У Луцькому педколеджі обговорили «Ґендерні студії»

30 Березня 2018, 01:00
Учасниця семінару 6172 Джерело: Facebook
Учасниця семінару

У Луцькому педагогічному коледжі відбувся V міжвузівський науково-практичний семінар «Ґендерні студії».

Захід відбувся 29 березня, пише Сергій Лис у Facebook.

Модерувала роботою семінару Галина Єрко, керівниця Центру ґендерної освіти.

«Відверто, у мене давно не було таких приємних вражень у Луцьку від наукових заходів. Тому що на ньому говорили про важливі для нашого суспільства ідеї рівності. А виступи були направду надихаючими», – пише автор допису.

Тетяна Бортнюк, кандидатка економічних наук, викладачка економічних дисциплін Луцького педагогічного коледжу зробила доповідь на тему «Ґендерно орієнтоване бюджетування – справедливий бюджет для всіх і кожного». Де навела статистику і життєві приклади нерівності у розподілі коштів та оплати праці серед чоловіків і жінок. Звісно, не на користь жінок.

Перегукувався темою і виступ Ліліани Хом’як, студентки 22-ої групи відділення «Початкове навчання» Луцького педагогічного колежу «STEM: жіноча чи чоловіча сфера діяльності?». Доповідачка розповіла про факти стереотипного сприйняття професій пов’язаних з інженерією, програмуванням, математикою, як передусім чоловічими, хоча насправді жінки досягають у них абсолютно однакових з чоловіками результатів.

Учасники семінару
Учасники семінару

Ірина Ковальчук, кандидатка філософських наук, доцента і завідувачка навчально-методичним кабінетом Луцького педагогічного коледжу виступила з доповіддю «Роми: міфи і факт». Доповідачка проаналізувала проблеми інтеграції ромів у сучасне українське суспільство. Однією з причин складнощів якої є стереотипно упереджене ставлення до них, не бажання влади вкладати кошти у освітні програми для ромської громади. Був показаний документальний фільм «Ромська мрія», де представники цієї культури говорили самі за себе.

1
Під час заходу - V міжвузівський науково-практичний семінар «Ґендерні студії»
Під час заходу - V міжвузівський науково-практичний семінар «Ґендерні студії»

Цікавий практичний блок аналізу гендерних взаємовідносин провела Галина Єрко. Її інтерактивна вправа «5 золотих» змусила учасників семінару самостійно встановити, чи існує ґендерна рівність у різних сферах життя українського суспільства. За підсумками виявилося, що об’єктивно у нашому повсякденному житті справжньої ґендерної рівності ми, на жаль, все ще не маємо. Також, про ґендерні взаємовідносини було показано і кілька документальних і анімаційних короткометражок.

«Ну а я виступив з доповіддю «Трансгендерність у ракурсі історії суспільних відносин на теренах України». Адже досі у нашому суспільстві є чимало трансофобних і гомофобних міфів: зокрема, що ЛГБТ – це щось «прийшле» із «загниваючого» Заходу та нетрадиційне для української культури. А між тим ще «батько історії» Геродот у V ст. до н.е. описав у суспільстві скіфів енареїв – чоловіків від народження, які відчували в собі жіночу душу і які робили перехід з чоловічого ґендеру в жіночий. Займали вони високе суспільне становище, часто виконували сакральні функції. Трансгендерні люди відображені і в усіх подальших століттях нашої історії, про що я розповідав посилаючись на історичні джерела. Сучасні ж прояви трансофобії в нашому суспільстві є наслідком системного осудження і переслідування ЛГБТ людей у 1930-х–1980-х роках комуністичним режимом, а також сучасним поширенням ідеологій праворадикальних рухів», – каже Сергій Лис.

Сергій Лис за доповіддю
Сергій Лис за доповіддю

Усі виступи перепліталися з обговореннями учасницями та учасниками семінару означених проблем. Це було невимушено та дійсно пізнавально. Ідеї створення рівних можливостей для всіх людей і гармонічного їх співіснування, культура взаємоповаги, намагання в першу чергу зрозуміти «інших» людей, а не засуджувати їх – це те, що було основоположним на цьому семінарі. І велика особиста вдячність організаторам, що такі науково-просвітницькі заходи є у місті Луцьку!

За результатами семінару незабаром має бути опублікований збірник. Тож із виголошеними на нього доповідями, а також із повідомленнями, авторки і автори яких не змогли виступити, можна буде ознайомитися у цьому виданні.

Коментар
13/01/2025 Понеділок
13.01.2025
12.01.2025