У Луцькому педколеджі обговорили «Ґендерні студії»
У Луцькому педагогічному коледжі відбувся V міжвузівський науково-практичний семінар «Ґендерні студії».
Захід відбувся 29 березня, пише Сергій Лис у Facebook.
Модерувала роботою семінару Галина Єрко, керівниця Центру ґендерної освіти.
«Відверто, у мене давно не було таких приємних вражень у Луцьку від наукових заходів. Тому що на ньому говорили про важливі для нашого суспільства ідеї рівності. А виступи були направду надихаючими», – пише автор допису.
Тетяна Бортнюк, кандидатка економічних наук, викладачка економічних дисциплін Луцького педагогічного коледжу зробила доповідь на тему «Ґендерно орієнтоване бюджетування – справедливий бюджет для всіх і кожного». Де навела статистику і життєві приклади нерівності у розподілі коштів та оплати праці серед чоловіків і жінок. Звісно, не на користь жінок.
Перегукувався темою і виступ Ліліани Хом’як, студентки 22-ої групи відділення «Початкове навчання» Луцького педагогічного колежу «STEM: жіноча чи чоловіча сфера діяльності?». Доповідачка розповіла про факти стереотипного сприйняття професій пов’язаних з інженерією, програмуванням, математикою, як передусім чоловічими, хоча насправді жінки досягають у них абсолютно однакових з чоловіками результатів.
Ірина Ковальчук, кандидатка філософських наук, доцента і завідувачка навчально-методичним кабінетом Луцького педагогічного коледжу виступила з доповіддю «Роми: міфи і факт». Доповідачка проаналізувала проблеми інтеграції ромів у сучасне українське суспільство. Однією з причин складнощів якої є стереотипно упереджене ставлення до них, не бажання влади вкладати кошти у освітні програми для ромської громади. Був показаний документальний фільм «Ромська мрія», де представники цієї культури говорили самі за себе.
Цікавий практичний блок аналізу гендерних взаємовідносин провела Галина Єрко. Її інтерактивна вправа «5 золотих» змусила учасників семінару самостійно встановити, чи існує ґендерна рівність у різних сферах життя українського суспільства. За підсумками виявилося, що об’єктивно у нашому повсякденному житті справжньої ґендерної рівності ми, на жаль, все ще не маємо. Також, про ґендерні взаємовідносини було показано і кілька документальних і анімаційних короткометражок.
«Ну а я виступив з доповіддю «Трансгендерність у ракурсі історії суспільних відносин на теренах України». Адже досі у нашому суспільстві є чимало трансофобних і гомофобних міфів: зокрема, що ЛГБТ – це щось «прийшле» із «загниваючого» Заходу та нетрадиційне для української культури. А між тим ще «батько історії» Геродот у V ст. до н.е. описав у суспільстві скіфів енареїв – чоловіків від народження, які відчували в собі жіночу душу і які робили перехід з чоловічого ґендеру в жіночий. Займали вони високе суспільне становище, часто виконували сакральні функції. Трансгендерні люди відображені і в усіх подальших століттях нашої історії, про що я розповідав посилаючись на історичні джерела. Сучасні ж прояви трансофобії в нашому суспільстві є наслідком системного осудження і переслідування ЛГБТ людей у 1930-х–1980-х роках комуністичним режимом, а також сучасним поширенням ідеологій праворадикальних рухів», – каже Сергій Лис.
Усі виступи перепліталися з обговореннями учасницями та учасниками семінару означених проблем. Це було невимушено та дійсно пізнавально. Ідеї створення рівних можливостей для всіх людей і гармонічного їх співіснування, культура взаємоповаги, намагання в першу чергу зрозуміти «інших» людей, а не засуджувати їх – це те, що було основоположним на цьому семінарі. І велика особиста вдячність організаторам, що такі науково-просвітницькі заходи є у місті Луцьку!
За результатами семінару незабаром має бути опублікований збірник. Тож із виголошеними на нього доповідями, а також із повідомленнями, авторки і автори яких не змогли виступити, можна буде ознайомитися у цьому виданні.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром