Що ви не знали про вакцинацію: прихована небезпека чи благо цивілізації

11 Січня 2020, 11:13
У Луцьку підняли питання вакцинації 9184
У Луцьку підняли питання вакцинації

У світі за останні 20 років став популярним рух антивакцинаторів. Це переважно молоді батьки, які відмовляються вакцинувати своїх дітей. Вони називають різноманітні причини: від низької якості препаратів до теорій змов. Більшість фахівців переконують у небезпечності такої позиції, але можна знайти й багато, на перший погляд, переконливих аргументів «за». Проблема ж полягає у нездатності людей, які не мають відповідної освіти, відрізнити справжні аргументи від гучних, але фейкових закидів проти вакцинації. Що ж робити батькам?

Нещодавні спалахи кору та дифтерії у Луцьку підняли питання вакцинації для жителів міста на першочерговий рівень. Тож Громадянський рух «Свідомі» 10 січня організував зустріч із представницями ГО «Батьки за вакцинацію» – сімейною лікаркою та мамою дворічної дитини Мар’яною Дмитрук і медсестрою вакцинального кабінету Юлією Нагайчук.

Громадська організація «Батьки за вакцинацію» активно займається просвітницькою діяльністю у Луцьку вже протягом двох років. За цей час вони провели забіг, квест у зоопарку, зустрічі зі студентами університетів та коледжів і, звичайно, зустрічі з батьками. 

Рух антивакцинаторів існує й в Україні, де для нього склалися сприятливі умови у вигляді корупції та загалом низького рівня медицини. Його прихильники аргументують свою позицію наявністю неякісних препаратів, серйозними побічними ефектами та історією про те, що щеплення може бути причиною таких хвороб, як синдром Дауна або ДЦП (ймовірність такого настільки незначна, що це вважають фейком). 

«Батьки за вакцинацію» під час заходу спробували спокійно й об’єктивно разом із присутніми розібратися, що ж таке вакцинація.

Читайте також: «Вакцинопрофілактика є одним із найуспішніших та найбільш економічно ефективних заходів», – педіатр Леся Іванишин

Журналістка Район.Луцьк зібрала основні тези, які озвучили лікарка та медсестра, серед яких і відповіді на запитання батьків.

Якість перш за все

Перш ніж потрапити на ринок, вакцина проходить досить довгий і складний шлях перевірок та дослідження. Дослідження ефективності проводять в кілька етапів, зокрема на тваринах, а згодом на контрольній групі людей. Після виходу на ринок вакцину продовжують перевіряти протягом усього періоду її використання для покращення рецептури та внесення коректив у календар щеплень. Кожна вакцина також отримує спеціальний сертифікат якості в лабораторіях ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я). В Україні теж є спеціальні лабораторії, які контролюють поставки вакцин (офіційний сайт https://dec.gov.ua, на якому можна перевірити препарати)).

Довіряй, але перевіряй

Навіть коли вакцина пройшла всі можливі перевірки, вона все ж може зіпсуватися через неправильне транспортування або зберігання. Безпечна вона, чи ні, можна легко перевірити без спеціальних пристроїв, адже для таких випадків на упаковці вакцини є спеціальні кольорові індикатори. На ампулі з вакциною є кружок із квадратом всередині різних кольорів. Якщо вакцина зберігалася правильно, кружок має бути темніший. Таким простим способом можна вберегти свою дитину від зіпсованої вакцини.

Європейська та українська вакцинація: у чому різниця?

В Україні є 10 обов’язкових вакцин, які оплачує держава, а більшість європейських країн має 16. Така різниця зумовлена наявністю так званого колективного імунітету в Європі. Тобто, країна має колективний імунітет, якщо більше 90% громадян щеплювалися. Тому, для європейської країни 16 вакцин є нормальною практикою, бо ними вакцинуються майже всі жителі. В Україні рівень вакцинації становить близько 60%, тож для держави придбання великої кількості вакцин, якими не будуть користуватися, є даремною тратою коштів. Але більшість вакцин все одно доступні у вільному продажі, хоч і не є обов’язковими.

Індійська вакцина

За словами сімейної лікарки Мар’яни Дмитрук, індійська вакцина має всі ті ж самі сертифікати якості, що й європейська. Найбільший завод з виготовлення вакцин знаходиться якраз в Індії і є джерелом найновіших препаратів. Єдина різниця між індійськими та європейськими вакцинами у складі: перша є цільноклітинною, а друга ацелюлярною. Тобто, цільноклітинна індійська вакцина у європейців з колективним імунітетом викликатиме гострішу місцеву реакцію, тому вони користуються ацелюлярною. Для України ж цільноклітинна індійська підходить більше.

Ускладнення

Загалом ускладнення після вакцинації є передбачені та непередбачені. Передбачені – це ті, які є нормальною реакцією на становлення імунітету, такі як свербіння, набряки, біль. Непередбачені ускладнення, або несприятливі події після імунізації (НППІ), зазвичай виникають через різні фактори. Наприклад, недотримання календаря щеплень, порушення у процесі вакцинації, індивідуальні особливості організму або все разом. Дуже мала ймовірність, що причина важких ускладнень буде у самій вакцині. Всю інформацію про перелік НППІ та останні випадки можна знайти на сайті, згаданому вище.

Медсестра Юлія Нагайчук детальніше розповіла про сам процес введення ін’єкції дітям та дала поради батькам щодо поведінки у кабінеті щеплення. Спікерка також наочно продемонструвала, як правильно тримати дитину під час ін’єкції.

З питань присутніх на зустрічі мам можна було зрозуміти, що дехто з них досить скептично ставиться до слів фахівців. Також лунали тези масово поширені в інтернеті, але нічим не підтверджені. Спікерки їх спростували. 

Людей на зустрічі було не так багато, але все ж усі присутні були досить обізнані з темою та в основному підтримували вакцинацію.

«Мене цікавила конкретна вакцина, яку мені порадив імунолог для дитини, а також питання індійських вакцин. У мене троє дітей. Першій дитині я робила всі вакцини згідно з графіком і при цьому вона перехворіла на мононуклеоз, кашлюком, дуже слабкий імунітет мала, тому двом меншим дітям я змістила графік щеплень, вакцинувала у більш старшому віці. А щодо індійської вакцини, спікери не переконали мене її робити, я все-таки буду купувати іншу. Але загалом я «за» вакцинацію», – підсумувала одна з гостей.

Співзасновник Громадянського Руху «СВІДОМІ» Михайло Наход переконаний, що лучани, які отримали відповіді на свої запитання та належну інформацію, зроблять правильні висновки щодо вакцинації.

«Сьогоднішній захід ми проводимо як просвітницький. Аби лучани розуміли, для того, щоб вони менше хворіли, потрібна вакцинація. Але ми не кажемо, що вакцинуватися  це добре, чи погано, лучани мають самі сформувати свою думку і приймати рішення. Ми запросили фахівців у цій сфері і свідомих лучан,  які хочуть почути  з перших вуст, чому потрібно вакцинуватися, і які загрози несе не вакцинована особа», – зазначив Михайло Наход.

Він зауважив, що належна система охорони здоров’я є однією із стратегічних цілей Громадянського Руху «СВІДОМІ».

«Охорона здоров’я неможлива тільки завдяки роботі  лікарень та поліклінік, наприклад. До охорони здоров’я потрібно підходити комплексно: це профілактика, здоровий спосіб життя та багато інших речей для здоров’я лучан і усієї нації. Ми турбуємося про наше місто і його мешканців, тому реалізовуємо багато інших корисних ініцатив: «Школа свідомого громадянина», заходи  щодо об’єднання співвласників багатоквартирних будинків», – наголосив співзасновник Громадянського Руху.

Нагадаємо, у 2018 році засновник «СВІДОМИХ» Андрій Покровський подарував Луцькій міській клінічній лікарні ендоскоп. Окрім того, минулого року для комфортної роботи молодшого медичного персоналу закладу закупили побутову техніку. Уже кілька років поспіль «СВІДОМІ» проводять для луцьких школярів цикл ток-шоу з антиреклами наркотиків. А зараз, за словами команди Громадянського Руху, вони обговорюють формат  співпраці з реабілітаційним центром для воїнів ООС.

Читайте також: Все, що треба знати про «медичні» гроші для Волині від Світового банку

Оксана КАШТАЛЯН

ФОТО авторки

Коментар
22/01/2022 П'ятниця
21.01.2022