Досліджуємо українську свідомість через ігри та літературу: у Луцьку грали в поетичне буріме
У Луцьку відбулася навколо літературна гра від авторок подкасту «Перефарбований Лис».
У Молодіжному центрі Волині зібралися поети-початківці, а також ті, що пов'язали своє життя не з літературою, проте з роками не втратили до неї інтерес. На заході, який пройшов 14 вересня, була кореспондентка Район.Луцьк.
Подію провели завдяки грантовій підтримці Українського інституту книги. Ідея ігор виникла після створення подкасту «ПереФарбований лис», у якому його творці досліджують українську свідомість через вітчизняну літературу.
«Ми подумали, що це було б цікаво, адже всі в українських школах читали одні ті самі твори, тому вони добре сприйматимуть і розумітимуть відсилання на тексти. Ми хотіли дослідити чи ці стратегії, моделі, сюжети мають на нас вплив, а якщо так, то який», – розповіла співавторка подкасту та психологиня Марія Діденко.
Так команда розібрала практично всю шкільну літературу, окрім обрядових пісень та поезії.
Як розповіла авторка проєкту та співзасновниця школи «БеркоШко» Валентина Мержиєвська, особливістю ігор є те, що вони дозволяють гравцям щось змінювати у собі, приміряти на себе ролі персонажів і зменшити контроль свідомості.
«У нас в суспільстві поширений страх помилки, ми зазнаємо оцінювання з боку інших, осуду. Ціна помилки дуже велика. Тому для нас було важливо створити діяльність, де людина може себе відпустити й нарешті спробувати щось нове. Тому що розвиток і навчання проходить тільки через багато різних спроб», – пояснила Валентина.
Під час повномасштабного вторгнення команда помітила, як зріс інтерес суспільства до української історії та культури. Зокрема, на твори класиків. Тому вирішили поєднати спрагу до свободи та дослідження свого коріння через літературні сюжети.
«Для ігор ми взяли класичні сюжети й дали людям право їх переграти. Тому що, багато людей кажуть, що в школі їм було смішно читати «Кайдашеву сім'ю», а коли дорослими очима дивилися на твір, то бачили трагедію. Під час цієї гри багато хто згадує свої долі та складні стосунки з родичами. І ми їм кажемо: тоді історія склалася так, але спробуємо з цих реалій та персонажів по іншому взаємодіяти. Ті висновки, які зробили для себе гравці, вони можуть перенести на власне життя», – додала вона.
У арсеналі команди вже є шість ігор, кожна створена за різним літературним твором – рольова гра за «Кайдашевою сім’єю» Івана Нечуя-Левицького, кримінальна гра «Хіба ревуть воли, як ясла повні» за твором Панаса Мирного, гра-медитація за твором «Іntermezzo» Михайла Коцюбинського, детективна гра та поетичне буріме. Зараз працюють над грою за романом «Чорна рада» Пантелеймона Куліша.
«У мене 14 років викладання, хоч я нікого не збиралась бути вчителькою… Вчу дітей математики та фізики. Українську літературу в школі майже не читала, тому читаю її зараз», – розповіла Валентина Мержиєвська.
До гри приєдналися люди з різних сфер та віку.
«Я поетка на паузі. Але прийшла сюди, бо люблю книги, подкасти та ігри», – розповіла учасниця Віта.
Спершу відвідувачі познайомилися між собою також завдяки грі. Кожен мав обрати одну запропонованих поетичних книжок та методом випадкового тику на сторінки зачитати кілька рядків поезії та пояснити, як вони їх репрезентують їх особистість.
«Я працюю в сфері охорони природи і дуже давно мріяла приїхати до Луцька. Все шукала нагоди це зробити. Сама я зі Львова. А сьогодні вдалося і місто відвідати, і з авторами гри побачитися», – розповіла Анастасія.
Для відвідувачів підготували поетичне буріме – гру, якою розважалися аристократи ще у XVII cтолітті у французьких салонах. Для цього модератори гри зачитували останнє слово кожного рядка поезії Василя Симоненка, Миколи Вінграновського, Наталки Білоцерківської чи Ігоря Римарука. Учасники мали написати власний вірш, залишаючи порядок слів та риму. Наприкінці кожен вголос зачитував свої рядки. Головне правило буріме – усі виступи мають завершуватися оплесками учасників задля вираження підтримки досвідчених авторів та початківців.
Через гру відвідувачі пізнавали свій внутрішній стан, навички швидкого віршування. Водночас ділилися почуттями з іншими, та навіть складали твори про власну професію.
Як зазначили творці Студії навкололітературних ігор «ПереФарбованого Лиса», такі вправи дозволяють побороти страх білого аркуша та дослідити літературу з іншого боку.
Читайте також: «У тебе є ти»: гурт «Флайза» випустив новий кліп з визначними місцями Луцька
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром