Чим, на кому і як проводять досліди в лабораторіях: біологічний факультет

10 Листопада 2015, 15:53
5514

У лабораторіях біологічного факультету СНУ імені Лесі Українки вирощують рослини, досліджують щурів і проводять електроенцефалографію людського мозку.

Щорічно 10 листопада відзначається Всесвітній день науки в ім'я миру та розвитку з метою підвищення усвідомлення громадськістю в усьому світі користі науки. З цього приводу Район.Луцьк запускає серію матеріалів про університетські лабораторії нашого міста.

Тож пропонуємо вам вирушити у наукову мандрівку, щоб дізнатися: що роблять за дверима із надписом «Дотримуйтесь тиші! Проводиться експеримент».

Розпочнемо з біологічного факультету СНУ, а саме з лабораторії біотехнологій кафедри лісового та садово-паркового господарства. Тут проводять мікроклональне розмноження декоративних та сільсько-господарських рослин. Зараз розмножують картоплю різних сортів, ожину, лохину та барбарис. За допомогою такого розмноження можна отримати посадковий матеріал, який не має ніяких захворювань, в тому числі й вірусних. Це дає максимально потенційну врожайність певного сорту. Вирощений матеріал відправляють на господарства, з якими університет співпрацює.

«Студенти долучаються до роботи. Це частково ті, хто пише дипломні роботи за цією тематикою або ж ті, кому це цікаво. Бо є й такі, хто приходить за власним бажанням у вільний від занять час. Вони так само, як і лаборанти повністю проводять весь цикл розмноження: від ініціації культури до її укорінення і адаптації. Зараз у нас проходить перший та другий етапи мікроклонального розмноження: введення і культивування та мультиплікація. Частково є і четвертий етап, де ми отримуємо посадковий матеріал – мікробульбочки», – розповіла доцент кафедри лісового і садово-паркового господарства Тетяна Бортнік.

У кімнаті можна розмістити до 15 тисяч рослин. З однієї рослини отримують 8-10 нових. Тут розрахований особливий температурний режим, а також спеціальне освітлення. Зараз проводять випробування на світло різних кольорів, щоб обрати оптимальний варіант спектру. Тож кабінет «світиться» різними кольорами.




Повправлявшись у вирощуванні рослин, можна відправитися до лабораторії електронної мікроскопії, де досліджують різні процеси на прикладі тваринного організму.

Предметом гордості лабораторії є електронний мікроскоп. За допомогою нього можна побачити структуру м’язового волокна, цитоплазму клітини чи мітохондрії. Тут проводять повний комплекс досліджень від ультратонких зрізів до мікрофотографування. Матеріал для дослідів «позичають» у щурів, яких самі вирощують. Зараз проводять низку робіт із дослідження м’язів внаслідок алкоголізації.

«Досліджують вплив алкоголю на тонус м’язів та на їх працездатність. Ясно, що це роблять не на людях, а на щурах. Тобто, грубо кажучи, їх споюють і після препарування відповідно можна проводити певні паралелі з людським організмом», – розповів декан факультету Андрій Поручинський.

Роблять експерименти відповідно до усіх норм, правил та міжнародних стандартів. В навчальному процесі дослідження не проводять, бо біотичні закони обмежують можливості використання живих об’єктів. Тож експериментують тільки в наукових цілях.

«Перш за все такі дослідження мають практичне значення. Студент, який тут працює, повинен вивчати повністю усю технологію: від живого щура в руках до дослідження окремого матеріалу», – зазначив завідувач лабораторії Володимир Панкевич.




В лабораторіях біологічного факультету можна прослідкувати зміни і в людському організмі. У навчально-науковій лабораторії вікової нейрофізіології здійснюють дослідження людського мозку, використовуючи методику електроенцефалографії. Для проведення процедури доброволець повинен сісти на велике шкіряне крісло і до його голови прикріплять електроди. Методика схожа до тієї, якою користуються при проведенні кардіографії і є абсолютно безболісною та безпечною.

«Це звичайна клінічна методика, яку практикують в лікарнях. Правда, медики шукають патологію, а ми вивчаємо працю мозку в нормі. Спостерігаємо за особливостями активності мозку при різних видах діяльності: математичних діях, емоційних стресах, під час перегляду відеофільму та інших станах», – зауважив Андрій Поручинський.

При досліджені мозку користуються лише новими та відомими в усьому світі методиками. Зараз працюють з напрямом психокорекції. Це популярна у світі методика біозворотнього зв’язку. В лабораторії працюють науковці, викладачі, аспіранти і студенти. Лабораторія університету також співпрацює зі школами, щоб мати змогу дослідити активність мозкової діяльності дітей.




На факультеті біології можна відвідати музей, у якому експонатами слугують справжній скелет 90-літньої бабусі та різні органи тіла у розчині формаліну.











Коментарі
10 Листопада 2015, 18:16
герич пятка лсд єсть?
Коментар
29/03/2024 П'ятниця
29.03.2024
28.03.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром