Вулицю Пушкіна у Луцьку можуть назвати на честь Вальдемара Пясецького

29 Грудня 2022, 11:05
Вулиця Пушкіна у Луцьку 1851
Вулиця Пушкіна у Луцьку

Проєкт рішення про перейменування вулиці Пушкіна на вулицю Пясецького розглянуть під час засідання сесії Луцької міської ради. 

Про це повідомив Ігор Поліщук на своїх сторінках у соцмережах.

На таку звістку вже зʼявилася реакція містян та істориків. 

«Мер міста Луцька повідомив про ініціативу перейменувати вулицю Пушкіна на вулицю імені Вальдемара П'ясецького.  Луцька топонімічна група подавала іншу пропозицію – Святовасилівська, адже там збереглися залишки старовинного монастиря Святого Василія. Я підтримую пропозицію одну з вулиць міста назвати іменем П'ясецького, він достойний цього, але є чимало інших вулиць, навіть у центрі міста.  Навіщо було одну з центральних вулиць називати Глиняна? Перейменуйте її тепер на П'ясецького! І головне: закон один для всіх. І для міського голови також! Тому спочатку хай ця іменна пропозиція пройде двомісячне громадське обговорення. І ми принципово будемо стежити, як мер, юрист за фахом, вміє дотримуватися законності», – написала кандидатка історичних наук, представниця Інституту національної пам’яті на Волині Леся Бондарук.

Довідково: Вальдемар Пясецький народився 5 січня 1934 року у містечку Дубровиця Рівненської області. Середню школу він закінчив у Володимирі-Волинському. Чотири роки навчався на архітектурному факультеті Львівської політехніки, закінчив художньо-графічний факультет Орловського педінституту.

Вальдемар Пясецький – мистецтвознавець, історик, краєзнавець, лауреат премії ім. О. Цинкаловського, член Волинської обласної організації Національної спілки краєзнавців України. У 2017  отримав нагороду «Почесний краєзнавець України».

Творчий доробок дослідника становлять майже 400 праць. Вони були опубліковані в наукових збірниках, журналах, газетах України та Польщі. У доробку краєзнавця – дослідження з минувшини Володимира-Волинського, Любомля, Устилуга, Горохова, Порицька, Перемиля, Боремля, Кисилина, Олики, Локач, Сельця. Він присвятив увагу містобудівельній історії цих міст, топографії та топонімії.

У 1973 році з’явилася перша розвідка Вальдемара Пясецького про Луцьк. Нині ми знаємо його як дослідника найважливіших осередків давнього Луцька та його околиць: Верхнього та Окольного замків, Старого міста, Передмістя, Заглушеччини, Градної Гори, Помостич, Хмельника, Волиці, Яровиці, Гнідави, Красного, Кушкаровки, Дворця, Волички над Глушцем та ін. Його наукові розвідки знайшли відображення в газетних статтях, присвячених цій темі: «І розкажуть вулиці», «Загадки назв Старого міста», «Від площі Ринок і до околиць», «Вулиці нашого міста», «Ковельське роздоріжжя» та інші. Близько двох десятків своїх краєзнавчих статей дослідник опублікував у «Волинському моніторі».

Неоціненним скарбом для волинян є історико-краєзнавчі довідники «Вулиці і майдани Луцька» (автори В. Пясецький та Ф. Мандзюк, 2005р.) та «Пройдімося древнім Луцьком» (2013р.). Ці книги – своєрідна історія Луцька в його невеличких частинах: вулицях, проспектах, бульварах, майданах, яких нині в місті нараховується майже півтисячі.

У 2012 році видано біобібліографічний покажчик «Вальдемар Едвардович Пясецький», присвячений 50-річній праці дослідника. У покажчику зібрані майже всі праці краєзнавця, матеріали про його життя та діяльність, виступи на телебаченні та радіо.

 

Коментар
26/04/2024 П'ятниця
26.04.2024