Поляки встановлять памʼятник на могилі загиблого уродженця Торчинської громади Богдана Щербика

02 Жовтня 2023, 17:48
Могила Богдана Щербика 1545
Могила Богдана Щербика

В Усичах на Волині поляки встановлять пам’ятник на могилі Богдана Щербика, який загинув рік тому на російсько-українській війні. 

Українець Богдан Щербик загинув 14 вересня 2022 року. За кілька місяців до цього, в один із найважчих для нього періодів на фронті, він надіслав своїй мамі СМС-повідомлення. У ньому попросив її поставити на його могилі поруч з українським прапором польський і розмістити напис: «Wszystko dobrze» (укр. «Усе добре»). Цими словами він неодноразово заспокоював своїх близьких. Його останню волю виконали. Про це пише Монітор Волинський.

Богдан Щербик народився 18 вересня 1995 року у селі Усичі на Волині. Після закінчення місцевої школи навчався в Луцьку на електрика, а потім проходив строкову військову службу в українській армії.

Останнім часом працював у Польщі. Знаходив роботу в різних місцях, а у 2019 почав працювати в родинній ремонтно-будівельній фірмі сімейства Качорів у Жаненціні поблизу Варшави. Невдовзі він не тільки зарекомендував себе як добрий працівник, а й став для сім’ї поляків вірним другом.

Коли 24 лютого 2022 року Росія напала на Україну, Богдан вирішив повернутися додому, щоб піти до війська. Зі спорядженням, яке йому купили польські друзі, він прибув в Усичі, а за кілька тижнів опинився на передовій у Донецькій області, на нулі. Через пів року він загинув у Мирнограді Покровського району Донецької області. Богдана Щербика поховали в рідних Усичах. 

Ця історія зворушила Даріуша Волосюка, польського волонтера, який підтримує 208 окремий батальйон територіальної оборони з Фастова. Наприкінці лютого 2023 року, їдучи через Усичі в напрямку кордону, він помітив могилу, над якою поруч з українським майорів польський прапор.

Незабаром він зв’язався з Торчинською громадою та матір’ю Богдана Щербика Нелею Самчук. Дізнавшись про долю Богдана, він описав її в соцмережах, викликавши велике зацікавлення з боку користувачів, а незабаром і польських медіа. Численні коментарі свідчили про те, що позицію Богдана Щербика поляки сприймають як символ польсько-українського примирення.

Дослухаючись до думок коментаторів, Даріуш Волосюк виступив з ідеєю встановити пам’ятник на цвинтарі в Усичах. Йому вдалося зацікавити цим фундації «Polska Fundacja Narodowa» на чолі з Цезарієм Юркевичем та «Kresy w Potrzebie» на чолі з Агнєшкою Сковронською, завдяки яким монумент вдалося профінансувати.

«Підрядником обрали фірму «Granity Skwara». Вона відома, зокрема, тим, що виготовила саркофаг президентського подружжя Леха та Марії Качинських на Вавелі. Я представив їм історію Богдана. Співвласник фірми Маріуш Сквара сказав, що пам’ятник буде готовий до роковин його смерті і що фірма подбає про це власним коштом, поки ми знайдемо фінансування», – розповів Даріуш Волосюк.

Пам’ятник спроєктували згідно з побажаннями мами, найближчої родини та друзів. 14 вересня, в річницю загибелі Богдана, фірма представила їм готовий монумент.

Відкриття пам’ятника в Усичах заплановано на 7 жовтня.

«Ми всі, і поляки, і українці, відчуваємо, що разом робимо епохальну справу. Справу, яка сприятиме примиренню між нашими народами. Богдан, молодий український герой, приніс у жертву своє життя. Він загинув, захищаючи свою Батьківщину Україну, але так любив Польщу, що побажав спочивати також під її прапором. Богдан боровся за Україну, в яку вірив, яку любив і яку хотів бачити вільною. Ми, поляки, теж хочемо бачити Україну вільною, а жертву, складену Богданом, сприймаємо як символ початку нової сторінки дружніх відносин між нашими народами», – сказав Даріуш Волосюк.

Читайте такожНа могилі воїна із Усич встановили український та польський прапори

 

 
Коментар
05/12/2023 Вівторок
05.12.2023