Сімейні лікарі Підгайцівської «первинки» надають ментальну підтримку пацієнтам

17 Лютого 2024, 09:20
Сімейні лікарі Підгайцівської «первинки» надають ментальну підтримку пацієнтам 394
Сімейні лікарі Підгайцівської «первинки» надають ментальну підтримку пацієнтам

На Волині, як і в Україні загалом, сімейні лікарі надають підтримку з ментального здоров’я. Підгайцівський ЦПМСД один із 22 «первинок» області, де підписали договір з НСЗУ за відповідним пакетом, а сімейні лікарі пройшли спеціальне навчання mhGAP, аби допомагати пацієнтам з тривожністю, безсонням, стресом тощо.   

Про це повідомили на сайті Волинської ОВА.

«Усі дев’ять наших сімейних лікарів пройшли навчання mhGAP. Щобільше, увесь середній медичний персонал також його пройшов: усі медсестри і фельдшери, тому що спілкується з пацієнтом не лише лікар. Лікування починається ще з реєстратури і дуже багато взаємодій з відвідувачами проводить саме медична сестра», – зазначила керівниця Підгайцівського центру первинної медико-санітарної допомоги та сімейний лікар Ольга Гунько.

Вона розповіла, що найчастіше пацієнти скаржаться на відчуття постійної тривоги, напруженості, безсоння та очікування негараздів. Також зросла кількість звернень від рідних і близьких наших загиблих захисників, яким також необхідна допомога.

«Якщо вистачає нашої компетенції, то сімейний лікар продовжує роботу з пацієнтом сам: проводить психотерапію, психоедукацію, розказує про те, як знімати стрес, про дихальні вправи та рекомендує, яким чином провести дозвілля. Звичайно, є такі пацієнти, яким ми не можемо надати допомогу в силу наших недостатніх знань і компетенцій. Тому ми їх скеровуємо до психіатрів чи психологів. Але знову ж таки, сімейних лікар є тим місточком, через який пацієнт може вирішити свої проблеми, видужати і повернутися до звичного життя», – додала очільниця «первинки» у Підгайцях.

Як розповів ще один медик закладу Сергій Бранюк, пацієнти дуже задоволені коли дізнаються, що їхній сімейний лікар надає допомогу при розладах ментального здоров’я.

«По-перше, вони відчувають що їх хтось розуміє і що це на місці й не потрібно кудись йти та шукати. І відповідно, якщо це тривожні, депресивні розлади, що зараз дуже типові у зв’язку із війною, звичайно що вони відчувають значне полегшення при психотерапії в сімейного лікаря», – зазначив Сергій Бранюк.

Послуги з ментального здоров’я у Підгайцівському ЦПМСД надають з 2023 року. Найчастіше до медиків звертаються жінки, а чоловіки зазвичай приходять, коли вже є конкретні проблеми і навіть буває, що допомога сімейних лікарів є недостатньою.

Тож таких пацієнтів направляють на консультацію до психологів або психіатрів. Водночас медики закликають не боятися, а навпаки розмовляти про свої побоювання зі своїми лікарями. У теперішній час це дуже важливо і може запобігти погіршенню вашого ментального здоров’я.

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?» – це комплекс різних дій та різних окремих програм, які допоможуть українцям дбати про свій внутрішній стан. Зокрема навчання mhGAP і здатність медичних працівників надавати психологічну допомогу – це один з елементів цієї програми. Її мета – сформувати культуру звернення до сімейного лікаря з питаннями ментального здоров’я.

У кожного є можливість звернутися до свого сімейного лікаря і розповісти не лише про свої фізичні захворювання, а й проблеми з психічним здоров’ям. Адже вплив ментального здоров'я на фізичне не варто недооцінювати. Наше фізичне та ментальне здоров’я однаково важливі та взаємопов’язані.

Коментар
21/07/2024 Неділя
21.07.2024
20.07.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром