Михаїл просить поміняти місцями пам'ятники Шевченку та Лесі Українці

29 Вересня 2020, 17:16
Пам'ятник Тарасу Шевченку, який знаходиться біля головного корпусу СНУ імені Лесі Українки 3395
Пам'ятник Тарасу Шевченку, який знаходиться біля головного корпусу СНУ імені Лесі Українки

Митрополит Луцький і Волинський Михаїл запропонував поміняти місцями пам’ятники Тарасу Шевченку та Лесі Українці.

Він надіслав листа з пропозицією до Григорія Пустовіта, ректора СНУ Анатолія Цьося, директора облдрамтеатру Анатолія Гливи. Про це йдеться на сторінці Волинської єпархії ПЦУ у фейсбуці.

«Багато років і доволі часто ми чуємо здивування як лучан, так і гостей міста, що пам’ятник Лесі Українці стоїть навпроти Волинського академічного облмуздрамтеатру ім. Т. Шевченка, а Шевченкові – навпроти головного корпусу Волинського національного університету ім. Лесі Українки.

Передісторія такої невідповідності вже не всім відома. У 1960-ті роки посеред центрального міського скверу стояв камінь із написом, що тут спорудять монумент Лесі Українці. Про цей намір було відомо і в УРСР, і в діаспорі. Сквер знесли, на його місці з’явилася Театральна площа з новим приміщенням драмтеатру ім. Шевченка (1976 р.), а пам’ятника «співачці досвітніх огнів» відкрили в 1977-му.

В перші роки незалежності патріотичні лучани виступали за поставлення достойного пам’ятника Шевченку в обласному центрі. Вже освятили й камінь на його місці – тепер це територія храму Холмської ікони Божої Матері. Проте все-таки вирішили, що краща локація – біля головного корпусу ВДУ: як своєрідна альтернатива знесеному пам’ятникові Леніну навпроти цієї будівлі колишнього обкому партії.

Нове покоління лучан не знає цієї передісторії, але невідповідність розміщення монументів – очевидна. Тож виникало декілька варіантів її вирішення: перейменувати майдани (наприклад, Театральний – на Лесі Українки, Центральний – на Шевченка); перемінити назви цих закладів. Але найбільш оптимально, на наш погляд, – переставити пам’ятники місцями.

Розуміємо, що при цьому, крім інших проблем, виникне питання прив’язки монументів до місцевості, адже їх створювали саме з такою прив’язкою. Тут варто згадати, що пам’ятник Лесі Українці, котрий у Центральному парку, стояв до 1966 року на площі Возз’єднання (тепер – територія Хрестовоздвиженського храму). При перенесенні, напевне ж, було зроблено таку нову прив’язку, тож пам’ятник органічно вписався в нове місце. Це, звичайно, справа фахівців.
На нашу думку, перенесення монументів було б найкраще здійснити до 150-ліття з дня народження Лесі Українки, яке відзначатимемо 25 лютого 2021 року», – йдеться у зверненні.

Читайте також: Перезавантаження: як змінився «Адреналін Сіті» під час пандемії

Коментар
26/04/2024 Четвер
25.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром