Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Що буде у монастирі?
Що буде у монастирі?

«Монастир бригідок»: краєзнавці хочуть музей, а церква – хостел для паломників

17:01 09.02.2018
1623

Суперечки навколо кількох сотень квадратних метрів пам’ятки архітектури національного значення тривають уже не перший рік. Без жодних повідомлень будівлю передали у користування Волинській єпархії УПЦ КП як культову споруду. Натомість церква хоче збудувати там хостел.

Круглий стіл із обговорення ситуації з монастирем бригідок відбувся у п’ятницю, 9 лютого.

Першим виступив депутат Луцької міської ради Павло Данильчук, який і організував зібрання. Він розповів про проблему: у пам’ятці архітектури національного значення проводять ремонт, який загрожує втратою ідентичності будівлі. Світлини з установленими у пам’ятці душовими кабінами та пластиковими вікнами проектували на екран під час виступу депутата.


Данильчук розповів, що у приміщенні пам’ятки, в якій колись була Луцька тюрма, він бачить музей жертв окупаційних режимів.

Це питання він хотів обговорити із обласним управлінням культури, які і надали пам’ятку у безкоштовне користування церкві. Натомість представники управління заявили, що не бажають приходити на заходи «такого рівня». Їхню позицію згодом розділили Єпархія та міський відділ охорони культурної спадщини. Але це сталося згодом.

На початку заходу позиції учасників обговорення розділилися. Сіли вони, відповідно, також по різні боки овального столу у кабінеті міськради.

З одного боку – головна інженерка Єпархії Надія Мироненко та юрисконсульт УПЦ КП. Біля двох жінок скромно сидів начальник відділу охорони культурної спадщини Петро Троневич.

З іншого боку столу розмістилися представниця інституту національної пам’яті на Волині Леся Бондарук, експертка з реставрації Оксана Романюк та краєзнавець Ігор Левчук.

Обговорення почали виступом начальника управління архітектури та містобудування Леоніда Герасимюка. За його словами, контролювати будь-які роботи на території пам’ятки має не його відомство, а управління культури.

Начальник міського відділу охорони культурної спадщини Петро Троневич закликав не політизувати ситуацію. За його словами, ні міське, ні обласне управління культури не мають повноважень контролювати проведення реставраційних робіт у будівлі. Такий контроль може здійснюваи тільки автор проекту реставрації.

«Ми повинні з розумінням відноситися до користувачів пам’яток, які витрачають свої кошти і виконують умови держави стосовно цих пам’яток. У більшій частині приміщень вже проведені ремонтно-реставраційні роботи. Я не бачив там шкоди пам’ятці», – закликав Троневич.

Йому заперечила мистецтвознавиця Олена Романюк. Вона каже, що ті роботи, які проводять у пам’ятці, навряд чи можна назвати реставраційними.

«Це не реставраційні роботи. Ремонт – так. Але не реставрація. Бо реставрація потребує наукового дослідження і точного відновлення тими матеріалами, з яких будівля будувалася. Це ж просто ремонт і спортворення архітектури», – зазначила жінка.

Відповідала на всі звинувачення інженерка споруд, що перебувають у користуванні і власності УПЦ КП, Надія Мироненко. Вона зазначила, що для хостелу отримали всі необхідні документи. На питання, чи буде платним заклад у приміщенні, яке безкоштовно дали в користування церкві, жінка відповіла, що хостел буде безкоштовним і для паломників.

Леся Бондарук спитала, чому відмовилися від ідеї зробити у приміщенні музей, як це планували у 2014 році? Церква каже, що місця достатньо, і наразі є багато пропозицій музеїв, які обговорюють з… владикою Михаїлом.

Сам владика передав свої слова учасникам круглого столу. Він закликав звернути увагу на те, в якому стані церкві передали споруду і що там вже зроблено. Натомість каже звернути увагу на іншу пам’ятку архітектури у місті, яка руйнується – Будинок офіцерів.

Далі виступив краєзнавець Ігор Левчук. Він намагався довести, що єпархія проводить роботи у приміщенні пам’ятки незаконно. Після невеликої словесної перепалки з представниками релігійної організації, церква та Троневич покинули захід.

«Працівники обласного управління культури знали, якого рівня буде зібрання, і тому не прийшли. Тепер ми теж бачимо рівень дискусії», – сказали вони наостанок.

Далі розмова точилася навколо історичного потенціалу пам’ятки.

У підсумку учасники круглого столу вирішили провадити ініціативу створення музею у приміщенні монастиря бригідок. Стосовно формату музею обіцяють ще поговорити. Також вони обіцяли ініціювати громадську кампанію стосовно відкликання чиновників, які довели будівлю до такого стану і далі саботують обговорення цього питання з громадськістю.

Читайте також: У Луцькій тюрмі призупинили проект «Хостел».

Людмила РОСПОПА

;
Загрузка...
Коментарі
21 серпня
Сьогодні
Вчора
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин