Байдарки, кохання та підтримка: лучани зустрілися зі спортсменами Марією та Романом Повхами
У Луцьку відбулася перша, в межах проєкту «Олімпійський марафон», зустріч з відомими спортсменами Марією та Романом Повхами. Зустріч провели у Волинській обласній бібліотеці для юнацтва. На подію 14 лютого прийшли представники міської ради, студенти факультету фізичної культури ВНУ, педагогічного коледжу та технічного коледжу ЛНТУ. На заході була й кореспондентка Район.Луцьк.
Лучани радо зустрілися з подружжям знаменитих спортсменів. Марія – титулована спортсменка, заслужений майстер спорту України з веслування на байдарках і каное. Роман – її тренер, чоловік та директор СДЮШОР «Олімп» в одній особі. Їх об'єднав спорт, любов до води та веслування на байдарках і кохання. Далекий 2001 рік став для них роком перших спільних поїздок.
«Але тоді ще було рано до усвідомлення нас, як пари. Я готувався до змагань, Марія була молодша за мене на три роки, тому я не сприймав її серйозно. А вже у 2008-му році на навчально-тренувальних зборах в Івано-Франківській області, я запросив її на ковзани. Хоча й тоді для мене це ще не було як побачення», – розповів Роман Повх.
Жити разом пара почала у 2009-му році. Вони разом готувалися до тренувань та змагань, а сімейний побут почався зі спільного облаштування квартири та ремонту.
«Пам’ятаю, як ми сиділи в машині, обговорювали тренування, наше майбутнє і я сказала: «То що, подамо заяву в загс? Спробуємо»», – з посмішкою додала Марія Повх.
Читайте також: Найкращим спортсменам Луцька вручили сертифікати на іменні стипендії
Значну частину зустрічі Марія та Роман розповідали про мотивацію спортсменів та важливість підтримки. Попри численні здобутки, у житті Марії були й невдалі змагання. У 2020-му році вона готувалася до олімпійських змагань у Токіо. За рішенням старшого тренера, спортсмени мали акліматизуватися вдома. Тренування розпочиналися о п’ятій ранку. Вони тривали щонайменше вісім годин, але це не спрацювало. З Токіо вони повернулися з 10-им та 15-им місцем. Їй здавалося, що все закінчилося.
«Одне з найважчих було для тренерського складу мотивувати Марію після поїздки в Токіо. Ми не дозволяли їй одразу повернутися додому, в Луцьк, бо знали, що після цього весло буде висіти на цвяху. Тому ми її тримали в Києві. Мотиваційний стан був критичний. Який там спорт?», – поділився спогадами Роман.
У 2021-му році на чемпіонат світу її чоловік вмовив пройти бодай одну дистанцію для доступу на цей чемпіонат.
«Тільки завдяки її досвіду, Марія змогла пройти дистанцію навіть з недостатньою кількістю пального в баку. Вона здобула п'яте місце. Після такого важкого графіка це була велика нагорода. Це показує, наскільки важливо, щоб вся команда психологічно була разом. Кожен спортсмен на Олімпійських змаганнях потребує домашньої атмосфери – тренера, близької людини, підтримки», – зауважив чоловік.
Читайте також: Придумали свою систему спілкування: історія кохання подружжя нацгвардійців із Луцька
Складністю для спортсменів у часи війни стали зруйновані росією спортивні комплекси та зали.
«На щастя, у нас не настільки погана ситуація, як в інших містах. Але ми розуміємо, що інфраструктура потребує ремонту. Щороку ми відбудовуємо п'ять майданчиків, але зараз в умовах війни це робити складніше», – сказав директор Департаменту молоді та спорту Володимир Захожий.
Подружжя Повхів і самі доєднувалися до покращення умов для тренування спортсменів. Роман став ініціатором проєкту по розбудові об'єктів інфраструктури для веслування. Задум об’єднав Львівську та Волинську федерації каное. Щоб мати гроші на розчищення берегової лінії каналу в Добротворі, їм довелося продати одну з квартир.
Також на зустрічі спортсменка показала вправи на гребному тренажері. Він дозволяє готуватися до веслування навіть під час холодів, коли неможливо тренуватися на воді.
«Можна пройти свій шлях спортсмена, налаштуватися на змагання через любов, а не через агресію. Можна дійти до мети з покорою. Бо коли один спортсмен мені казав: «Мені потрібно налаштуватися так, ніби я хочу когось вбити», я зрозумів, що керуюся зовсім іншим. Декотрі олімпійські чемпіони є духовними жебраками. А ми показуємо, як можна іншим способом» – додав тренер.
Наприкінці учасники зустрічі мали змогу поставити питання спортсменам та отримати поради щодо подальшої роботи з веслом та байдаркою.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром