Лабораторія ЛНТУ: сушити сільськогосподарську продукцію легко

20 Листопада 2015, 11:53
2898

На кафедрі машинобудівного факультету у Луцькому національному технічному університеті знають технологію висушування сільськогосподарських культур та уміють з мулу видобувати органічні добрива.

Район.Луцьк продовжує досліджувати лабораторії університетів нашого міста.

Лабораторія механіки сільськогосподарських матеріалів та середовищ виконує досліди за кількома напрямками. Один з них – це дослідження присвяченні вирощуванню і збиранню льону. 

«На жаль, зараз цю культуру практично не вирощують через економічні негаразди, такі дослідження по-трохи затухають. Хоча залишилися ще і зразки льону,  і обладнання із цієї роботи», – розповів завідувач кафедри інженерного та комп’ютерного забезпечення агропромислового комплексу Ігор Цизь.

Інший напрямок – сушіння сільськогосподарських матеріалів.

У кліматичних умовах, що характерні для України зерно та іншу сільськогосподарську продукцію потрібно висушувати. Аби в подальшому зберігати та використовувати.

Тому у лабораторії є спеціальна установка для дослідження конвективного сушіння. Вона дозволяє у неперервному режимі знімати, як змінюється вологість матеріалів через зміни у її масі. А також  дає можливість спостерігати неперервні у часі закономірності процесу сушіння.

Прилад для дослідження конвективного сушіння
Прилад для дослідження конвективного сушіння

Не менш цікавим агрегатом є установка, що досліджує висушування у шарі певної товщини. Вона дозволяє регулювати як температуру, так і швидкість повітряного потоку.

В такій установці висушують матеріали у шарі певної товщини
В такій установці висушують матеріали у шарі певної товщини

Також у лабораторії є комплексний прилад, який вимірює швидкість повітря у безперервному режимі.

Прилад для вимірювання швидкості повітряного потоку
Прилад для вимірювання швидкості повітряного потоку

Ще один пристрій можна використовувати не лише при дослідах, а й у виробництві.

«У нас є культура, яка займає все більші і більші площі – це соя. Вирощують її з метою  отримання у майбутньому протеїну,  а зараз  переважно заради видобутку олії, або рослинного масла. У процесі сушіння є великі витрати енергії. Ми тут реалізували гіпотезу, суть якої полягає у тому, що інтенсифікувати процес сушіння можна шляхом надрізання оболонки. Якщо цю оболонку надрізати, то волога з насінники виділяється швидше», – розповів Ігор Цизь.

Пристрій,  що дозволяє зназити затрати енергії при сушінні сої
Пристрій, що дозволяє зназити затрати енергії при сушінні сої

За допомогою  такого приладу можна знизити близько 30% енергетичних трат при сушінні насіння сої.

Ще одним напрямком досліджень лабораторії є вичення властивостей сапропелю – органічного мулу.

«Наша Волинь не дарма називається синьоокою,  але на жаль багато озер на території області, фактично втратили свої функції та перетворилися на болота.  Це сталося тому,  що там є мул.  Його потрібно добувати та очищати озера. А мул у свою чергу стає цінним добривом», – зазначив завідувач кафедри.

Ряд експериментів у лабораторії стосуються саме практичного використання сапропелю, яке передбачає його якісне змішування з гідральною сировиною та процес гранулювання. 

Тут експериментують з сапропелем
Тут експериментують з сапропелем

Інше дослідження, яке проводиться з добривом – внесення його у ґрунт під час садіння картоплі за допомогою спеціальної установки.  

Прилад для садіння картоплі з автоматичним внесенням сапропелю
Прилад для садіння картоплі з автоматичним внесенням сапропелю

Серед різноманітних пристроїв лабораторії є і шнековий прес, який раніше використовували у дослідженнях процесу зневоднення сапропелю. Зараз його хочуть застосовувати для пресування соломи і використання її в якості альтернативного палива.

Шнековий прес
Шнековий прес

У лабораторії зазначають, що дослідження сільськогосподарської механіки в університеті знаходиться на належному рівні. А проводити досліди сюди приходять і лаборанти, і студенти навчального закладу.

Зразки льону
Зразки льону


Прилад,  що визначає внутрішнє та зовнішнє тертя грунтів
Прилад, що визначає внутрішнє та зовнішнє тертя грунтів

Софія СІЧКУН

Коментар
16/04/2024 Вівторок
16.04.2024
15.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром