші ринки обласного центру Волині – «Завокзальний» (в народі – «Варшавський») та «Центральний» (або «Старий ринок») належать Волинській обласній спілці споживчих товариств.

Земля під «Центральним ринком» площею понад 2,8 гектара перебуває в оренді Волинської облспоживспілки за договором, який у 2015 році продовжили ще на два роки, а нерухомість, в тому числі й торгові павільйони, площею понад 3 тис кв. м. – у її приватній власності. Через суд Волинська облспоживспілка відстояла право на оренду цієї землі на п’ять років, замість двох, через ігнорування міської влади.

Як розповідає в інтерв’ю архітектор Святослав Сухоставець, Завокзальний ринок з’явився у 1986-му, коли починав розбудовуватися 33-й мікрорайон.

«8 гектарів, які я запланував, було зроблено, стоянка на 2,5 тис автомобілів. Вигляд базару спотворився з часом, коли там почали хаотично будувати кіоски, магазинчики», – каже архітектор.

Нині земля під «Завокзальним ринком» площею понад 3,5 га перебуває в оренді облспоживспілки за договором від 2011 року. Згідно з документом, землю надали в оренду на 22 роки, а взамін споживспілка мала інвестувати 1,3 мільйона гривень для побудови пішохідного мосту над залізничними коліями.

Нерухомість у вигляді торгового комплексу ринок «Завокзальний» площею понад 11 тисяч кв. м. перебуває у власності облспоживспілки.

Серед засновників Волинської облспоживспілки – 12 споживчих товариств у Волинській області. Як пише «ВолиньPost», більшість пайовиків вже повиводили з облспоживспілки через суди, а тим, хто залишився, «подарували» новий статус – асоційованих членів. Нині більша частина споживчих товариств має цілком конкретних осіб-засновників:

Волинська обласна спілка споживчих товариств

Засновники Керівник Адреса

Луцьке міське споживче товариство

Члени товариства Завацька Світлана Олександрівна Луцьк, проспект Волі, будинок 33А

Споживче товариство «Волинькоопторг»

Абраменко Оксана Михайлівна Лисовець Андрій Степанович Луцьк, вулиця Ковельська, будинок 13

Вінічук Михайло Степанович

Кравчук Оксана Василівна

Лисовець Андрій Степанович

Майданюк Михайло Іванович

Мольчак Людмила Григорівна

Шелофаст Тетяна Василівна

Споживче товариство «Завокзальний ринок»

Волошина Оксана Анатоліївна Горгут Володимир Михайлови Луцьк, Карпенка-Карого, будинок 1

Голяр Віктор Володимирович

Горгут Володимир Михайлович

Завацька Світлана Олександрівна

Кандиба Олег Євгенович

Корука Лариса Леонідівна

Новохіжин Сергій Вікторович

Півнюк Петро Степанович

Споживче товариство «Луцьккоопторг»

Владика Валентина Володимирівна Котельчук Микола Никанорович Луцьк, Ковельська, будинок 13

Гузь Леся Дмитрівна

Данилік Федір Якович

Кравчук Людмила Дем’янівна

Паламарчук Тетяна Євгенівна

Радчук Людмила Сергіївна

Серьогіна Наталія Степанівна

Споживче товариство «Луцька база продовольчих товарів»

Агрипініна Людмила Панасівна Радчук Людмила Сергіївна Луцьк, вулиця Яровиця, будинок 4

Кандиба Марта Іванівна

Радчук Людмила Сергіївна

Споживче товариство «Кооператор-Луцьк»

Карпук Марія Василівна Котельчук Микола Никанорович Луцьк, вулиця Вахтангова, 10

Котельчук Микола Никанорович

Підгорна Лариса Сергіївна

Таренда Наталія Володимирівна

Споживче товариство «Центральний ринок м. Луцьк»

Горгут Володимир Михайлович Півнюк Петро Степанович Луцьк, вулиця Глушець, 1

Кандиба Марта Іванівна

Півнюк Петро Степанович

Головою правління Волинської обласної спілки споживчих товариств з 2008 року є Марта Кандиба. Вона ж одна із засновниць споживчих товариств «Центральний ринок м. Луцьк» та «Луцька база продовольчих товарів». Перший заступник голови – Володимир Горгут, заступник голови облспоживспілки – Світлана Завацька.

Чимало їхніх родичів значаться засновниками споживчих товариств, що входять у склад облспоживспілки. Наприклад чоловік Марти Кандиби Олег – серед засновників СТ «Завокзальний ринок», дочка Володимира Горгута Людмила – у СТ «Нововолинський ринок», а родичка Світлани Завацької Оксана Завацька – у СТ «Горохівський ринок».

Волинській облспоживспілці належить і «Худобо-фуражний ринок» у Луцьку. Тут, як зрозуміло із назви, торгують переважно худобою, живою птицею та кормами. Загальна площа цього ринку становить 3 тисячі 740 кв. м.

Проте комплекси «Центральний ринок» і «Завокзальний ринок» не повністю належать облспоживспілці. До них входять ще кілька менших, але окремих ринків.

Ринки кандидтів до міськради

Поблизу Завокзального, або як кажуть в народі Варшавського, ринку розкинулося ще кілька дрібних ринків. Один із них – ринок із кількох торгових рядів між ТЦ «Ювант» і власне Завокзальним ринком. Офіційної назви він не має. Тут здебільшого торгують одягом.

Земля під цим ринком площею близько 2 тисяч 900 кв. м. з 2002 року перебуває в оренді приватної фірми «Скорпіон-сервіс». Договір оренди закінчився у 2010 році і з того часу між фірмою, підприємцями і Луцькою міськрадою почалися судові тяганини.

Приватна фірма намагалася виселити підприємців, відстоювала своє право в судах. Натомість, міська рада у 2012 і 2013 роках приймала рішення на користь підприємців, аби розірвати договори оренди із ПФ «Скорпіон-Сервіс» і надати цю землю в оренду безпосередньо підприємцям.

Проте, міський голова зупинив рішення депутатів і згодом його «вето» раді не вдалося подолати. Після цього підприємці навіть пікетували прокуратуру, аби та навела порядок. На цій ділянці продовжують торгувати, а міська рада повідомляє, що ринок належить ПФ «Скорпіон-сервіс».

Схожа ситуація і на ринку фірми «Скорпіон-сервіс» поблизу Центрального ринку Луцька. Площа цього ринку складає близько 300 кв. м., а земля перебуває в оренді. Проте торгівля відбувається не лише на цій ділянці. Поруч з Центральним ринком «Скорпіон-сервіс» отримав в оренду ще й ділянку площею понад 1400 кв. м. для обслуговування стоянки автомобілів. Насправді ж тут не лише автостоянка, а ще й процвітає стихійна торгівля з машин і просто з землі.

Приватна фірма «Скорпіон-сервіс» належить місцевому бізнесмену Василю Токарському, директор фірми – Віктор Мохнюк. У 2010 році Василь Токарський балотувався на посаду міського голови Луцька. За підсумками виборів набрав 5,4% голосів і зайняв шосте місце. У 2013 році балотувався у депутати до Луцької міської ради, але програв юрисконсульту «Фонду Ігоря Палиці «Новий Луцьк» Ігорю Поліщуку.

Фірмам Василя Токарського належать і два торгових центри «Ювант» у Луцьку і Ковелі.

«Новий» і «Шанс»

Це ще два ринки поблизу Завокзального ринку Волинської облспоживспілки. Обидва розміщуються на вулиці Кравчука. На першому торгують переважно продуктами, канцелярією, побутовою хімією тощо, на другому – переважно будівельно-промисловими матеріалами. Ринок «Новий» розкинувся на 3 340 кв. м., а ринок «Шанс» – на 1 862 квадрати.

Земля під ринком «Новий» належить підприємцю Олександрові Овчаруку. Він також є головою споживчого кооперативу «Луцька солідарність», а в 2010 році балотувався в депутати до Луцької міськради, але не пройшов.

Землю під ринком «Шанс» орендує підприємець Петро Шугай. Цьогоріч йому продовжили оренду ще на п’ять років.

Ринок «секонд-хенду»

Поблизу Центрального ринку Луцька земельну ділянку площею понад 5 250 кв. м. орендує приватний підприємець Любомир Пахолко. Договір оренди на 25 років з міською радою укладений ще у 2001 році. Тут облаштований ринок, на якому переважно торгують секонд-хендом і дешевим одягом з Китаю й Туреччини.

Підприємець Любомир Пахолко також є співвласником «Нового ринку» у селі Рованці.

«Формула»

«Формула» – ще один ринок, який розташований по сусідству із Завокзальним ринком Луцька. На «Формулі» торгують автозапчастинами. Цей ринок розкинувся на 1,02 гектара. Частина цієї землі перебуває в приватній власності ТОВ «Формула» ЛТД, частину землі фірма орендує, зокрема і для функціонування парковки.

Засновниками ТОВ «Формула» ЛТД значаться лучани Дмитро та Олександр Мельничуки. Дмитро Мельничук є і директором підприємства, а в 2006-2010 роках він був депутатом Волинської обласної ради від ВО «Батьківщина».

«Пасаж»

Ринок «Пасаж» розміщується по сусідству із Завокзальним ринком Луцька. Тут торгують переважно продуктами, є ряди для оптової торгівлі. Ринок розкинувся на 0,9 гектара землі, більша частина якої перебуває у приватній власності ПП «Виробничо-комерційна фірма «Домінанта», а решта – в оренді цієї ж фірми.

Єдиним засновником ПП «ВКФ «Домінанта» є місцевий бізнесмен Леонід Джулінський. Він же власник торгового центру «Караван», який розташований на цій же ринковій землі. На місцевих виборах 2015 року Леонід Джулінський балотувався в Луцьку міську раду разом із Партією зелених, однак ні партія, ні сам бізнесмен в раду не пройшли. Незадовго до того у Луцьку спалахнув скандал за його участі: бізнесмен нібито захотів збудувати будинок для сиріт поряд зі своїм маєтком і біля будинків колишнього заступника мера і депутата міськради.

«Північний ринок» і ринок «Лучеськ»

Земля під цими ринками, де торгують переважно продуктами, одягом, побутовою хімією, дитячими іграшками, перебувають в оренді приватного підприємства «Торговий альянс».

Договір оренди землі з міськрадою по «Північному ринку» укладений ще в 2002 році, а в 2012 році сторони судилися через законодавче підняття відсоткового розміру земельного податку: підприємство мало сплачувати уже 4,7% від нормативної оцінки ділянки замість 3%. Загальна площа ринку складає понад 8 тисяч 600 кв. м.

Земельна ділянка на проспекті Відродження під ринком «Лучеськ», поблизу однойменного готелю, також перебуває в оренді ПП «Торговий альянс». Площа ринку – 3 тисячі 425 кв. м.

Засновником ПП «Торговий альянс» значиться Ольга Полячек, директором фірми – місцевий бізнесмен Едуард Полячек. Він же керує ще кількома підприємствами: ТОВ «Парк Отель», ТОВ «Югсервіс груп», ПП «Стронград» та ще й голова ОСББ «Парковий по Волі». Крім того, Едуард Полячек тривалий час є акціонером і директором ПрАТ «Готель «Лучеськ». Бенефіціарними власниками цього підприємства значаться брат Едуарда Леонід Полячек та акціонер місцевого ПрАТ «Волинський шовковий комбінат» Олександр Кропива.

ПрАТ «Готель «Лучеськ» належав однойменний готель у Луцьку, однак наприкінці 2012 року в готелі розпочалася реконструкція уже за замовленням ТОВ «Три Л», що належить сім’ї колишнього голови «Укртранснафти» Олександра Лазорка.

«Привіз»

На ринку «Привіз» у Луцьку торгують здебільшого продуктами. Найчастіше сюди з’їжджаються селяни аби реалізувати свою продукцію. Ринок розкинувся на понад 2 тисячах кв. м. Землю під ним орендує ТОВ «Екопрод». Директором ринку є Петро Талімончук.

Засновниками ТОВ «Екопрод» значаться особи із відомими у Луцьку і на Волині прізвищами: Людмила Башкаленко (вона ж і директор підприємства) та Іван Смоленг. Статутний фонд підприємства становить 1 мільйон 173 тисячі гривень. Людмила Башкаленко – дружина колишнього головного «регіонала» Волині Олександра Башкаленка.

З березня 2010 року до початку лютого 2014-го Олександр Башкаленко працював першим заступником голови Волинської облдержадміністрації, а 5 лютого був призначений її головою. Проте на цій посаді йому вдалося попрацювати не довго – вже після перемоги Майдану він подав у відставку. На місцевих виборах 2015 року Олександр Башкаленко був першим номером у списку «Опозиційного блоку» до Волиньради.

Депутат Луцької міської ради 6-го скликання Іван Смоленг з 2008 року був головою Луцької міської організації Партії регіонів, очолював фракцію «регіоналів» у Луцькраді. У 2011-2014 роках він очолював Державну інспекцію з питань захисту прав споживачів у Волинській області.

Авторинок

Авторинок у Луцьку досить популярний, оскільки область межує з Польщею. Офіційна площа луцького авторинку становить 64 тисячі кв м, стихійно ж автомобілі продають ще вздовж кількох вулиць, які ведуть до основної частини ринку.

З 2003-го до 2013 року ця земельна ділянка перебувала в оренді ПАТ «Автопарк». До 2009 року в оренді цього ж підприємства перебувала ще одна ділянка площею 1,09 га, яка теж призначалася для будівництва і обслуговування авторинку. За інформацією журналістів, обслуговуванням ринку займається ТОВ «Автопарк Луцьк».

У 2013 році міська рада так і не переуклала договір оренди із підприємством. Рік тому питання функціонування авторинку і його можливе перенесення активно обговорювали. Серйозно розглядали три пропозиції. Зрештою, в середині 2015 року, попри 8-мільйонний борг за оренду, Луцька міська рада знову віддала в оренду ділянку площею понад 6,27 га. Щоправда тепер уже ТОВ «Волинь-Автопарк». Реально ж орендарі не змінилися.

100% ПАТ «Автопарк» до середини 2014 року належало рівненському ТОВ «АЛФ Капітал». Засновником останнього значиться син місцевого бізнесмена Вячеслава Алфьорова Максим та Володимир Румянцев. Директор – Наталія Гончарук. За інформацією ЗМІ, В’ячеслав Алфьоров – власник холдингу «Волиньторгхліб», готелю «Україна» у Луцьку та «Асторія» у Львові. Кілька разів Алфьоров балотувався у Верховну Раду із непрохідних місць у партіях.

Нині основні активи Алфьорова записані на його сина й інших членів сім’ї. Максим Алфьоров значиться засновником і бенефіціаром ТОВ «Рентал Хаус», ПАТ «Луцьке АТП 10701», ТОВ «Волинська факторингова компанія», ТОВ «Волинський хлібокомбінат», ТОВ «Промтекссервіс» і ще шістьма фірмами.

Засновниками ТОВ «Автопарк Луцьк», яке обслуговує авторинок, значаться сестра В’ячеслава Алфьорова Надія Гур’єва і все ті ж ТОВ «АЛФ Капітал» та Максим Алфьоров.

Серед засновників ТОВ «Волинь-Автопарк», яке отримало ділянку в 2015 році, значаться Олександр Романюк та вже згадане ТОВ «АЛФ Капітал». Бенефіціарний власник підприємства вказаний один – партнер Алфьорових Володимир Румянцев.

«Новий ринок»

«Новий ринок», який хоч і розташований поза межами міста у селі Рованці, проте планувався для розвантаження луцьких ринків. Кілька років обговорювалися пропозиції стосовно перенесення на його місце Центрального ринку Луцька, а торік розглядався варіант перенесення сюди навіть авторинку. Проте все це залишилося лише варіантами і «Новий ринок», нині вже з чималою кількістю торгових павільйонів заповнених лише на невелику частину, функціонує сам по собі.

Загальна площа земельної ділянки, що належить ТОВ «Дельта-7», – майже 6 гектарів. На 2,5 гектарах із них і розташований «Новий ринок».

Серед засновників ТОВ «Дельта-7» – чотири особи з рівними частинами в підприємстві: Любомир Пахолко, Анатолій Цейко, Таїсія Бобрис та Ніна Пахолко. Директор підприємства – син Любомира Пахолка Ігор.

Як уже зазначалося, Любомир Пахолко – власник ринку по сусідству із Центральним ринком Луцька. Анатолій Цейко – брат відомого у Луцькому районі підприємця, колишнього (квітень – вересень 2014-го, – авт.) голови Луцької райдержадміністрації Юрія Цейка. На виборах до парламенту 2014 року Юрій Цейко балотувався як самовисуванець, але в Раду не потрапив.

Інші ринки

Ще чотири менших ринки Луцька належать приватним підприємцям. Так, земля під ринком на вулиці Конякіна в 40-му мікрорайоні перебуває в оренді підприємця Ольги Дубини. Його площа – 796 кв. м. Тут переважно торгують продуктами, квітами, косметикою.

Земля під ринком в мікрорайоні ЛПЗ перебуває в оренді підприємця Наталії Загородньої. Його площа – 1 791 кв. м. Тут здебільшого продають харчові продукти. Наталія Загородня також є директором і засновницею підприємства з назвою ринку ТОВ «Ринок Дружби народів» разом з Ольгою Боднарчук, Сергієм Лесніком та Юлією Михєєвою.

Власником ринку «Львівський» на вулиці Львівській площею 1 646 кв. м. є підприємець Руслана Крикота. Їй і належить земля під ринком. У 2013 році суд постановив припинити діяльність цього ринку через борг підприємця Руслани Крикоти перед Луцькою міськрадою за використання земельної ділянки не за призначенням. Фактично, за словами представників прокуратури, ринок тут облаштований незаконно й існує вже 13 років. Призначення цієї ділянки – під будівництво житлового будинку, а не під діяльність ринку.

Нині поруч з ринком триває будівництво багатоповерхівки, але торгові точки продовжують працювати.

Ринок «Книжковий пасаж», що в центрі Луцька, належить Володимиру Пахольчуку. Його площа – 525 кв. м. Як пишуть ЗМІ, у 2002 році громадянин Володимир Пахольчук отримав в оренду на 25 років землю під «Книжковим пасажем». Уже в 2004 році, згідно з рішенням виконкому, їх павільйон отримав статус «ринок». Однак орендар не оформив належну документацію.

Підприємці, які вкладали гроші у розбудову «Книжкового пасажу», вважають землю своєю. Зрештою справа дійшла до судів, оскільки підприємці на 8-ми з 11 об’єктів нерухомості отримали технічні паспорти і свідоцтва про право власності на нерухомість, ще й претендують на розподіл земельних ділянок. Не виключено, що потім вони можуть побажати приватизувати ці ділянки.

Торік питання стосовно діяльності «Книжкового пасажу» розглядалося в міськраді. Нині «Книжковий пасаж» це торговий павільйон перед Центром надання адміністративних послуг міста.

Орендар ділянки Володимир Пахольчук є засновником приватного підприємства «Ринок Книжковий пасаж», його директором значиться Ірина Пахольчук.

Юрій ГОРБАЧ, Рівненське агентство журналістських розслідувань спеціально для «Наших грошей»

Хочете бути першими на районі? Підписуйтесь на наші новини у спільнотах Facebook та Вконтакте.

Коментарі

лучанка

08:52 15.05.2016

Кравчуки, Кандиби, Гузі..... це усе примітивно і по скотські..
Очі як у Сірка це не ми!!!!

Кривенька Качечка головний бухгалтер ковельського ринку

07:34 05.10.2017

Запрошую всіх до себе

17 лютого
Сьогодні
Вчора
15.02.2019
14.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин