Диво-будинок: береже тепло і гроші лучан

08 Липня 2015, 17:35
3177

​Мешканці багатоповерхівки на Відродження, 22-А навчилися економити. 

Нові платіжки за комунальні послуги шокують цифрами. Лучани кинулись шукати способи енергоощадження в оселі, адже взимку рахунки будуть ще більшими. А от в будинку на Відродження,22-А уже другий рік споживають тільки ту кількість тепла, що потрібна для комфортного проживання. Задля цього мешканці утеплили будинок і  встановили індивідуальний тепловий пункт (ІТП). Таке обладнання – недешеве задоволення, купували його у кредит. Утім відсотки за нього сплачує Луцька міська рада.

ІТП у підвалі
ІТП у підвалі

Під час нещодавньої урядової селекторної наради, що відбулася 26 червня, Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк відзначив місто Луцьк як таке, де підтримка енергоощадних заходів відбувається на належному рівні. У місті четвертий рік діє Програма відшкодування відсоткових ставок за кредитами, які залучили об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Приклад багатоповерхівки на Відродження, 22-А – один із них.

Об’єднання співвласників будинку на Відродження, 22-А має назву «Лучани». Очолює його Юлія Сабатюк. Для встановлення ІПТ учасники об’єднання скористалися міською програмою, ухваленою міською радою у 2012 році. Це «Програма відшкодування відсоткових ставок за залученими в фінансових установах короткостроковими кредитами, що надаються об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам на реалізацію енергозберігаючих проектів в житлово-комунальному господарстві».

ОСББ взяло в кредит 200 тисяч гривень. Тіло – чотири тисячі гривень – щомісяця погашають самі мешканці. Відсотки покриває міський бюджет. Таким чином, люди фактично придбали дороговартісне обладнання у розстрочку і без переплати.

"Найчастіше ОСББ створюють через дві причини: або будинок в аварійному стані, або люди прагнуть здешевлення послуг. У нашому випадку поєдналося два фактори. Як зараз пам’ятаю листопад 2012 року, коли ми отримали комунальні платіжки і замислились про те, як зробити будинок енергоощадним. Тоді й створили ОСББ", – пригадує Юлія Сабатюк.

Після листопадових зборів уже в грудні замовили технічні умови в ДКП «Луцьктепло», отримали кошторисні розрахунки, які здійснювала організація із ліцензією на виконання енергоощадних робіт. А в січні запустили роботу унікального для Луцька індивідуального теплового пункту. Роботи зі встановлення тривали всього три дні.

Процес монтування ІТП не є трудомісткий, обладнання – як конструктор, здатне поміститися на площі до трьох квадратних метрів.  На Відродження,22-А ІТП складається з двох насосів, трьох клапанів, давачів температур і автоматики, яка сама стежить за тим, щоб температура у помешканнях трималася в межах 22 градуси. Облік веде комп’ютеризований лічильник: ні скрутити, ні вивести з ладу його годі.

Ключ до підвалу зберігає охоронець-консьєрж, чергування цілодобові.

У результаті за чотири місяці, які лишалися до кінця опалювального сезону, мешканці зекономили на теплі 99 тисяч гривень. За підрахунками Юлії Сабатюк, середній термін окупності ІТП – три роки.

Часто лучани чи то не хочуть, чи то не можуть знайти спільну мову із сусідами по будинку, і кожен утеплює свою квартиру, як може. Проте фахівці кажуть, що індивідуальне утеплення неефективне: закони фізики ніхто не скасовував, і тепло завжди  «втікає» у сусідські, більш холодні квартири.

"У багатоквартирному будинку потрібна спільна дія, бо є проблеми, від яких не можна дистанціюватись, забарикадувавши свій куток. Але навіть коли мешканцям вдасться домовитись щодо утеплення фасаду, це потрібно робити лише із встановленням індивідуального теплового пункту, якщо вони хочуть отримати реальну економію", – стверджує експерт енергетичних інновацій Андрій Зінченко. 

Однією з перешкод на шляху до енергоефективності будинку є відсутність чіткого механізму управління спільною власністю. Експерти кажуть, що ІТП, встановлені без юридичного оформлення, тобто  без офіційно зареєстрованого об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, неефективні, адже нема господаря, який за ним наглядатиме.

Юлія Сабатюк розповідає, що прилади індивідуального теплового пункту, який спорудили у 2010 в одному з будинків міста, розікрали менше ніж за півроку роботи. Тож створення ОСББ – реальний шлях до економії.

На сьогодні у Луцьку діє 147 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Серед них 19 створено 2014 року, вісім – 2015-го.  Торік на підтримку ОСББ з міського бюджету витратили 1,3 млн грн. Цьогоріч на їхню підтримку передбачено 1,5 млн. гривень.  Зі слів міського голови Миколи Романюка, за час дії міської Програми відшкодування відсоткових ставок за залученими кредитами ОСББ уже дев’ять об’єднань отримали кредити на проведення енергоощадних заходів на загальну суму близько 4 млн грн. Уже відшкодовано 205,884 тис. грн. Зараз в роботі ще 15 кредитних угод ОСББ.

Ярослава БЛИСКАВИЦЯ

 

Коментар
28/03/2024 Четвер
28.03.2024
Афіша
  • Сьогодні
  • Завтра
  • Незабаром