Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

З лучан по гривні – зоопарку поні!

11:00 13.07.2015
2604

Луцьк в очікуванні грандіозного відкриття зоопарку після реконструкції, яке заплановане на жовтень. Занедбаний звіринець на очах оживає, осучаснюється і перетворюється на популярне місце для відпочинку лучан і гостей міста.

Крім дорогого євроремонту, в зоопарку уже третій рік тривають перетворення. Тут тепер є 65 видів тварин, море квітів і завжди людно. Про те, як зараз ведеться у комунальному підприємстві «Луцький зоопарк», спілкуємося з новою директоркою Людмилою Денисенко. Інтерв’ю влаштували на гойдалці поряд зі ставком, де плавають лебеді. Час від часу розмову перебиває шум з будмайданчика – тривають роботи у ведмежому містечку.

Людмила починає розповідь з того, як відновлювали імідж зоопарку, бо серед лучан побутувала думка, що тут нема на що дивитися.

- Навіть в колі моїх знайомих думали, що у зоопарку нічого цікаво. Але що могли люди думати, коли навіть будочка каси мала жалюгідний вигляд? Тож перше, що ми зробили – взяли кредит і встановили нову будівлю каси, з якої зоопарк починається, як театр - з вішака. Щоправда, довелося взяти на це кредит. Так з новою касою ми відкрили перший сезон. Працівників одягнули в уніформу з новим логопитом. Насадили квітів. Поставили нові таблички біля вольєрів. А щоб люди знали про нас більше, завели сторінку у Фейсбуці, де розповідаємо про наші заходи, історії тварин. Як виявилося, людям цікаво, що у нас вилупилися каченята, що підкинули кроликів та інше. Зараз сторінка має півторитисячі підписників. Для порівняння Київський зоопарк у Фейсбуці має тільки тисячу фолловерів. Так, працюючи над відновленням іміджу, ми повернули і відвідувачів. Робимо для них численні безкоштовні майстрекласи, проводимо тематичні свята, де задіяні і діти і дорослі. А на свято Миколая разом зі студентами училища культури і мистецтв поставили аже чотири вистави у формі квесту. Так і формуємо своє клієнтське середовище.

  • А що зробили з неприємним запахом, що раніше тут стояв?

- Все дуже просто: коли стала директором, зібрала працівників, які доглядають за тваринами, і поставила вимогу ретельно прибирати, зокрема, і мити посуд, з якого тварини їдять. Прибирання в зоопарку по важливості займає другу позицію після годування. Звичайно, є специфічні запахи тварин, як от поблизу вольєрів лисиць чи коней, але це таки зоопарк, а не театр. Але вже немає запаху гнилі, яка була від продуктів харчування, від екскрементів тварин. Всі відходи ми збираємо на перегній і використовуємо як добрива на наших сільгоспугіддях в селі Промінь, де вирощуємо зернові корми. Зрештою, ми закупили нові годівниці і поїлки для тварин, вони заробляють на себе у першу чергу і заслуговують мати достойний посуд. Плюс і вигляд у вольєрах не такий убогий. Ми навіть корми почали викладати красиво, що подобається і відвідувачам.

  • Підгодовувати тварин гостям дозволяєте?

- Поки що дозволяємо приносити корм, боремося тільки з кукурудзяними паличками, бо вони у шлунку стають клейкі і тваринам від них потім погано. А ще практикуємо показові годування. Наприклад, запрошували на годівлю ведмедів, страусів чи пелікана. Людям, як виявилося, це дуже подобається.

  • У скільки зоопарку обходиться харчування живності на добу?

- У нас зараз 65 видів тварин. Мінімально прогодувати 300 особин, які тут мешкають, обходиться 500 гривень на добу. Найдорожче меню у ведмедів і левів, бо вони харчуються м’ясом. Тому, щоб забезпечити багатий раціон усім нашим тваринам щільно співпрацюємо із супермаркетами, звідки щодня забираємо протерміновану продукцію, яка ще є досить якісною для годування тварин. Так працюють усі зоопарки, бо жодна міська рада не в змозі виділити кошти, наприклад, на апельсини, які є в раціоні харчування дикобразів чи єнотовидних собак. Таке краще дітям куплять. Але холодильники і комори у нас зараз не пустують. Дуже допомагають нам навколишні сільськогосподарські підприємства. Наприклад, з господарством з села Лище співпрацюємо років зо 15. У планах домовитися з місцевими виробниками про постачання курятини, бо є багато тварин, які харчуються цим видом м’яса, наприклад куниці, лисиці, а ще треба нашу левицю на дієту посадити, бо гладка надто на свинині стала. А ще користуємося і ресурсами самого зоопарку. Кози дають молоко, яким вигодовуємо малюків – їжачків, єнотовидних собак та інших. Яйця, які несуть фазани, декоративні кури їдять лисиці та інші звірки. Нічого не пропадає. Зверніть увагу: в зоопарку зараз тихо, ніхто не бичить, а це тому що тварини ситі.

  • У вас наче територія збільшилася…

- І так, і ні. Ми просто розчистили хащі і тепер там облаштовуємо лев’яче містечко. Прибрали старі атракціони, які не функціонували, бо не було на це дозволів. Зараз на тому місці, де був атракціон «Зоряне сяйво» - вольєри павичів. Так розширили територію зоопарку в наявних межах.

  • А що зробили з тими атракціонами?

- Оскільки на початку моєї роботи в зоопарку зовсім не було зовсім грошей на рахунку, а тільки стотисячний борг висів, то ми здали ті атракціони на металобрухт, а за виручені кошти закупили деревину і почили благоустрій. Деякі конструкції розібрали і облаштували з деталей відпочинкові зони. Так у нас появилися дитячі майданчики, пісочниці з формами для пасочок, лавочки і гойдалки. Ми хочемо, щоб люди не просто пробігали територію по колу і виходили геть, а справді мали можливість відпочити у зоопарку, посидіти біля водойми, полюбуватися квітами. В зоопарку має бути вишуканий ландшафтний дизайн, де багато квітів, пахучих дерев, щоб люди мали де принаймні зробити фотографії. Ми збираємося з часом посадити алеї акацій, лип, облаштувати моноколірні клумби.

  • Чи заробляє зараз зоопарк на себе?

- Наші колеги кажуть, що ми тут у Луцьку займаємося благодійністю, бо таких цін на вхід нема ніде. На сьогодні вартість вхідного квитка складає 20 гривень для дорослих і 10 гривень дитячий. Пільгову ціну ввели ще для студентів, пенсіонерів і для груп від 6 осіб. Для постійних відвідувачів зробили акцію – чотири рази ходять, а п’ятий безкоштовно. При чому на п’ятий раз дозволяємо ще когось брати. І вже 15 осіб приходять до нас щодня. Тож з наступного року будемо вводити абонементи, бо люди питають і нам це дуже приємно. Нещодавно звернулися волонтери з пропозицією надати абонемент для благодійного аукціону, то ми надамо п’ять абонементів для учасників АТО. Попереднього разу та такому заході абонемент викупили за 400 гривень. Для мене це показник.

  • Чи шукали ви альтернативні шляхи заробітку?

- У нас зараз працює два кафе: одне на території, а друге навпроти входу. Зоопарк повинен мати свою інфраструктуру, так заведено в Європі. Нам порадили зайтися цим «побічним» бізнесом, щоб виживати. Пробували працювати з підприємцями, але їм така діяльність виявилася не надто прибутковою, бо ми принципово заборонили торгувати алкоголем. Алкоголь провокує героїзм, а в зоопарку він абсолютно недоречний. Тому у нас буде осередок тверезості. Дітки мають дивитися на тварин, а не на п’яних відвідувачів. Зрештою, ми вирішили, що можемо самі заробити ці кошти, дотримуючись своїх принципів, адже в інших зоопарках подібні заклади цілком успішно функціонують. Наприклад, в одному польському зоопарку є своя варенична. А вареники так близько до українців! Може і ми невдовзі у себе так зробимо.

  • А що це у вас за благодійні скриньки?

- Ми запозичили практику благодійних пожертв з інших зоопарків. Навіть там, де ціна вхідного квитка висока, такі скриньки є – і в Рівному, і в Берданську, де вхід коштує 100 гривень. Зізнаюсь, спершу було якось ніяково ставити таку скриньку. Але ми вирішили, що таким способом будемо збирати гроші на придбання нових тварин. Так, по гривні-дві наші відвідувачі допомогли зоопарку купити поні! А самотужки ми розжилися на нові види фазанів: зараз маємо сім, а починали з одного. Просто людям цікаво спостерігати у порівнянні. Час від часу змінюємо локацію таких вольєрів і це справляє враження новизни.

  • А як ви працюєте, коли в розпалі будівельні роботи?

- Завдання адміністрації зоопарку забезпечити комфортне перебування тваринам, мінімізувати для них стрес. Також ми з архітектором вирішуємо практичні питання творчого характеру: як краще розмістити ліхтарі, як облаштувати простір для левиці, де має бути вода, які виглядатимуть доріжки, що має бути обабіч них. Але те, що в зоопарку реалізовуються такий маштабний проект – заслуга міської ради, зокрема, відділу міжнародного співробітництва. Всі українські зоопарки нам зараз дуже і тепер хочуть приїхати на відкриття, яке заплановане на 16 жовтня. Колеги просто не вірили, що такі великі гроші не вкрадуть ще на кордоні. Але все гаразд. З 1 липня два тижні закриваємо зоопарк для відвідувачів, бо майстри робитимуть реконструкцію входу. Уже зовсім скоро Луцький зоопарк зміниться до невпізнаваності.

Наталка ПАХАЙЧУК

Коментарі
21 лютого
Сьогодні
Вчора
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин