«Аби дешевше»: як економлять на дитячих майданчиках

19 Лютого 2016, 13:45
3365

Попри те, що у місті не так багато вільної землі, воно усе-таки розбудується. Ще з радянських часів залишилася проблема великих «коробок»: будуючи їх, розраховували дати житло максимальній кількості сімей, але не завжди дбали про комфорт і простір для відпочинку. Схожу картину можна подекуди бачити і зараз.

Зводячи нові будинки, і далі економлять на оформленні ландшафту, спортивних і дитячих майданчиках. Робити це тепер змушує не «державна програма будівництва соціалістичного житла», а банальна гонитва за наживою, пише журналіст Волинського агентства розслідувань Антон Бугайчук.

Житлове питання стоїть і далі гостро, і забудовникам часто вигідніше звести на ділянці ще один корпус багатоповерхівки, аніж відвести місце під майданчик чи зелену зону.

І ДЛЯ ДІТЕЙ МІСЦЕ ЗАЛИШТЕ!

Ще у 1996 році Міністерство охорони здоров’я України затвердило «Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів».

«Біля кожної новобудови повинні бути майданчики для дітей, спортсменів та дорослих, а також зелена зона. Дворові території мікрорайонів повинні бути озеленені… не менше ніж площа смуги зелених насаджень шириною 5 м по периметру житлового будинку або відповідної площі озеленення на вільній від забудови території подвір’я», – ідеться у документі, чинному й до сьогодні.

Є в цьому документі і норми для дитячих майданчиків.

«Дворові території мікрорайонів повинні забезпечувати різні види відпочинку та занять всіх груп населення, в тому числі майданчики для ігор дітей дошкільного і молодшого шкільного віку; занять фізкультурою та спортом; відпочинку дорослого населення», – зазначено у пункті 4.10.

При цьому передбачається, що дитячі майданчики повинні бути розміром не менше 0,7 кв.м/люд. Норми велять їх розміщувати на рівні землі території подвір’я на відстані не менше 12 м від вікон житлових і громадських будівель, внутрішньоквартальних проїздів та на відстані не менше 20 м від місць розміщення сміттєзбірників, короткочасних стоянок автотранспорту та відокремлювати по периметру смугою зелених насаджень шириною не менше 3 м.

Проте реалії сучасного Луцька говорять про інше. Є випадки біля новобудов облаштовують невеликі майданчики посеред парковки чи просто на найбільш незручному клапті землі, «аби відчепилися».

УСЕ – В РУКАХ МЕШКАНЦІВ?

І в дворах новобудов, і біля збудованих раніше багатоповерхівок украй бракує нормальних і безпечних дитячих майданчиків. Мешканці викручуються, як можуть. Оббивають пороги комунальників з проханням відремонтувати майданчик, який у «жеку» на балансі (марно), просять благодійників (якими часто виступають «безкорисливі» політики), або самі беруться наводити лад – якщо домовляться між собою.

Так зусиллями ОСББ, мерії та благодійників наприкінці 2015 року почали облаштовувати дитячий майданчик у внутрішньому дворі житлового комплексу на Зацепи,3. До цього ініціативні мешканці подали пропозицію про облаштування майданчика на конкурс громадських ініціатив міст – перемогли. «Родзинка» цієї ситуації – у тому, що люди облаштували майданчик для малечі на тому місці, де раніше планувалася… парковка.

На вулиці Зацепи, 3 мешканці обрали ігровий майданчик замість більшої парковки
На вулиці Зацепи, 3 мешканці обрали ігровий майданчик замість більшої парковки

Але все ж аж ніяк не у кожному дворі Луцька є де безпечно погратися дітям. Про один із них – на Київському майдані, 13 розповідає редактор видання «ВолиньPost» Катерина Дулапчій.

«У будинок наша сім’я заселилась ще у 1991 році. Тоді ще це була новобудова. І тоді ж у дворі поставили дитячий майданчик. З того часу він і залишився. Частково дитячі залізні гірки заіржавіли і перетворились на металобрухт. Власними силами мешканців його трохи підтримували, поставили гірку, яка під час гойдання небезпечно розхитується. В мене підростає донька, їй 4,5 років. Це якраз той вік, коли в нормальний дитячий майданчик – необхідність, а не розкіш. Та й інших дітлахів у будинку дуже багато», – каже вона.

Звісно, ініціатива мешканців – головна рушійна сила. Зрештою курс на створення ОСББ декларує і держава, говорячи про реформу ЖКГ.

Утім, з контролючих органів і влади відповідальності ніхто не знімав. Чому ніяк не карають забудовників, які не облаштовують нормального дитячого майданчика, а тим більше зеленої зони? Далеко не в усіх новобудовах майданчики відповідають нормам: не менше 0,7 кв.м/люд, не менше 12 м від вікон і проїздів, не менше 20 м від смітників і парковок.

* * *
Очевидно, що бізнес повинен дбати про прибуток. Але це в жодному разі не повинно позначатися на комфорті мешканців.

І правило «ринок усе розставить на свої місця» не завжди працює: в умовах здорожчання будівництва і зубожіння населення люди і далі обирають нове житло за принципом «аби дешевше». А потім кусають лікті, дивлячись, як їх малеча грається у купі піску між бетонною стіною і металевим гаражем.

Коментар
19/04/2024 П'ятниця
19.04.2024
18.04.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром