Давній Луцьк: яким було місто і його жителі у 1900-1910 роках

Луцьк має багату історію, яку візуально можна простежити за допомогою світлин, зроблених у різні періоди існування обласного центру.
Район.Луцьк започатковує серію фотопідбірок міста, що були зроблені протягом ХХ століття. Вони допоможуть нам повернутися у ті роки, коли місто вражало простором та водночас приваблювало затишністю, коли кожна будівля мала свій неповторний ніким не спотворений шарм, а поява нової ставала вдалим доповненням до архітектурного обличчя Луцька.
Свою подорож у минулим ми розпочнемо з першого десятиліття ХХ століття.
У 1795-1917 рр. місто Луцьк входив до складу Волинської губернії, адміністративним центром якої був Житомир. У кінці XIX століття територія губернії поділялася на 12 повітів, 48 станів і 201 волость. Такий адміністративний устрій позначався на розвиткові Луцька та визначав його культурний та економічний рівень, а також національний склад міського населення.
Саме на початку ХХ століття зусиллями волинської інтелігенції у Луцьку відкрили чоловічу гімназію. А у 1902 році домашня вчителька Г.М. Коленко добилася дозволу на відкриття приватної жіночої прогімназії, яку через рік реорганізували у гімназію.
1909 року в двох середніх навчальних закладах навчалося 676 осіб. До речі, у 1910 році луцьку чоловічу гімназію закінчив Михайло Кравчук, син землеміра із села Човниця Луцького повіту, згодом академік АН УРСР, пізніше в радянські часи був репресований.
У 1904 році спорудили центральний вхід з двома бічним хвіртками та центральною кованою брамою з хрестом навколо Свято-Троїцького собору і частини монастиря. Наступного року до собору запросили чеського майстра Ф. Параляка, аби він розписав стіни храму.
З 1901 року костел святих Петра і Павла знаходився «під крилом» Недзялковського Кароль-Антонія, якого переканонізували на Луцького і житомирського єпископа.
Підбірку фото підготували за сприяння інтернет-спільноти Lodomeria
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром
Коментарі