У селі біля Луцька будують «Козацьку Січ»

20 Лютого 2017, 11:23
7771

Волинь по праву вважається  козацьким краєм. Славну козацьку історію мають сотні сіл, серед яких і Полонка та Гірка Полонка Луцького району.

Гіркополонківцям довелося пережити чимало: народне повстання під проводом Северина Наливайка у 1595 році, боротьбу проти поневолення під час визвольної війни 1648-1657 років. У селі Полонному (Полонка) луцький ландвійт Федір Липка проголосив себе полковником «прибравшы до себе козацтва и гультяйства».

Історичні документи свідчать й про те, що повсталі жителі села Малого Полонного, яке в той час належало луцькому владиці Афанасію Пузині, у 1648 році розгромили та пограбували фільварок в урочищі Урвихвости.

Войовничий дух та славна історія  предків «грає в жилах» й теперішніх нащадків, які заснували у селі Гірка Полонка козацько-історичний курінь «Чорна Рада» козацтва низового.

«Поштовхом до створення товариства було бажання відродити і зберегти козацькі традиції. «Чорна рада» налічує 11 козаків, які власними зусиллями вирішили побудувати на території села справжню «Козацьку Січ» – музей під відкритим небом, неподалік Козацької могили», – розповідає Василь Мацялка, директор місцевої школи, – обнесли територію частоколом, побудували вартову вежу, вхід, зимівник. Відтворили значну кількість зразків козацької зброї».

За словами ініціаторів, кожен козак, що входить до товариства – патріот, людина, яка вміє і хоче щось зробити. Це – місцевий священик, директор школи, церковний староста, підприємці та активні селяни. Збираються щосуботи і працюють на «Січі». Запевняють, що хочуть відродити козацькі традиції у конкретних справах, а не просто по сценарію.

Таборування гіркополонківського козацького куреня у с. Пляшева Млинівського району Рівненської області
Таборування гіркополонківського козацького куреня у с. Пляшева Млинівського району Рівненської області

«Січ» стала місцем для таборування школярів ЗОШ І-ІІІ ст. с.Гірка Полонка. На козацькій території відбуваються районні змагання військово-патріотичної гри «Сокіл»(«Джура»). У 2016 році рій у складі 8 учнів взяли участь у ІІІ (Всеукраїнському) –  «Джура – 2016: Хаджибейська Січ», що відбувався упродовж  06 – 26 серпня 2016 року в місті Одеса на базі ДП УДЦ «Молода гвардія» в рамках тематичної зміни «Ми – українці».

Гіркополонківські джури достойно представили Волинську область, виборовши 3 кубки: 2 – за зайняті другі місця у змаганнях «Смуга перешкод», «Рятівник»; 1 – за зайняте третє місце в інтелектуально-спортивному вишколі «Квест». А це – найкращий результат серед команд України. Крім того, рій «Молода Січ» посів третє місце у змаганні «Туристсько-спортивне орієнтування».




Улюблене свято молодших школярів – посвята у козачата, а учні 5-8 класів полюбляють брати участь у козацьких забавах, конкурсах, спортивно-туристичних вишколах, співати стрілецькі та повстанські пісні, ходити «Козацькими стежками» під час турпоходів та екскурсій.



Члени козацького куреня «Чорна Рада»  – активні учасники громадського життя села, Луцького району, Волинської області. З їхньої ініціативи зроблено чимало корисних справ: облаштування місцевих джерел та купальні, воду з яких відвозять навіть учасникам АТО, закладання парку Козацької слави.

Місцеві жителі уже звикли, що у селі на свята, організовані козаками, обов’язково має бути козацький куліш. Готують страву у величезному казані, аби вистачило для всіх.

«Нас запрошують на свята, фестивалі у сусідні села – Лаврів, Торчин. На щорічному таборуванні у Пляшевій, що на Рівненщині, на полі Берестецької битви, біля нашого стенду завжди багатолюдно. Бо кожна відтворена нами гармата стріляла, а людям ж цікаво!», – із захопленням розповідають у товаристві.

Отаман куреня Ярослав Лозинський  переконаний, що «Чорна Рада» – це не звична для усіх «шароварщина», а сучасні козаки – не видумка, бо вони мають базу того бунтарства, волі, нескореності, якими живиться український дух, та стверджує – доти буде Україна, доки будуть козаки!


 

Вікторія ЧУБАРКО

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected]

 

Коментар
27/04/2024 П'ятниця
26.04.2024