Власники мріють про «сімейних», а орендатори шукають житло «на підселення»: квартирний квест
За останні два роки мені вперше довелося шукати житло в оренду. За цей час пропозиція, як і попит, значно виросли, за ними – й ціни. Затишну, двокімнатну квартиру знайшла, тож ділюся власним досвідом пошуку житла в оренду.
Щоб знайти квартиру у Луцьку варто запастися не лише грошима, а й вільним часом на пошуки та перегляди. Наразі оренда однокімнатної квартири обійдеться не менше 8-10 тисяч гривень у місяць, без урахування комунальних платежів. Популярні квартири-студії, в яких на одному просторі розміщена кухня і спальня, коштують 11-14 тисяч гривень.
За двокімнатну прийдеться заплатити не менше 12-14 тисяч гривень. Ціна залежить не тільки від району, а й наявності «свіжого» ремонту, меблів, побутової техніки. Так, біля ТРЦ ПортCity за двокімнатну квартиру з ремонтом, меблями, пралкою та холодильником доведеться заплатити 14 тисяч гривень.
У районі ГПЗ таке ж за площею житло, але з ремонтом із середини 90-х років, газовою колонкою, не з пластиковими, а дерев’яними вікнами та дверима коштуватиме 9 000 гривень, а двокімнатний гуртожиток на вулиці Ковельській обійдеться у 5 500-6 000 гривень. Тож за сучасність та функціональність доведеться заплатити більше.
Крім того, в умовах відключення світла, на вартість впливає наявність автономного опалення, газопостачання, поверх. На квартиру, яка розташована на дев’ятому поверсі, можуть запропонувати знижку у 500 гривень.
Для порівняння у найближчому до Луцька обласному центрі – Рівному, за однокімнатну квартиру власники правлять від 6 до 14 тисяч, а двокімнатні здають за 8-20 тисяч. У Львові ж ціна однокімнатної оселі стартує від 11-12 тисяч гривень. При цьому на столичних Позняках аналогічну квартиру можна орендувати за 8-10 тисяч гривень, а за двокімнатну в районі метро Нивки чи Академмістечко – за 13-19 тисяч гривень.
Слід бути готовим і до того, що вартість житла, в якому ви були й вам сподобалося, може вирости в ціні за декілька днів чи навіть ніч. Власниця однокімнатної квартири по вулиці Кравчука, ввечері телефоном розповіла, що здає її за 10 тисяч гривень, але вже вранці повідомила, що оренда зросла до 11 тисяч гривень.
Тому, хто не має часу на довгі пошуки й хоче скористатися послугами рієлтора, доведеться додатково заплатити 50% від вартості оренди й віддати завдаток господарю у розмірі місячної плати. Тож, якщо ви плануєте знімати квартиру за 10 тисяч гривень, то майте у гаманці ще додаткові 15 тисяч: п’ять заплатите посереднику, 10 – завдаток господарю.
Орендувати житло без посередників дешевше і простіше, якщо мати справу з порядним орендодавцем, який погодиться укласти угоду, не збільшить плату за житло через декілька тижнів, чи не повідомить через пару місяців про те, що продає квартиру. Хоча від останнього угода може й не врятувати.
На послугах ріелтора можна заощадити, якщо шукати житло у соціальних мережах, через групи на кшталт «Оренда у Луцьку без посередників», де публікують оголошення власники житла та ті, хто його шукають. Однак, навіть такі групи не вбережуть від рієлторів, які в коментарях чи особистих повідомленнях пропонують свої послуги.
До речі, саме у таких групах можна дізнатися про вимоги до квартирантів від тих, хто хоче здати житло. Ви місцевий, працюєте, одружені, ведете здоровий спосіб життя, не маєте дітей та домашніх тварин? Вітаємо, для власників ви – ідеальний квартирант. До речі, орендодавці, іноді в оголошеннях вказують, що у квартирі може проживати не більше двох чи трьох людей.
У подібних спільнотах залишають оголошення і ті, хто хоче винаймати житло. Наразі особливо популярним є те, що раніше можна було побачити лише в американських фільмах – сумісна оренда. Декільком незнайомим людям, яким вдалося домовитися про правила проживання, дешевше разом винаймати трикімнатну квартиру або будинок. Тому у групах можна знайти багато оголошень про пошук кімнати для підселення або співорендарів, які хочуть сумісно винаймати житло. У Луцьку вартість кімнати у квартирі коливається від 2 000 до 5 000 гривень за місяць.
Хоча власники житла іноді не хочуть здавати квартиру на таких умовах. Мою знайому, яка виїхала з Харкова і шукала житло у Луцьку, господарі відразу попередили, що здають двокімнатну квартиру тільки подружній парі, або одній людині.
Квартиру мені вдалося знайти без ріелторів майже за два тижні, з пошуком допомогли колеги. За ці дні поспіхом довелося переглянути п’ять варіантів житла, серед яких була і розкішна студія з утепленою підлогою за 14 тисяч гривень, і двокімнатна квартира з великою шафою у тимчасовий «спадок», забитою книгами українських авторів від Котляревського до Жадана, і квартира з сучасним ремонтом, без меблів та видом на будівництво. Однак, серед всіх пропозицій, знайшлася і моя. Наразі винаймаю двокімнатну квартиру на проспекті Відродження, неподалік від Волинської обласної дитячої лікарні. За оренду в місяць сплачую 12 тисяч гривень разом з «комуналкою». Як на мене, непоганий варіант, зважаючи на те, що попит, як і ціна, на житло в Луцьку невпинно зростають.
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром