Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter

Сто років Волинського воєводства: луцькі історики потрапили у дипломатичний скандал

19:02 20.02.2021
1769

Генеральне консульство Республіки Польща у Луцьку влаштовує конференцію, присвячену 100-річчю створення Волинського воєводства у складі Другої Речі Посполитої.

Ще одним ініціатором заходу вказаний Волинський національний університет імені Лесі Українки, однак, ректор ВНУ заперечив причетність навчального закладу до організації заходу.

Анонс наукової конференції «Волинь у європейському геополітичному та культурному просторі» з відеозверненням генерального консула Славоміра Місяка опублікували на офіційній сторінці консульства у фейсбуці 19 лютого.

Йдеться, що захід запланований на 22 квітня 2021 році, а участь в ньому можуть взяти всі охочі.

У той же день на сторінці консульства з’явилися відеозвернення науковців, які працюють на факультеті історії, політології на національної безпеки ВНУ імені Лесі Українки.

Зокрема, запрошують на конференцію завідувачка кафедри всесвітньої історії на філософії Людмила Стрільчук, професор кафедри нової та новітньої історії України Микола Кучерепа, професорка кафедри археології, давньої та середньовічної історії України Оксана Каліщук.

Нагадаємо, Оксана Каліщук у січні презентувала монографію «Волинь' 43: історіографічне пізнання та криве дзеркало пам'яті».

Також відеозвернення записав начальник відділу охорони культурної спадщини Луцької міської ради Олександр Котис.

Нагадаємо, наприкінці 2020 року вийшла друком книга Олександра Котиса про Волинь міжвоєнного періоду.

Однак, громадськість та професійні кола збурила така новина, адже для України події 1921 року мали негативні наслідки, бо УНР втратила західноукраїнські землі. Сучасна Польща щонайменше з 2017 року офіційно заперечує факт окупації Галичини і Волині, а трактує це як «входження до складу РП на підставі міжнародного права».


З опублікованих відеороликів можна зробити висновки, що у своїх зверненнях промовці ретранслюють трактування польських політиків. Зокрема, Олександр Котис у своїх промові наголошує на розквіті Луцька у міжвоєнний період, завдяки тому, що влада повернула міста статус адміністративного центру.

Редакція Район.Історія звернулася за коментарем до ректора ВНУ ім. Лесі Українки Анатолія Цьося щодо подробиць організації такої «наукової конференції»:

«Протягом року проводяться до десятка конференцій або з питань взаємних стосунків, або спільних з поляками. Жодна з конференцій не присвячувалася і не буде присвячуватися річницям створення воєводств чи щось подібне. Головна річниця це 150 років від дня народження Лесі Українки. До цієї дати в університеті дійсно заплановано багато заходів», - пояснив Анатолій Цьось.


На ініціативу Генконсульства відреагувала і наукова спільнота.

Володимир Вятрович:

«Консульство Польщі в Луцьку – дипломатична установа. І запрошення пана консула на конференцію, яка ґрунтується на ідеї «історично обґрунтованого» Волинського воєводства, – це хамство з претензіями на українську територію в минулому. Цікаво як би поставилися польські дипломати на пропозицію німецьких відзначити річницю створення Генерал губернаторства»

Олександр Зінченко:

«Польське консульство в Луцьку запрошує до конференції до 100-річчя утворення воєводства Волинського в складі Другої Речіпосполитої. Цікаво, як би поставилася польська влада, якби Посльство РФ захотіло провести конференцію у Варшаві до річниці утворення Царства Польського? Я готовий запропонувати секцію "Правові підстави польської окупації Волині"».

Леся Бондарук:

«Консульство Польщі в Луцьку – дипломатична установа. І запрошення пана консула на конференцію, яка ґрунтується на ідеї «історично обґрунтованого» Волинського воєводства, – це хамство з претензіями на українську територію в минулому. Цікаво як би поставилися польські дипломати на пропозицію німецьких відзначити річницю створення Генерал губернаторства.

Моє запитання у Фейсбуці, чи 100 років окупації Волині Польщею є святом, викликало низку дивних коментарів від волинських істориків, які підтримують ідею конференції. Дивно, що вони заперечують факт окупації. Вони, нинішні члени товариства «Просвіта», забули що в той час польська влада заборонила «Просвіту» і садила по тюрмах її членів? Вони у коментарях чемно вказували на слова пана консула, і жоден ні словом не захистив честь українців, яких принижували, вбивали та переслідували за національною та релігійною ознакою.

Мені соромно за них. Але вони пішли далі. За моє нагадування, що це була окупація, представниця університету, що керує відділом аспірантури, звинуватила мене у розпалюванні міжнаціональної ворожнечі. За згадку про історичний факт!».

Ярослав Файзулін:

«Або ж Міжнародну конференцію в Варшаві, присвячену трьом поділам Польщі і позитивним наслідкам цих актів для місцевого населення».

Альтернативної думки дотримується заввідділом аспірантури,кандидатка історичних наук Мирослава Філіпович, яка опублікувала у соцмережі статус:

«Вятровицизм – нові тенденції в історичній науці у вивченні українсько-польської історії, або як зловити хайп».

Історикиня Людмила Стрільчук опублікувала на своїй сторінці у фейсбук документ (щоправда, такий, що не містить жодних офіційних реквізитів) про деталі конференції, де вона вказана контактною особою. Йдеться, що витрати проживання, харчування, екскурсійну програму та публікацію доповідей покриватимуть організатори.


Загрузка...

Коментарі
Загрузка...
2 березня
Вчора
28.02.2021
27.02.2021
26.02.2021