Пам'ятний знак, ремонт замку, монета, марки: що передбачає постанова Ради про відзначення 600-річчя з’їзду монархів Європи у Луцьку

14 Травня 2025, 10:10
Картина Андрія Орльонова «Україна славетна: з’їзд європейських монархів у Луцьку. 1429 рік» (2017 р.) 670
Картина Андрія Орльонова «Україна славетна: з’їзд європейських монархів у Луцьку. 1429 рік» (2017 р.)

Верховна Рада України підтримала постанову про відзначення 600-річчя з’їзду монархів держав Європи у Луцьку.

Як повідомляв «Район.Луцьк», за це рішення у залі парламенту знайшлося 240 голосів. 

Усі деталі відзначення цієї історичної події у 2029 році визначає постанова Верховної Ради №13147.

Кабінету міністрів рекомендовано у місячний строк із дня прийняття постанови утворити організаційний комітет, який затвердить план заходів із відзначення на державному рівні 600-річчя з‘їзду монархів. У ньому хочуть передбачити, серед іншого, програм співробітництва уряду та Європейської комісії, реставрацію та невідкладні аварійно-відновлювальні роботи Луцького замку.

Окремо у постанові передбачили інформаційну кампанію: виставки, лекції, вечори, мистецькі конкурси, святкові концерти, конференції істориків та проведення міжнародного наукового форуму.

Міністерству закордонних справ рекомендовано здійснити заходи з популяризації з‘їзду монархів держав Європи у Луцьку у 1429 році серед закордонних аудиторій, а також сприяти включенню 600-річчя з‘їзду монархів у Луцьку до календаря пам’ятних дат ЮНЕСКО.

Місцевій владі Верховна Рада доручила спорудити в Луцьку пам’ятний знак, присвячений річниці події, а Національному банку України виготовлення та введення в обіг ювілейної монети. «Укрпошті» – видання серії поштових марок. 

Гроші на усі ці заходи мають передбачити у проєктах законів про держбюджет на 2026–2029 роки.

Нагадаємо, що за ініціативою великого князя литовського Вітовта у січні 1429 року в місті Луцьку відбувся з‘їзд монархів держав Європи, що став видатною подією середньовічної європейської історії. У дипломатичній зустрічі найвищого рівня для вирішення низки політичних, військових, економічних питань Центрально-Східної Європи взяли також участь король угорський, німецький та чеський, майбутній імператор Священної Римської імперії Сигізмунд Люксембурзький, король польський Владислав II Ягайло, король данський, шведський та норвезький Ерік і представники інших тогочасних держав. Господарями з’їзду були великий князь Вітовт з литовськими та руськими князівськими родами.

Коментар
20/06/2025 Четвер
19.06.2025
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром