В Луцьку презентували збірку творів на тему інклюзії

04 Вересня 2023, 18:30
Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця» 2129
Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»

В Луцьку відбулась презентація збірки творів на тему інклюзії «Інклюзивна світлиця». Організаторами стали кав'ярня-кондитерія «Старе місто» у партнерстві з громадською організацією «Батьків дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями розвитку» в межах реалізації гранту за фінансової підтримки Українського культурного фонду. 

Презентацію відвідав й кореспондент Район.Луцьк.  

Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»
Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»

Захід відбувся в кав'ярні-кондитерії «Старе місто» — це унікальний соціальний заклад, створений 2020 року, де офіціантами-баристами працюють люди із синдромом Дауна, зокрема такі неординарні та талановиті хлопці: АндрійВалентин та Сергій. Створили ж кав'ярну мами цих хлопців — Олена Мельник та Лариса Новосад, як не просто заклад, де можна попити кави та поїсти тістечка, а також цікаво провести час на різних мистецьких заходах. До цих заходів залучалась молодь, волонтери. Проводили й різні майстер-класи, благодійні акції, зокрема на одному з таких заходів збирали гроші на лікування хворої дівчинки. Але почалась повномасштабна війна, і кав'ярня тимчасово призупинила мистецькі заходи та почала працювати як волонтерський штаб. Зараз вже налагоджена робота з волонтерами, військовими, і заклад поступово повертається до мистецької програми. 

Кав'ярня «Старе місто»
Кав'ярня «Старе місто»

Зокрема, кав'ярня виграла грант від Українського культурного фонду, що дало змогу видати збірку творів, і в планах — розширення площі приміщення, адже на події збираються доволі багато людей, і місця всім не вистачає.  

Як говорить одна із співзасновниць закладу — Лариса Новосад, це не просто робоче місце для людей з інвалідністю, це й арт-простір, де такі люди могли б поєднувати і дружбу, і професійні заняття й дозвілля. 

«Чому все вдається? Можливо, це завдяки тому, що ми кожен свій захід так позитивно доносимо до суспільства, і суспільство сприймає нас як своїх друзів», — розповіла пані Лариса.

Лариса Новосад
Лариса Новосад

Сама ж збірка творів, яку презентували в кав'ярні, має назву «Інклюзивна світлиця» та є результатом однойменного літературного конкурсу. До нього були запрошені люди різного віку та з різних місць, різних спеціальностей та вподобань. Організатори конкурсу не обмежували учасників темами, хоча й наголошували, що заохочують роботи на теми інклюзії, війни, захисту довкілля. Адже це ті сенси, які на сьогодні є близькими, напевно, для всіх. В збірці містяться твори людей з інвалідністю, експертів у царині інклюзії та інших талановитих людей. 

Видання книжки відбулось завдяки співпраці власників кав'ярні «Старе місто» з письменницею та психологинею Лєною Шторм. Ідея виникла, коли Лєна проводила презентації своїх книжок. Якраз тоді вирішили, що було б добре видати книжку, до якої будуть дотичні люди з інвалідністю. Саме Лєна Шторм стала упорядницею збірки та літературною редакторкою. 

«Можна багато говорити. Але підтримка, на мій погляд, проявляється саме у справах, і саме у такий складний період», — зазначає пані Лєна.

Лєна Шторм
Лєна Шторм

Твори, які увійшли до збірки дуже різні, зі своєю специфікою. Збірка складається з трьох розділів. Перший розділ назвивається «Наш інклюзивний світ» та містить публіцистичну есеїстику експертів, дотичних до царини інклюзії. Другий розділ має назву «Розмова з музою» та складається здебільшого з художніх творів. У третьому розділі, який зветься «Стежинами історії», можна познайомитись із науковою  статтею, яка розкриє одну цікаву сторінку з історії Луцька. До речі, цю статтю написав Богдан Кравчук, хлопець з синдромом Дауна, який вперше в незалежній Україні зумів отримати вищу освіту.    

На обкладинці збірки міститься фото Андрія Мельника, талановитого хлопця, з синдром Дауна, який вже має свою персональну фотовиставку та працює в кав'ярні «Старе місто».

Збірка «Інклюзивна світлиця»
Збірка «Інклюзивна світлиця»

Під час презентації збірки запрошували авторів поділитись своїми думками та почитати свої твори. Наводимо роздуми деяких з них. 

Зокрема, кандидатка філософських наук, доцентка, психологиня, громадська діячка Антоніна Євтодюк зачитала декілька своїх віршів.

Антоніна Євтодюк
Антоніна Євтодюк

«Я тішусь з того, що ми маємо таку можливість знаходитись сьогодні на такій чудовій імпрезі, — дуже світлій, сонячній і дуже українській. Тому що зараз дійсно є час творити, у нас є сьогодні, тут і тепер», — зазначає пані Антоніна.

Журналістка, телерепортерка, зооволонтерка, письменниця Анастасія Кушнарьова, твір якої опублікований в збірці, розповіла про потреби людей з інвалідністю. Пані Анастасія є експерткою з інклюзії та підіймає гострі теми в своїх соцмережах. 

Анастасія Кушнарьова
Анастасія Кушнарьова

«Нам є багато над чим ще працювати, і це залежить від всіх нас, не тільки від чиновників, не тільки від волонтерів та громадських організацій, адже кожен з нас може до цього долучитись», — підкреслила експертка. 

Педагогиня Ольга Город поділилась з присутніми на презентації своїми роздумами про те, що її надихнуло продовжувати працювати в царині інклюзії. Коли пані Ольга прийшла на роботу до дитячого реабілітаційного центру, то побачила багато діток з інвалідністю, та зрозуміла, як багато людей потрібно для того, щоб допомагати цим дітям.

Ольга Город
Ольга Город

«Кожен з нас повинен донести один до одного, що треба дати цим дітям надію, радість, любов, зробити так, щоб вони краще влаштувались в суспільстві. Адже кожна людина унікальна», — розповіла Ольга Город.  

Сергій Цуман, який має інвалідність, та здобув дві спеціальні освіти, є громадським активістом та актором театру, спортсменом, призером чемпіонатів та глибоко віруючою людиною, в своїх творах торкається саме духовної сторони людини, зазначає, що кожна людина є створінням Божим, а отже — унікальною. Роздумує й над соціалізацією в суспільстві людей з інвалідністю.

Сергій Цуман
Сергій Цуман

«Зараз перед нами новий виклик — подолати залишки бар'єрів, які відділяли людей з інвалідністю від іншої частини суспільства. До речі, саме це допоможе правильно прийняти воїнів, які отримали поранення, та інших людей, які втратили здоров'я внаслідок обстрілів. Вірю, ми впораємось з цими викликами», — розповів пан Сергій.

Лікарка-стоматологиня Тетяна Щетиніна постійно шліфує свою майстерність, а у вільний час, коли того бажає душа пише вірші. Своєю найбільшою мотивацією до розвитку Тетяна вважає трьох надзвичайних діток, мамою яких вона є. Окрім віршів, пані Тетяна пише й невеличкі оповідання, в яких торкається теми інклюзії та життя людей з обмеженими можливостями.   

Тетяна Щетиніна
Тетяна Щетиніна

«Як написати інструкцію для дитини з особливостями, коли тебе ніхто не чув у школі? Як перебороти страх і спробувати переступити бар'єри ще «совдепівських» установок? Можливо, при зустрічі заявити про діагноз? А може просто написати, що вона любить, а що виклакає тривогу?» — роздумує у своїх творах пані Тетяна. 

Талановитий хлопець, вихованець луцьких творчих гуртків Андрій Вінцюк зачитав декілька своїх віршів. Хлопець любить поезію, музику і театр, пише власні твори та презентує їх на конкурсах, фестивалях, тематичних зустрічах, де досягає гарних результатів. Педагоги відзначають обдарованість Андрія у творчих завданнях, а саме: з української мови, декламування й публічних виступів.

Андрій Вінцюк
Андрій Вінцюк

Саме так натхненно, Андрій зачитав й свій вірш, де містяться такі рядки:

«Я зроблю все, щоб ти розправила крила,
Земле моя, стражденна і мила!
Ти — ангел Добра, й навіки міцні
Хай будуть твої блакитні вітрила».

Бібліотекарка Ковельської бібліотеки для дітей, членкиня громадської організації «Реабілітаційний центр» Марія Дятел, яка має інвалідність III групи з дитинства, поділилась з присутніми декільками своїми віршами та заспівала пісні. Марія належить до Спілки письменників Ковельщини «Творчий світ».

Марія Дятел
Марія Дятел

«Я дуже щаслива, та дуже вдячна Богові, за те, що я тут, разом з вами. Я дуже рада з вами усіма познайомитись. Дякую всім вам», — поділилась враженнями від заходу Марія.

Марія Дятел співає пісню
Марія Дятел співає пісню

Ковельчанин Ростислав Джус, який має II групу інвалідності, захоплюється написанням віршів та бісероплетінням. Є членом громадської організації «Реабілітаційний центр». На презентації збірки Ростислав зачитав свій вірш та поділився деякими своїми  роздумами. Хлопець має позитивні думки і велику силу духу, вірить в нашу перемогу і в те, що все обов'язково буде добре. 

Ростислав Джус
Ростислав Джус

«Та мені не потрібен жаль, я його не люблю! Я сильний, я все витерплю», — пише Ростислав в одному зі своїх віршів.

Ще одна мешканка Ковелю, Анастасія Оласюк, змалечку відвідує місцеву ГО «Реабілітаційний центр» для людей з інвалідністю. Захоплюється різними видами творчості: образотворчим мистецтвом, співами, а особливо — письменництвом. Її мрія — написати великий роман, який залишить слід у новітній історії України. Надзвичайно світла, розумна та талановита дівчина, з ідеями та планами, які поступово намагається реалізовувати.

Анастасія Оласюк
Анастасія Оласюк

«Паразитам не дано знайти душевного спокою, тільки вештатись по світу в безкінечних пошуках себе й свого місця в житті, бо відцуралися вотчини й спадку її заради чужого добра, вигоди й миттєвої насолоди. Відцуралась ж від них і Батьківщина», — наводить уривок зі свого оповідання пані Анастасія.  

Ведуча презентації, Лєна Шторм зачитувала й інші твори авторів, які не мали змоги приєднатись до заходу. Зокрема, це Марія Адамчук-КоротицькаАльона Сохацька, а також кількакратна лауреатки конкурсу «Коронація слова» Наталка Шевченко, яка вперше публікується в одній книзі разом зі своїм сином — 13-річним Марком. Цікавою виявилась й наукова стаття з історії лучанина Богдана Кравчука. 

Нагородження авторів творів
Нагородження авторів творів

Авторів творів, що увійшли до збірки «Інклюзивна світлиця» нагородили відзнаками та подарунками. Також відзнаки отримали й співвласниці кав'ярні-кондитерії «Старе місто» Олена Мельник та Лариса Новосад, їх сини Андрій та Валентин та їх колега — Сергій.

Нагородження авторів творів
Нагородження авторів творів

Творча команда збірки «Інклюзивна світлиця» вдячні луцькому видавництву «Вежа» за друк збірки творів та всім, хто прийшов на презентацію.

А почитати збірку, випити кави та поспілкуватись з творчими особистостями можна в самій кав'ярні-кондитерії «Старе місто», за адресою: вул. Драгоманова, 11/3, м.Луцьк.   

 

Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»
Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»

Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»
Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»

Кав'ярня-кондитерія «Старе місто»
Кав'ярня-кондитерія «Старе місто»

Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»
Презентація збірки творів «Інклюзивна світлиця»

 

Коментар
22/03/2025 Субота
22.03.2025
21.03.2025