Неробочі «метрономи» та пішохідні переходи без сповіщення: у Луцьку перевіряли доступність

15 Жовтня 2024, 15:13
Луцьк перевірили на доступність для людей з порушенням зору 399
Луцьк перевірили на доступність для людей з порушенням зору

Лучани з порушенням зору разом із представниками громадських організацій у центрі міста перевірили доступність медичних закладів, магазинів, громадського транспорту, тротуарів та доріг. 

Мета акції, яка відбулася у вівторок, 15 жовтня, – привернути увагу громадськості та місцевої влади до перепон, які щодня долають люди з порушенням зору та ті, хто втратив зір. На акції побувала кореспондентка Район.Луцьк.

Акцію у День білої тростини організували представники Волинського осередку Всеукраїнської громадської організації «Генерація Успішної Дії» та громадської організації «Зруш скелю».

Віталій Ткачук та Євген Сивопляс
Віталій Ткачук та Євген Сивопляс

Луцьк перевірили на доступність
Луцьк перевірили на доступність

За словами голови правління осередку «Генерація Успішної Дії» Віталія Ткачука, з проблемою доступності громадських закладів кожен лучанин зіштовхується щодня, але увагу на це звертають переважно ті, кому це необхідно, аби виконувати звичні дії, наприклад, проїхатися у громадському транспорті.

«Для нас поїхати кудись в автобусі, в якому не оголошують зупинок, чи перейти дорогу там, де не встановлене звукове сповіщення, – великі незручності.  Однак, за 15 років нашої діяльності  у Луцьку є і позитивні зрушення у сфері, які б ми також хотіли показати», – розповів він.

За словами керівника громадської організації «Зруш скелю» Євгена Сивопляса, громадськості, бізнесу, місцевій владі треба спільними зусиллями адаптувати міста, селища та села під потреби людей з інвалідністю, зокрема і тих, хто втратив зір.

Першим пунктом, куди завітали учасники акції, став ЦУМ. В одному з магазинів лучани з порушеннями зору попросили продавців допомогти обрати та оплатити солодощі.  

Перевірка доступності магазину
Перевірка доступності магазину

У філії міської стоматологічної поліклініки і в будівлі дитячої міської поліклініки неподалік від ЦУМу виявили несправний звуковий орієнтир «метроном». Такі пристрої встановлюють на входах до громадських місць, і вони допомагають людям із порушенням зору краще орієнтуватися.

Біля міської стоматологічної поліклініки
Біля міської стоматологічної поліклініки

Перевірили доступність міської дитячої поліклініки
Перевірили доступність міської дитячої поліклініки

За словами учасника акції лучанина Івана, звук метроному допомагає людям з порушенням зору зрозуміти, де саме розташовано двері. Такі звукові орієнтири є у драматичному театрі, медичних закладах, у будівлях автостанції, міської ради, банків.

«На жаль, не завжди їх вмикають, бо комусь заважає звук», – додає Іван.

Він розповів, що невеликі магазини відвідує без супроводу, зазвичай продавці охоче допомагають обрати продукти та розплатитися за них.

«У великих супермаркетах також не відмовляють у допомозі. Складно їздити у транспорті, бо доводиться на зупинці розпитувати у людей номер маршруту. Раніше на зупинках озвучували маршрут», – розповів Іван.

Лучанин Іван розповів для чого потрібні метрономи
Лучанин Іван розповів для чого потрібні метрономи

Чи можна прочитати написи шрифтом Брайля у дитячий поліклініці
Чи можна прочитати написи шрифтом Брайля у дитячий поліклініці

Після візиту активістів у медичні заклади «метрономи» почали працювати.

За словами ще одного учасника акції Віталія Угнівенка, найбільш доступним у Луцьку залишається центр міста, а от у віддалених районах ситуація складніша.

«На переході біля  «Епіцентру» немає світлофорів зі звуковим сповіщенням. Ми там були з дружиною, і вона підтвердить, що до магазину людям із порушенням зору тяжко дістатися», – розповів він.

Ігор Селімов, який мешкає неподалік від Північного ринку, розповів, що в його мікрорайоні вийти на вулицю без супроводу дуже складно.  

«Я не можу перейти пішохідний перехід без супровідника. На багатьох переходах у цьому районі немає жодних світлофорів і щільний транспортний потік», – додав він.  

Крім того, люди з порушенням зору стикаються з незручним розташуванням табличок зі шрифтом Брайля, відсутністю зручних підходів до дверей громадських закладів та тактильної плитки, яка допомагає орієнтуватися під час пересування по вулиці, нестачею банкоматів, обладнаних звуковим супроводом.

Під час акції Віталій Ткачук запросив військових, які втратили зір і хочуть знайти допомогу та підтримку, звертатися до  громадсько організації.

«Ми готові допомогти в опановуванні шрифту Брайля, надати психологічну підтримку. До нас можуть звернутися і родичі  військових, які потребують такої допомоги», – додав він.

Нагадаємо, День білої тростини у світі відзначають  щороку 15 жовтня, щоб привернути увагу суспільства до людей, які втратили зір. Саме тростинами білого кольору ці люди користуються під час прогулянок чи походу в магазин або лікарню. Тростини допомагають їм  відносно безпечно пересуватися містом та виконують роль своєрідної опори.

Коментар
05/11/2024 Вівторок
05.11.2024