Таємниця голубого вогника: чи подають розбавлений газ у домівки волинян

16 Лютого 2017, 18:21
3397

Громадяни переконані, що жовте полум’я з конфорок та збільшення кількості кубометрів газу для обігріву будинку свідчать про неякісність блакитного палива.

Аби розвіяти сумніви волинян про низьку якість газу та довести, що змінити його фізико-хімічний та компонентний склад на шляху транспортування до споживача неможливо, ПАТ «Волиньгаз» та ДП «Укртрансгаз» організували відкриті лабораторні дослідження.

Головний інженер волинського управління магістральних газопроводів Вадим Шавлай розповідає, що більшість газорозподільних станцій Волині отримують блакитне паливо від магістрального газопроводу «Івацевичі-Долина». Винятком є ГРС «Берестечко» та ГРС «Луцьк», які знаходяться на газопроводі «Кам'янка-Бузька – Рівне» І,ІІ. Та ще шість ГРС отримують паливо з трубопроводу «Дашава-Мінськ».

Оскільки волинські споживачі беруть газ із різних систем, то на кожній ГРС аналіз природного газу у деяких показниках може дещо відрізнятися. Проте переконує – блакитне паливо, яке надають споживачам, повністю відповідає ГОСТу.  

Головний інженер Волинського управління магістральних газопроводів Вадим Шавлай
Головний інженер Волинського управління магістральних газопроводів Вадим Шавлай

Ковельська ГРС
Ковельська ГРС

Працівники Укртрансгазу беруть проби блакитного палива для здійснення аналізу
Працівники Укртрансгазу беруть проби блакитного палива для здійснення аналізу

Вадим Шавлай розповідає, що в системі магістральних  газопроводів виключена будь-яка можливість змішування природного газу з іншими сполуками задля зменшення його якості чи теплотворної здатності.

«У людей є декілька гіпотез, як можна розмішати газ. Скажу, що газовики в особі регіональної газової компанії не зацікавлені абсолютно у змішуванні газу з повітрям. Чому? Бо, якщо гіпотетично, ми якось запомпували б туди повітря,  ми б запомпували туди бомбу.  Тому це виключається апріорі. Ми так само є  кінцевими споживачами того газу. Куди він потрапить – чи мені у квартиру,  чи вам – це самому Богу тільки відомо. Ніхто на себе таку відповідальність не візьме», – розповів головний інженер.

Так само виключає спеціаліст можливість змішування природного газу з інертними газами, оскільки їх ціна є надто високою. Окрім того, для «розбавлення» блакитного палива, говорить Вадим Шавлай, ГРС необхідно було б обладнати додатковими установками.

«Тиски у нас високі –  20 кілограм на сантиметр квадратний на вході в ГРС. Це в 1000 разів більше, аніж  у конфорці.  Потрібно мати ще додаткову компресорну установку з двома або трьома ступенями компресування, аби передавити наш тиск», – зауважив спеціаліст.

Крім того, невдовзі планують, що перевірки на газорозподільних станціях будуть здійснювати за допомогою потокових хроматоргафів – спеціальних  приладів,  які визначатимуть якість газу з періодичністю кожні 30 хвилин. Для початку, у Волинській області таких хроматографів буде чотири – у Ковелі, Володимирі-Волинському, Нововолинську та у Луцьку.

До слова, лабораторні дослідження газу, відібраного з Ковельської ГРС, показали, що блакитне паливо повністю відповідає допустимим нормам.

Відомо, що основним показником якості газу є його теплота згоряння. Відповідно до хроматографічних даних, калорійність газу Ковельської ГРС більша 8 тисяч кілокалорій на метр кубічний. Цей показник є вищим, аніж допускає ГОСТ (7,600 кілокалорій). Якісним виявився і хімічний склад блакитного палива – 94% метану та менше 1% кисню та азоту.

Хроматограф, який визначає якість природного газу
Хроматограф, який визначає якість природного газу

Протокол аналізування газу з Ковельської ГРС
Протокол аналізування газу з Ковельської ГРС

За словами хіміка 2-ї категорії Марії Горобець, яка здійснює аналіз природного газу у лабораторії ПАТ «Укртрансгаз», дослідження завжди показують, що газ у волинських трубах – якісний та калорійний.

Начальник управління експлуатації, головний інженер ПАТ «Волиньгаз» Андрій Цибульський розповідає, що скарги волинян на неякісний газ можуть виникати через через жовто-червоне полум’я, а це може свідчити про неповне згоряння газу. Найчастіше таке явище виникає через відсутність повітрообміну у приміщенні, неправильно налаштований котел, або ж забрудненість  газових приладів.  

Тиск газу у кінцевого споживача повинен бути не нижче,  аніж 0,7 кілопаскаль
Тиск газу у кінцевого споживача повинен бути не нижче, аніж 0,7 кілопаскаль



Відбір газу для аналізу на газорозподільному пункті
Відбір газу для аналізу на газорозподільному пункті

Ковельська ГРС
Ковельська ГРС

Запломбовані зразки газу транспортують з Ковельської ГРС до лабораторії Укртрансгазу
Запломбовані зразки газу транспортують з Ковельської ГРС до лабораторії Укртрансгазу

 

Софія СІЧКУН

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected]

 

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром