У Луцьку презентували дослідження про життя переселенців

11 Вересня 2023, 16:07
Презентація дослідження 777
Презентація дослідження

У Луцьку експерти програми «Єднання заради дії», що впроваджується міжнародною організацією IREX в Україні разом з українським благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» та за підтримки Державного департаменту США, презентували масштабне дослідження локальних політик і програм. 

Воно ілюструє дотримання прав ВПО та їхню залученість у життя нових громад. Про це інформує пресслужба програми «Єднання заради дії».

Загалом юристи опрацювали 193 нормативно-правові акти у 25 громадах 15 областей України, зокрема і Волинської. Дослідження відбувалося в кілька етапів. Юристи проаналізували опубліковані на офіційних сайтах документи та відповіді на запити, а після – провели експертні інтерв’ю з представниками місцевої влади. 

З’ясувалося, що через відсутність визначення понять «член територіальної громади» та «постійне проживання» переселенці обмежені в праві брати участь у місцевому самоврядуванні та не отримують деяких соціальних пільг. Про це розповіла Ірина Пилипенко, регіональна координаторка програми «Єднання заради дії» у Волинській області.

«Згідно зі статутом територіальної громади Луцька, жителями визнаються особи, які постійно проживають у місті та зареєстровані у відповідних органах. Тому для реалізації переселенцями права на участь у місцевому самоврядуванні необхідно внести зміни до статуту», – зазначила Ірина Пилипенко.

Змін потребують і місцеві нормативно-правові акти, що визначають порядок надання пільг і допомог. Їх ВПО іноді отримати не можуть через положення в деяких програмах. 

«Усі разом маємо робити ще більше, щоби ВПО, які переїхали до громади, відчували себе її повноцінними членами та їм були доступні всі ті пільги, що передбачені для місцевих жителів», – додала регіональна координаторка програми «Єднання заради дії» у Волинській області.

Водночас дослідники натрапили й на успішні практики. Наприклад, програма соціальних виплат дітям у Луцьку передбачає допомогу як місцевим, так і ВПО. Йдеться про дітей військовослужбовців, добровольців, волонтерів, які загинули або зникли безвісти. Діти з-поміж ВПО безплатно харчуються в школах та мають 30-відсоткову пільгу на харчування в садочках. Також переселенці можуть отримати безоплатну психологічну допомогу, – зауважує начальниця управління соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Луцької міської ради Ліна Галан.

«У цей складний час ми маємо об'єднуватись і йти далі. Ми створили психологічний штаб для виведення людей зі стресу. Ми зібрали кращих міських фахівців. Також було багато дітей, які приходили до нас з батьками. Ми створили інтерактивну кімнату для малечі. Багато допомагали наші освітяни. Наступний крок – створення мобільних бригад соціально-психологічної допомоги», – наголосила Ліна Галан.

Про те, що ВПО потребують підтримки для адаптації та інтеграції на новому місці, говорили й присутні під час презентації представники громадського сектору. 

«У 2014 році ми почали працювати з переселенцями, коли приймали їх на Харківщині. Тоді до нас перемістилися чимало людей з Луганщини. Ми намагались їх почути, зрозуміти та підтримати. А зараз я сама стала переселенкою і відчула на собі всі складнощі, які доводиться долати ВПО», – розповіла Ірина Рожанська, координаторка проєкту «СпівДія заради Дітей» у Луцьку.

Наприкінці зустрічі дослідники зауважили, що вже сформулювали рекомендації для місцевої влади щодо покращення політик і програм, щоби вона враховувала інтереси та права ВПО. 

«Ми зібрали цей захід не для критики та зауважень, а для того, щоб напрацювати спільну стратегію успішної інтеграції ВПО у громаду, що їх приймає», – підсумувала Ірина Пилипенко.

Зокрема, пропонується внести відповідні зміни до статуту громади та до місцевих цільових програм і нормативно-правових актів, що визначають порядок надання пільг і допомог окремим категоріям населення. 

Окрім Волині, результати дослідження презентують ще в 14 областях, де воно проводилося. Узагальнені рекомендації програма «Єднання заради дії» передасть до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, інших органів державної влади та місцевого самоврядування.

Коментар
05/12/2023 Вівторок
05.12.2023