Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Людяна освіта у Луцьку: садок, школа і при чому тут німці

15:00 31.08.2017
7662

У Луцьку діє наймолодша і найшвидша вальдорфська ініціатива в Україні. Вона об’єднує батьків, які понад усе прагнуть, аби в нашому місті запрацювала вальдорфська школа. А у серпні вони уже створили дитячий міні-садок, в якому викладають за цією методикою.

«Мій хлопчик ходить в перший клас, тому це дуже актуально зараз. У школі не подобається ні дитині, ні мені. Він ішов в школу з таким запалом, допитувався, коли вже, а зараз каже, я не хочу. Він, коли почув, що 11 років в школі треба вчитись, каже «Мама, що я там буду робити ?», – зізнається молода мама Вікторія Шевчук.

Пані Юлія розповідає, що поряд зі школою її син ходить в освітній центр «Коло», де йому на відміну від школи значно більше подобається.

«Коло» – це освітній центр, заснований рік тому, проект громадської організації «12». Тут дошкільнята та діти шкільного віку до 12 років займаються творчістю та вчаться граючись за принципами вальдорфської педагогіки.

Довідково: Вальдорфська педагогіка – це найпоширеніша у світі незалежна система альтернативної освіти, яка має на меті гуманістичне і цілісне виховання дітей. Ця система, в якій обсяг засвоєних знань є далеко не єдиним критерієм успішності учня, ґрунтується на роботах австрійського філософа XIX-ХХ століття Рудольфа Штайнера. Її ще називають «людяною» педагогікою


Влітку вальдорфські вихователі та вчителі навчалися та проводили літні табори.

З вересня педагоги пропонують в освітньому центрі «Коло» нові заняття для діток.

Допомогти втілити задумане у реальність, аби у Луцьку був не тільки садочок за вальдорфською педагогікою, а й школа взялася головна ідейниця вальдорфської ініціативи у Луцьку, журналістка та художниця, що працювала у німецьких вальдорфських школі та садочку Юля Марушко.

Юлія привезла з Німеччини тих, хто як і нинішні батьки та вчителі з Луцька, пережили всі виклики та проблеми створення школи з альтернативною освітою. Вальдорфські вчителі та доценти з вальдорфської педагогіки з та Швейцарії Крістіане Ляйсте, Еріка фон Луке та Крістіане Морф протягом тижня ділились своїм досвідом з лучанами.


Що таке вальдорфська педагогіка

Вальдорфська педагогіка – це одна з найпопулярніших світових течій освіти, яка передбачає гармонійний розвиток особистості дитини та розкриття її внутрішнього світу. Через це її ще часто називають «людяною». Друга її назва, «штайнерівська», походить від імені засновника Рудольфа Штайнера.

В Україні діють чотири вальдорфські школи: в Києві, Одесі, Кривому Розі та Дніпрі. Значно більше, хоч і все ще недостатньо є вальдорфських садочків. Дуже довго в Україні йшли до визнання вальдофської освіти на державному рівні. 13 років тривав експеримент, який закінчився три роки тому. У 2014 вальдорфська освіта набула статус офіційної і зараз є рекомендованою Міністерством освіти України до впровадження в освітні заклади.

У вальдорфських школах і садочках головний наголос робиться не на оцінках, обсягу засвоєних знань, конкуренції з ровесниками, а зануренні в певний предмет та вільному діалозі з вчителем. Саме тому навчання тут ділиться не на уроки, а на епохи. Оцінок взагалі ж нема, лише у старшій школі учнів оцінюють за рівнями.

«Я просто переконана, що має бути якась інша система освіти, яка розвиває вільну особистість, тому що державні школи направлені на те, щоб виховати з тебе коліщатко системи. Я не хочу говорити зараз погано про державні школи, тому що я сама вчитель державної школи, багато років пропрацювала там, і, звичайно, є прекрасні вчителі», – каже засновниця вальдорфської школи в Берліні Еріка фон Луке.

Головний принцип вальдорфської педагогіки – це те, що дитина складається не лише з голови, але й з почуттів і з нашої волі. Саме з мистецтвом розвиваються три основні сфери: думати відчувати, бажати.

Вальдорф побудований на тому, аби подолати три відчуження: відчуження людини від самої себе, відчуження від природи, відчуження людини від людини.

«Не вмієш – навчишся», – це про вальдорфського вчителя

В освітньому центрі «Коло» більшість батьків з дітьми вже як одна злагоджена команда. Вони обговорюють наболіле, діляться ідеями та розповідають про вальдорфські семінари. Радо тут сприймають і новеньких батьків, адже саме від їх ініціативності залежить чи буде така школа в Луцьку.Більшість батьків акцентують увагу на тому, що вкрай важливо, аби 1 вересня, уже були вчителі, які будуть готові взяти клас. Класний вчитель має супроводжувати своїх учнів з першого по восьмий клас.

«Коли вчитель біології говорить про равлика, дитина має аж вигукнути «Ги, равлик», так, ніби це стосується її особисто. Принцип вальдофської педагогіки – вчитися спокою. Деякі кажуть, дуже повільно, я називаю це глибоко. Через грунтовне знайомство з однією річкою відбувається розуміння, як взагалі всі річки світу функціонують», – ділиться досвідом Крістіане Ляйсте з Гамбурга .

Вона вважає, що добре, коли є все-таки державна педагогічна освіта і тоді ти вже на спеціальних смінарах здобуваєш базу для вальдорфського викладання.

«Вся суть вальдофської педагогіки в тому, що коли ти вчишся сам, то ти захоплений гориш і можеш передати це дітям», – каже вчителька державної школи у Ківерцях Руслана Гудим, яка неоднаразово відвідувала вальдорфські тренінги.

При цьому особливість вальдорфських вчителів полягає у тому, що вони не бояться визнати, що щось не знають. В такому випадку вони доручають дізнатись це учням.

«Не вмієш – навчися – це про вальдорфського вчителя», –- говорить Юлія Марушко, чию думку підтерджують й німецькі педагоги.

Як і у Німеччині, так і в Луцьку активісти, які беруться за таку ініціативу, змушені вкладати багато власного часу і коштів. І хоча в Німечині порівняно з державними вчителями вальдорфським платять менше, вони були негативно подивовані, коли взнали, за яку зарплату працюють вчителі в Україні.

Для фізичного розвидку дітей тут є ботмерівська гімнастика та евритмія. Остання, в свою чергу поділяється на декілька видів: педагогічну, сценічну, та лікувальну.

Із ЗНО і ДПА проблем нема

На усіх зустрічах і заходах, батьків чи не найбільше хвилює питання здачі державних іспитів. Деякі діляться гірким досвідом, що в традиційних школах дітей починають «штурмувати» підготовкою до ЗНО ще з шостого класу.


На їх думку, з одного боку, те, що у вальдорфській школі навчання ведеться розміреним темпом, це звісно плюс, а з іншого – побоюються за результати тестів.

Їх сумніви розвіює старшокласниця вальдорфської школи. Дівчина переконує, що хоч і через розбіжності в системах освіти, певні труднощі все ж виникаали, ДПА вона як і вс її однокласники здала на достатній рівень. Така ж ситуація і зі здачею ЗНО.

«Можливо учні вальдорфських шкіл не пишуть так гарно ЗНО чи ДПА, але на свій вік вони розвинені у багатьох напрямках і можуть спілкуватися на безліч тем», – додає Христина.

Така освіта, за словами педагогів, націлена на більший зв'язок з реальним світом. Вже в 10 класі там є виробнича практика, коли дитина йде на виробництво.

На користі розміреного навчання епохами у вальдорфській школі наполягає і вчителька англійської мови у Луцьку Катерина Сагайдачна.

«Коли я викладаю англійську мову, в другому класі на вивчення теперішнього простого часу дається два заняття. Що дитина може запам’ятати ? 3 клас – знову два заняття. Дитина переходить в 4 клас і не знає ні теперішнього простого ні теперішнього перфектного. Натомість у вальдорфській школій на теперішній простий виділяється цілий місяць. І коли я була у вальдорфській школі, то вони без ніяких репетиторів знають англійську мову дуже добре й мають можливість практикуватися за кордоном», – розповідає Катерина Сагайдачна.

До того ж, для кращої підготовки іспитів та визначення, в якому напрямку рухатись та який ВНЗ обрати, є 13 клас. В цей час учні практикуються, їздять за кордон, пробують себе на різноманітних роботах.

Вальдорфській школі в Луцьку бути!

Попри всі труднощі і вагання більшість ініціативних мам все ж рішуче налаштовані вдкривати школу в Луцьку. Батьки та українські вчителі з допомогою Юлії Марушко та її німецьких друзів збираються таки відкрити в Луцьку школу з альтернативною освітою.

Влітку молоді матусі організовували мистецькі та англомовні табори. Крім цього, вже визначаються з педагогами для майбутньої школи, шукають спонсорів та збирають обладнання: парти, стільці підставки для карт.

«З світу по парті – вальдорфу Луцьк допомога !» – з надією написала Юлія Марушко у своєму блозі про вальдорфську ініціативу в Луцьку.


Долучайтеся до Луцької вальдорфської ініціативи у фейсбуці, щоби вчасно отримувати всі новини

«Вальдорф-Луцьк» - www.waldorf-lutsk.org

Освітній центр «Коло» та домашній міні-садок розташований на вулиці Винниченка.Антоніна АНДРІЙЧУК

загрузка...
Коментарі
23 лютого
Сьогодні
Вчора
21.02.2020
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин