Скриньки для доносів: українців лякають дезінформацією про анонімні повідомлення на сусідів із двома авто

13 Червня 2024, 16:36
«Ящик» для доносів ФАКТЧЕК 1506
«Ящик» для доносів

Росіяни вигадали, що в Україні є скриньки в поліції для анонімних повідомлень про другу машину в сім’ї, яку мають конфіскувати на армію. На різних інтернет-платформах поширюється дезінформація про впровадження скриньок для анонімних повідомлень про друге авто сусіда. У повідомленнях стверджується, що ці скриньки встановлюються на державному рівні, і будь-хто може залишити анонімне повідомлення про наявність у сусіда другого автомобіля, що нібито є порушенням законодавства.

Фейковий допис поширили через француза Сільвано Тротта, який відомий своєї проросійською позицією. У Х він поділився фото нібито з ящиком для повідомлень про сім’ї з двома машинами для конфіскації на потреби армії. Місце розташування цієї «скриньки» – буцімто Сумське МВС.

Скриншот фейка
Скриншот фейка

Згодом цей фейк рознесли росіяни на своїх сторінках у соціальних мережах. А вже 10 червня допис з’явився у телеграм-каналі Цифрова армія з закликом поширювати його в українських групах. Пошук по фото видає лише пропагандистські дописи росіян з цим же фейком. Також в оригінальному повідомленні Сільвано Тротта згадував саме Сумське МВС, тому ми звернулися безпосередньо туди. Начальник відділу комунікації ГУНП в Сумській області Володимир Крупецьких спростував цей вкид: 

«Це фейкова інформація, яка не відповідає дійсності. Я бачив це фото і на ньому чітко видно сліди редагування. Наші стенд і скринька мають зовсім інший вигляд», – запевнив Володимир Крупецьких.

На підтвердження нам надали фото справжньої скриньки. І це «скринька для заяв, скарг і пропозицій», а не «ящик для повідомлень про сім’ї з двома машинами».

Хоча спеціальні програми не показують сліди редагування, але неозброєним оком видно втручання у фото. Папір на скриньці не відповідає формі – в місці заокруглення він рівний. 

Але головною ознакою, що видає фейк, є сенс написаного. В українській мові для кореспонденції використовують слово «скринька», а «ящик» – це у росіян. І пошук за фото у Яндексі знаходить лише саме російські «ящики» для повідомлень та звернень.  Щобільше, напис на «ящику» з юридичного погляду безграмотний. 

Згідно з новим законом, автомобілі у громадян справді можуть мобілізувати, але не конфіскувати. Це означає, що після оголошення демобілізації авто повернуть власнику або відшкодують збитки. Окрім того, в законі йдеться про кількість авто у окремого громадянина, а не у родини. Мова йде не про «дві машини на сімʼю», а про більше, як одну в одного громадянина. Таким чином, мобілізувати автомобіль в межах виконання військово-транспортного обов’язку можуть тільки у громадянина, у якого у власності є інший.

До того ж, процедура такого залучення транспортного засобу передбачає ухвалення розпорядження місцевої адміністрації на підставі Мобілізаційного плану України. Тобто, просто так обрати автомобіль для мобілізації ані ТЦК, ані адміністрація не можуть. 

Матеріал підготовлено в межах проєктної співпраці з проєктом із протидії дезінформації «БезБрехні»Матеріал підготували: Анастасія Семенюк та Олекса Шарабура.

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром