Які проблеми Прилуцького має вирішити Луцьк, щоб отримати землю під забудову

25 Серпня 2016, 09:03
5013

Луцька міська рада та Прилуцька сільська рада хочуть укласти договір про співпрацю і не виключають, що згодом це може призвести до об’єднання в одну територіальну громаду.

Міський голова Микола Романюк неодноразово наголошував, що наразі у місті землі для будівництва вистачить тільки на найближчі п’ять років. Тому на співпрацю з Прилуцьким місто покладає неабиякі надії, зокрема – отримати вільні землі під забудову нових житлових масивів.

Проте у міській раді наголошують, що за умови співробітництва і село не залишиться обділеним. Йому обіцяють допомогти в усьому: ремонті доріг, облаштуванні каналізації, надати місця для дітей у ДНЗ, закупити нове обладнання у місцевий медпункт та вирішити ряд нагальних питань.

Район.Луцьк вирішив перевірити, чим живе та на що розраховує село від співпраці з містом-сусідом.

НЕДИТЯЧІ ПРОБЛЕМИ ДИТЯЧИХ САДКІВ

У селі Прилуцьке наразі є близько 400 дітей віком від 0 до 6 років, тобто це ті діти, які вже потребують, або ж невдовзі потребуватимуть місця у дошкільному навчальному закладі.  

Завідувач ДНЗ Тетяна Мироненко розповідає, що потужність сільського садочка – 13 місць, при цьому він функціонує понаднормово і виховує 25 дошкільнят. Більшість молодих батьків намагаються поставити немовля на чергу відразу після народження. Відтак, зараз на черзі у садок стоїть ще 70 дітей, але коли вони потраплять на навчання залишається загадкою. Буває й таке, що простоявши 3-4 роки у черзі, можна залишитися без очікуваного місця.  

Прилуцький ДНЗ
Прилуцький ДНЗ

Варто зауважити, що приміщення садочка ще за радянських часів використовувалося, як столова для колгоспних працівників, а потім було облаштоване під ДНЗ. І ось уже 44 роки у двох невеличких кімнатках дітей готують до школи. Одна з кімнат закладу використовується для спальні, а інша слугує для всього іншого: навчання, ігор, харчування. У теплу пору року маленькі прилучани можуть проводити час на подвір’ї, проте у дощову погоду доводиться тіснитися у приміщенні.

Для ремонту ДНЗ цього року відділ освіти надав тільки фарбу. Тож підготувати заклад до навчального року допомагають батьки.

Відбирають дітей до садка на основі черги, проте перевагу надають малюкам від 4 до 5 років, яких потрібно підготувати до школи.

У співпраці з Луцьком керівництво садочка вбачає одні переваги. Адже це означатиме, що діти з Прилуцького на рівні з лучанами зможуть потрапити до міських ДНЗ. Крім того, йде мова про будівництво садка у селі Дачне. Проте Тетяна Мироненко говорить, що новий садок не завадив би і в Прилуцькому – нестачі дітей явно не буде.

НАЙКРАЩЕ ДІТЯМ: КОЛИ В СЕЛІ БУДЕ НОВА ШКОЛА

Не надто краща ситуація і у місцевій школі. Багато дітей з Прилуцького їдуть вчитися до Луцька або Ківерець. Проте переважна більшість дітей залишається здобувати середню освіту на місці. Зараз у школі навчається близько 230 дітей, але через відсутність достатньої кількості шкільних аудиторій займаються вони у дві зміни. Кілька років тому, прилучани вирішили добудувати частину школи, але зробили це без дотримання будівельних норм. Тож наразі добудова дала тріщини і відповідно не може використовуватися за призначенням. Подейкують, що за фактом будівництва завели кримінальну справу.

Школа у селі Прилуцьке
Школа у селі Прилуцьке

Сільський голова Валентин Аричибасов розповідає, що боляче дивитися на те, в яких умовах навчаються діти. У маленьких шкільних кімнатах діти сидять майже впритул до дошки, що у свою чергу не може не відобразитися на здоров’ї. Тож нова школа у селі також є необхідністю. Сільський голова переконаний, що під час будівництва нового мікрорайону рано чи пізно виникне потреба і в побудові освітнього закладу. Що є ще одним з плюсів у співпраці з містом.

МІСЦЕВА МЕДИЦИНА ЧЕКАЄ НА ПОМІЧ

Приміщення місцевого фельдшерсько-акушерський пункту похвалитися новизною також не може. Опалювальна система у приміщенні часто виходить з ладу і потребує ремонту. А от на забезпечення лікарськими засобами у медпункті поскаржитися не можуть. Місцевий лікар Марія Кеда говорить, що медикаментами для надання невідкладної допомоги ФАП забезпечений повністю. У цьому заслуга і ківецівської лікарні, яка давала медикаменти, і сільської ради, яка виділила гроші на закупівлю необхідних препаратів.

Місцевий ФАП
Місцевий ФАП

Марія Кеда розповідає, що до співпраці з Луцьком ставиться також позитивно. Адже від міського управління охорони здоров’я мають надію отримати необхідне обладнання.

Крім того, у селі немає жодної аптеки, тому представники сільської громади переконані, що розбудова нових мікрорайонів  допоможе у вирішенні і цього питання.

«ПРОСИТИ МИ МОЖЕМО БАГАТО. І БУДЕМО ПРОСИТИ»

Попри всі розмови про співпрацю Валентин Арчибасов підкреслює – мова про об’єднання в одну територіальну громаду ще не йде.

Наразі, розповідає голова села, прилучани з підозрою ставляться до договору, бо не розуміють змісту закону про об’єднання територіальних громад. Основна частка вільних сільських земель знаходяться у власності людей у вигляді паїв. Відтак прилучани бояться, що можуть залишитися без землі. Проте переконаний, як тільки хтось з мешканців села отримає квартиру в обмін не землю, кількість бажаючих віддати паї, які не використовуються значно зросте.

Валентин Арчибасов
Валентин Арчибасов

Попри це, говорить Валентин Арчибасов, Прилуцьке не буде чекати від Луцька готових благ, а тільки на допомогу.

«Я не думаю, що міська рада зараз кинеться допомагати Прилуцьку. У них є свої плани і своя територія, у яку треба вкладати і вкладати. Я добре знаю Луцьк, там є вулиці, які не набагато кращі ніж ті, що у Прилуцьку», – підкреслив голова.

Він впевнений, що хорошим виходом з ситуації є написання спільних проектів. Адже на такі напрацювання керівництво держави зверне увагу швидше. Тож якщо все піде по плану, то очікується, що у 2017 році з’явиться покриття на дорозі, що сполучає Прилуцьке та Луцьк, що й свою чергу дозволить запустити маршрутку.

Будівництво нового мікрорайону може принести також чимало позитивних змін у життя села. Адже окрім можливого будівництва дитячого садочка та школи, у новому житловому кварталі повинен буде з’явитися магазин, аптека, банківське відділення – елементарні речі, без яких важко уявити життя цивілізованої людини.

Окрім того, мова йде про підключення Прилуцька до каналізаційної системи міста. Валентин Андрійович стверджує, що питання вже стоїть на часі, адже відсутність системи водовідведення суттєво впливає на екологічні показники:

«Я не кажу, що потрібно виламувати асфальт і робити каналізацію. Приватні будинки, як підводили газ, так само можуть підвести і каналізацію. Ми від того нікуди не дінемося, бо як би там не було, а вбиральні на дворі уже не актуальні».

Голова Прилуцька підкреслює, що співпраця ні в якому разі не повинна впасти тягарем на плечі Луцька. Проекти, які передбаченні для розбудови села варто спробувати реалізувати за допомогою державних чи міжнародних інвесторів. Якщо ж знайти гроші «на стороні» не вдасться, то село готове співфінансувати проекти відповідно до можливостей місцевого бюджету.

Софія СІЧКУН




Місцейвий будинок культури
Місцейвий будинок культури

Прилуцька сільська рада
Прилуцька сільська рада

Використання цього матеріалу без дозволу редакції «Район.Луцьк» заборонене. Авторські права захищені українським і міжнародним законодавством. Під «використанням» мається на увазі повна або часткова републікація цього матеріалу на сторінках інших інтернет-видань (окрім соціальних медіа). Щодо використання матеріалу телефонуйте +38 066 413 29 28 або пишіть на редакційну електронну адресу [email protected].​

Коментарі
26 Серпня 2016, 17:02
Нафіг той прилуцьк давайте приєднаємо Липини
Коментар
23/04/2024 Вівторок
23.04.2024
09:50