Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

10 тисяч гривень ‒ середня вартість похорону в Луцьку

14:54 07.04.2015
1597

З останнім зростанням цін з’явилися жарти з розряду чорного гумору, мовляв «зайшовши в аптеку, вирішила, що дешевше померти». Як виявилося, йти на той світ нині також не дешеве задоволення.

Аби провести такий аналіз, журналісти звернулися до прейскуранту комунального підприємства «Луцький спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування» та магазину «Ритуальні послуги» у Ківерцях.

Адміністратор похоронного салону у Ківерцях зауважила, що жодного разу ще журналісти не зверталися за інформацією щодо сфери ритуальних послуг, проте жінка вважає, що такі матеріали людям потрібні, аби бути готовим до будь-яких життєвих ситуацій. Виявилося, що у салон ритуальних послуг частенько заходять, як у звичайну крамницю: порівняти ціни та подивитись на новинки. Є люди, які забезпечують собі усе необхідне на «чорний день» ще заживо, й останнім часом їх кількість зростає.

Найдешевша та найпростіша домовина обтягнута тканиною обійдеться у 800 гривень. За 1300-1500 гривень можна вибрати труну трохи гарнішу. Найдорожча ж коштуватиме 3 тисячі гривень, вона покрита лаком та прикрашена різьбленими елементами. Усі домовини всередині мають так-звану «європостіль», тобто додаткових витрат на постіль можна уникнути. У Луцьку найдешевша домовина коштуватиме 600 гривень.

Додатково потрібно придбати поховальний набір, у який входить покривало на небіжчика, подушка, яка, до речі, набивається тирсою, дві серветки (під хліб та коливо), два рушники на хрести (церковний та той, що стоятиме на кладовищі). Такий набір вартуватиме від 250 до 450 гривень.

Бальзамування тіла можуть провести як вдома у покійного, так і в лікарні. Спеціаліст проведе цю процедуру та вирахує вартість послуги. Вона залежить від маси тіла людини: чим більша маса ‒ тим більшої концентрації має бути розчин для бальзамування. Діапазон вартості цієї послуги ‒ від 450 гривень до 600. Формалінова маска коштує близько 100 гривень, проте вона здатна забезпечити лише форму обличчя покійного, аби воно не «пливло». Від розкладання тканин такий захід не врятує. Бальзамування тіла найчастіше замовляють влітку та за умови, що людину потрібно «тримати» на цьому світі 2-3 доби. За окрему плату покійному зроблять і зачіску, і макіяж, і манікюр.

У ритуальних салонах зазвичай пропонують й увесь гардероб для небіжчика: від спідньої білизни до взуття. Є й спеціальні одноразові костюми з липучками на спині, вони виготовлені з простої тканини, практичні й не надто дорогі. Комплект з одноразових брюк та піджака обійдеться у 250 гривень. Продавці запевняють, що покійні у такому одязі виглядають досить солідно. Щодо добротніших чоловічих костюмів, то вони дещо дорожчі: коштують від 350 гривень.

Проте, адміністратор салону каже, що якість вартує грошей, більше того ‒ трапляється, що таке вбрання купують й не для поховань, а для різних урочистих оказій, бо ціна на ринку «кусається». Дещо складніша ситуація з жіночим одягом. У ритуальних салонах, як правило, можна знайти тільки спідню білизну, а от решту вбрання родичі охочіше підбирають деінде, орієнтуючись на вподобання покійної.

Ціна на винос тіла та обслуговування катафалка варіюється в залежності від відстані, яку має подолати домовина з небіжчиком. Адміністратор салону каже, що найбільше проблем з транспортуванням тіла з верхніх поверхів. Навіть якщо у будинку є ліфт, він, як правило, не пристосований для транспортування трун. Послуга з виносу тіла вартує від 50 гривень, катафалк ‒ від 100 гривень.

Похоронні вінки коштують від 50 до 400 гривень, хоч на замовлення можна зробити й дорожчий. Пластмасові квіти вартують від 8 гривень до 70 за букетик. За словами адміністратора, живі квіти на ритуальних церемоніях поки-що не надто популярні. Люди звикли до довготривалих пластикових прикрас, тож синтетику ще довго доведеться бачити на кладовищах.

Поминальний обід за містом обійдеться у 65 гривень з людини, однак доведеться донести м’ясне, хліб та воду. Якщо нічого не нести з дому, заплатите 90 гривень з людини. У Луцьку такі заходи обходяться приблизно у таку ж суму. Щоправда, багато залежить від закладу та меню, яке ви оберете. Проте, варто зауважити, що поминальні обіди не личить робити надто пишними, така трапеза повинна бути скромною та короткою.

У Ківерцях яма для покійного коштує 400 гривень, взимку ‒ до 600 гривень; у Луцьку ‒ 540 і 796 гривень відповідно. Ділянка для поховання надається безкоштовно. Адміністратор ритуального салону каже, що вартість може бути вищою, якщо доводиться піднімати плиту й роздовбувати бетон вже готового пам’ятника чи родинного склепу. Такі випадки ‒ не рідкість.

Дерев’яний хрест обійдеться у 150-350 гривень, металевий ‒ 200-250 гривень. Найдешевший пам’ятник з мармурової крихти обійдеться у 2500 гривень, верхня ж планка не обмежується й 50 000 гривень.

Для обрахунку вартості похорону ми використовували такі середні ціни:

домовина ‒ 1500 гривень;
поховальний набір ‒ 300 гривень;
одяг та взуття ‒ 700 гривень;
транспортування тіла ‒ 250 гривень;
яма ‒ 600 гривень;
хрест ‒ 200 гривень;
квіти ‒ 100 гривень;
пам’ятник ‒ 4000 гривень;
поминальний обід на 30 осіб ‒ 2700 гривень.

Отож, померти нині коштує більше 10 000 гривень. І це без врахування бальзамування та послуг відспівування. Мабуть, таки дешевше йти у аптеку…

Ірина САСОВСЬКА, «Таблоїд Волині»

17 лютого
Вчора
15.02.2019
14.02.2019
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин