«Бандера Square»: як створюють урбаністичне майбутнє Луцька

17 Грудня 2015, 12:39
6667 Джерело: Фото зі спільноти Бандера Square

Активісти громадської організації «Мистецький трамплін» розпочали втілювати у життя амбітний, сучасний урбаністичний проект «Бандера Square».

Цього тижня ідейні творці перевтілення зеленої зони на перехресті вулиць Степана Бандери та Володимира Винниченка вже монтують конструкцію майбутніх лавок, які днями встановлять у сквері.

Район.Луцьк завітав у гості до майстрів та ознайомився з нелегким процесом виготовлення конструкцій, що радше нагадують хвилі, ніж лавки, але очевидно саме такою і є архітектура майбутнього.

Робота проходить у цеху,  куди прийшли всі небайдужі до проекту люди.

«Зголосилися допомогти навіть родичі», – каже голова ГО «Мистецький трамплін» та один з керівників ініціативи Роман Гах.

Форму лавок спочатку розробили у 3D, простежили, щоб вона була анатомічно правильна, після чого згідно з кресленнями розбили її на модулі. Ці деталі заздалегідь вирізали та пофарбували, тепер потрібно їх зібрати разом у правильному порядку. На перший погляд справа неважка, однак ось цей обсяг роботи забрав у майстрів уже півтора дня.

1
Частина деталей вже змонтована
Частина деталей вже змонтована

«Вчора ми зробили 5 пластин за годину, а у нас є 120 пластин. Зрозуміли, що так сидітимемо тут кілька днів і треба щось вигадувати. Так у нас з’явилися ці чудові «електричні гайкокрути» та інші прискорювачі роботи», – розповідає дизайнер проекту Костянтин Портян.

Головне у зборі лавки – точність до міліметра, адже найменша похибка приведе до того, що пластини не «сядуть» на металеву конструкцію.  До слова, довжина однієї лавки – 4,5 метри, іншої – 3 метри.

2
Точність і терпіння - запорука успіху у цій справі
Точність і терпіння - запорука успіху у цій справі

Костянтин Портян не просто так взявся за проект «Бандера Square». Він професійно займається архітектурою та ландшафтним дизайном і має власну справу під назвою «Natravi».

Однак громадську організацію творчі лучани створили лише кілька місяців тому, саме конкурс міських ініціатив надихнув їх на це.

«Ми побачили, що у Луцьку щось відбувається, місто готове до розвитку. Ми хочемо активно брати у цьому участь, допомагати йому йти вперед. Поки що, порівняно з іншими, у нас застій у розвиткові міського простору. Якщо взяти Санкт-Петербург, Прагу та й загалом в менших містах Європи, ви побачите, що там є цікаві концептуальні штуки майже у кожному сквері, на доріжках, у провулках, скрізь можна зустріти чудернацькі інсталяції», – пояснив Роман Гах.

Такий вигляд матиме сквер зовсім скоро. Фото зі спільноти Бандера Square
Такий вигляд матиме сквер зовсім скоро. Фото зі спільноти Бандера Square

Творці проекту переконані, що їхній варіант облаштування скверу сподобається лучанам  незалежно від віку та політичних вподобань.

«Під час проведення акції до нас підходили противники Бандери. Був один чоловік вже доволі похилого віку, але після того, як ми йому пояснили нашу мету, то він нам дякував і мало не цілував. Я не думаю, що в нас зі старшим поколінням виникнуть непорозуміння. Адже саме в часи їхньої молодості, у 1950-1960-х роках, Луцьк активно розбудовувався. Вони тоді також були молоді, ставили пам’ятники, які були актуальними для їхньої епохи. Тому впевнений, що лучани нас зрозуміють», – переконаний Роман Гах.

Голова ГО Мистецький трамплін Роман Гах
Голова ГО Мистецький трамплін Роман Гах

«Спочатку ми назвали нашу ініціативу «Бандера Square», бо потрібно було швидко вигадати назву. Але зараз отримуємо багато «злобних» коментарів щодо цього, тому особисто для мене – це тепер принципово: сквер називатиметься тільки так», – пояснив Костянтин Портян.

Костянтин Портян все звіряє із розрахунками
Костянтин Портян все звіряє із розрахунками

Активісти громадської організації сподіваються, що це лише початок і далі будуть інші ініціативи спрямовані на покращення міського простору. Їхня мета – гармонійно вписувати в ландшафт сучасні урбаністичні віяння, покращувати архітектурне середовище не псуючи історичний вигляд Луцька.

«Ми зі своєї сторони ніколи не зробимо такого, що могло б нашкодити місту. Такі проекти, як наш, не можна реалізовувати без врахування загальної естетики. Звісно, це все мають контролювати спеціальні комісії, шо регламентують архітектурно-будівельні норми, а в нас їх або немає, або на них просто не зважають», – каже Роман Гах.

Нагадаємо, що проект «Бандера Square» у серпні 2015 року став одним із переможців конкурсу громадських міських ініціатив й отримав частину фінансування від Луцької міської ради. 

Роман Гах переконаний, що розвивати місто потрібно саме у такому напрямку: творчому та сучасному. Тому, на його думку, конкурс громадських ініціатив має містити ідейні проекти.

«Я розумію, що облаштувати двір чи тротуар бруківкою також важливо. Але цим мають займатися відповідні органи місцевого самоврядування та служби, а кошти на це потрібно виділяти з міського бюджету. А в таких конкурсах ми маємо обирати ті проекти, які будуть корисними для спільноти, для нашої громади, а не локально для одного двору чи під’їзду», – переконаний Роман Гах.

Небайдужі родичі ініціаторів проекту
Небайдужі родичі ініціаторів проекту

«Бандера Square» – не обмежується лише лавками, це також і новий газон, тротуарна плитка, ліхтарі, точка доступу вільного WI-FI. Очевидно, що на реалізацію всього проекту коштів у сумі 45 тисяч гривень, які отримає ініціативна група від міськради, не вистачить. Тому хлопці запрошують меценатів та благодійників долучитися до реалізації проекту.  

Першим, хто не зміг залишитися осторонь, став приватний підприємець Олександр Коновалов, який дав гроші на виготовлення лавок. Адже лише після реалізації частини проекту міська рада виділить обіцяне фінансування. Підприємець розуміє, що вклав набагато більше, ніж потім повернуть, але запевняє, що робить це не заради вигоди, а для власного міста.

«Гарна розумна ініціатива, таких має бути більше. Фактично ось те, що ви тут бачите, я і допоміг купити. Сподіваюся, що частина коштів повернеться. Нам вже надійшов невеличкий аванс від міськради. Але це неприбутковий захід, винятково корисна для міста ініціатива», – каже Олександр Коновалов.

Деталі, з яких складатимуться лавки
Деталі, з яких складатимуться лавки

Творці проекту розповіли, що їм допомагає дуже багато людей на волонтерських засадах.

«Наприклад, на фарбу зробили хорошу знижку, порізали деталі безплатно. Одне слово, хто чим може, тим і допомагає», – зазначив Костянтин Портян.

«Крім того, у нас є команда, яка взяла на себе головні зобов’язання з реалізації проекту: Костя – по творчій частині, я – більше по практичній, наш друг Сергій Ківшенко розробляв конструкції», – розповів Роман Гах.

Звістка про облаштування скверу Степана Бандери надихнула лучан, які вже звернулися до громадської організації з пропозицією облаштувати й інші поки що «мертві» й занедбані зелені зони.

«Напроти нашої філармонії є величезний простір, там ще досі лежить радянська плитка та дерева незрозуміло у якому стані. Якби це класно облаштувати, то місто отримало б ще одну зручну молодіжну зону», – навів приклад Костянтин Портян.

Хлопці обіцяють, що перші елементи скверу з’являться вже зовсім скоро, решта буде облаштована навесні.

1





Текст та фото Ірина НОВОСАД

 

Коментарі
17 Грудня 2015, 21:25
бредоття. сквер біля шумної дороги, де часто бувають затори. ше й лавки по проекту на фото біля тротуару, де туди сюди ходитимуть люди, а не якби мовити, в середині скверу...ото відпочинеш.
18 Грудня 2015, 11:12
затишний куточок........щодня в тому місці прохожу......і хочеться присісти....тішить те, що порядок наводиться.....стильні лавочки)
Коментар
28/03/2024 Четвер
28.03.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром