Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Які злочини тоталітарного режиму ховала Луцька в’язниця
16:15 14.06.2017

З дня розстрілу в’язнів Луцької в’язниці 23 червня виповниться 76 років. А вчора, 13 червня, мережу сколихнули моторошні світлини та відео рештків розстріляних в'язнів, які множилися у кількості під час все глибшого занурення археологів у землю попід колишнім монастирем бригіток. Окрім них знайшли також предмети побуту, гільзи та кулі, якими, теоретично, й були убиті ці люди. Утім, історія цієї знахідки розпочалася набагато раніше - ще влітку минулого року...

Читайте також: Волинська "Голгофа": у Старому місті перепоховають рештки розстріляних в'язнів Луцької тюрми

З ІСТОРІЇ ЛУЦЬКОЇ ТРАГЕДІЇ 23-24 ЧЕРВНЯ 1941 РОКУ

На території колишнього Окольного Луцького замку розташований Монастир Бригіток. З кінця ХІХ століття будівля була облаштована під окружну в’язницю, яка існувала в часи самодержавства, радянської влади (до і після Другої Світової війни) та німецької окупації.

Історія цієї пам’ятки пов’язана з сумними і трагічними подіями в житті міста та всієї Волині, які увійшли в історію як розстріл в’язнів органами НКВС 23-24 червня 1941 року.

Розстріл проходив на західному і східному подвір’ях в’язниці. За винятком декількох осіб всі в’язні були розстріляні. Уцілілих в’язнів НКВДисти заставили розширювати і поглиблювати воронки від авіабомб, які були скинуті німцями в перші години війни та копати нові ями, а потім скидати туди тіла всіх розстріляних. В джерелах вказуються різні цифри жертв – від однієї до чотирьох тисяч чоловік.

Найбільш узагальнено і детально про це описав колишній в’язень, якого оминула куля під час розстрілу Микола Куделя у своїй книзі «Під мурами Луцької тюрми». Він згадує чотири могили (але на жаль не вказується точне їх місцезнаходження).

Після звільнення Луцька в 1944 році радянська влада знову використовувала тюрму за призначенням. Микола Куделя у своїй книзі посилається на розповідь Івана Мануйлика, який в 1944 році був в’язнем Луцької тюрми, бачив ці могили і був свідком того як за наказом енкаведистів на чотирьох могилах були зрізані хрести, а могили були зрівняні з землею і заасфальтовані. З цього часу до наших днів не залишилось ніяких візуальних ознак і лише в пам’яті народній, яка передавалась з уст в уста.

З ІСТОРІЇ ПОШУКІВ ТА ДОСЛІДЖЕНЬ

Громадськість Луцька та Волині неодноразово ставила питання про перезахоронення жертв розстрілу. У 2009 році міська рада прийняла цільову міську програма по увічненню пам’яті жертв розстрілу в Луцькій в’язниці. Для цього було залучено комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля» (директор Ярослав Онищук).

Перш за все були проведені пошукові дослідження на місцях, які вказували колишні в’язні Зінаїда Рубіновська і Григоргій Покотило. На жаль, дослідження не дали позитивного результату. Подальший пошук на території колишньої Луцької в’язниці дозволив встановити одне місце масового захоронення, але воно відносилося до злочину іншого тоталітарного режиму.

Під час розкопок було виявлено супровідний матеріал, але за виявленими знахідками було інденфіковано, що це поховання радянських військовослужбовців.

Треба відмітити, що інформація про масові поховання радянських військовослужбовців біля в’язниці була відсутня в будь-яких відомих нам на той час джерелах чи свідчень очевидців. У зв’язку з цим, був проведений тривалий архівний пошук, в наслідок якого вдалося з’ясувати, що під час німецької окупації Луцька в’язниця використовувалася під табір для військовополонених «Шталаг №360». У цьому таборі з жовтня 1941 по червень 1942 року померли з голоду холоду і були розстріляні 10530 чоловік. Як часто буває у дослідницькій роботі проводячи пошук, щоб розкрити одну таємницю, випадково була відкрита інша.

22 червня 2010 року 314 останків червоноармійців були перепоховані з військовими почестями на території де встановлено пам’ятник «Жертвам фашизму» на вулиці Гнідавській.

Таким чином питання щодо локалізації братських могил розстріляних в’язнів у Луцькій в’язниці залишилося відкритим. Залишалося також відкритим питання чи збереглись ці братскі могили? На це питання відповісти однозначно неможна. Адже, у післявоєнний час тут проводилися значні земляні роботи для будівництва різних споруд.

У своїй книзі Микола Куделя згадує розповідь Йосипа Пікули, який наприкінці 40-х років працював екскаваторником і був свідком, як під час земляних робіт на подвір’ї тюрми при копанні фундаменту натрапили на кістки захоронених. За розпорядженням кадебістів грунт з кістками повантажили на самоскиди і відвезли в невідомому напрямку, в глибокий кар’єр та закопали. Але з цього повідомлення на данний час нам не відомо, де саме було виявлено та викопано це масове поховання, хто були ці поховані – в’язні чи ще одна могила військовополонених?

Тому ми неодноразово висловлювали обґрунтовану думку про необхідність продовження проведення польових пошукових робіт щодо локалізації братських могил розстріляних в’язнів Луцької в’язниці. Ми вважаємо, ймовірність того, що братські могили збереглися (хоча можливо частково пошкоджені) досить висока. І лише подальші польові археологічні дослідження зможуть підтвердити чи спростувати наші припущення.

У серпні 2016 році на вулиці Кафедральній, 16 (біля колишньої Луцької в’язниці) було розпочато роботи по благоустрою проїжджої частини. Користуючись нагодою було проведено польові пошукові роботи, закладено дві розвідкові траншеї. Так було виявлено місце із масовими залишками людських останків. За всіма ознаками це поховальна яма розстріляних органами НКВС в’язнів 23-24 червня 1941 року.

За спогадами Миколи Куделі це могила – “… під самою тюрмою”. У перший день війни тут впала німецька бомба, потім цю вирву поглибили, розширили і скинули частину розстріляних в’язнів. У 1944 році ця могила була зрівняна з землею і заасфальтована, у такий спосіб на багато наступних десятиліть «поховали» правду про жахливу подію, яка відбулася у Луцькій в’язниці.

І лише через 72 роки над старанно замаскованим злочином тоталітарного режиму, волинські археологи зняли «гриф секретності». Тепер після довгих років пошуків перед громадськістю постає питання меморіалізації цього місця масового захоронення жертв політичних репресій. Цей комплекс заходів передбачає: уточнення і фіксацію меж масового захоронення; проведення розкопок та судово-медичної експертизи знайдених останків; ідентифікація знайдених останків; перепоховання за християнськими традиціями; встановлення надмогильного пам’ятника.

На сьогодні нам вдалося встановити лише два прізвища, які поховані саме в цій братській могилі. 31.07.1989 року прокуратурою Волинської області була порушена кримінальна справа за фактом розстрілу 23.06.1941 року в’язнів Луцької тюрми. В протоколі допиту Сасая Сергія Володимировича з села Острівок Володимир-Волинського району, якого допитав 6.10.1989 слідчий прокуратури Володимир- Волинського Хомич, де зазначено, що: «23.06.1941г. из Луцькой тюрми возвратился в село КОХАНСКИЙ Емелян Петрович, сообщил, что его отпустили из тюрьмы, и сказал, что моего брата расстреляли в тюрьме вместе с односельчанином КОХАНСКИМ Степаном Семеновичем, он их видел, они лежали вместе расстреляными, ещё КОХАНСКИЙ Степан Семенович обнял моего брата. КОХАНСКИЙ Емелян сказал, что их похоронили в первой могиле около входа в музучилище». У 1958 році Луцька тюрма була закрита, потім будівля була передена музучилищу до 1998 року.

Імена цих двох волинян викарбувані на «Стіні скорботи», яка встановлена на західному подвір’ї колишньої в’язниці:


Коханський Степан Семенович, 1888 р.н.

Сосой Леонід Володимирович, 1916 р.н.

обоє з села Острівок Володимир-Волинського району.

Нещодавно відгукнулися родичі Степана Коханського. У їхній родині зберігаються від нього дві записки 1941 року з Луцької в’язниці, які вони передали на зберігання у Волинський краєзнавчий музей.


а .

Ми всі здоровы

цілуимо Тебе

Таня

Получил Получили

С. Коханс.

б.

Коханскій

Стефан Семенович

1 тепл. фуфайка

1 п. белья

1 полотенце

1 к. мила

сахар

1 бел. хлеб

масло

сало

мясо

Т. Коханская

С.Коханс.

Целу.

Юрій МАЗУРИК


Коментарі
29 червня
Сьогодні
08:25 Лучанки – за крок до фіналу волейбольної Євроліги 1
07:48 ВІДЕО Глушець: «ушльопок на київських номерах» дивом не зачепив пішохода на переході 119
Вчора
21:04 Теремно: у ставку втопилася жінка 5725
20:44 Тарасова: муніципали на гарячому засікли злив нечистот у каналізацію 588
19:05 ФОТО Луцький сквер: територія майбутніх гросмейстерів на Шопена 692
17:45 ФОТО Луцький замок: презентували незвичайну виставку вишитих ікон та ляльок Юлії Токарської 1239
16:21 З двома путівками на Європу: у Луцьку завершився юніорський чемпіонат України з легкої атлетики 321
15:35 З фестивалю – з вітерцем: під час «Ночі у Луцькому замку» транспорт курсуватиме до ранку 638
13:13 АНОНС «Ніякого міжсезоння»: лучан запрошують на міні-футбольне «свято друзів» 490
12:12 АНОНС Поліція запрошує лучан на «годинку з кандидатами» 159
11:15 Як вберегтися від «Пєті»: рекомендації СБУ щодо протидії новому комп'ютерному вірусу 916
10:02 ФОТО Три по шість: відбулося жеребкування останніх етапів чемпіонату Луцька з дворового футболу 773
27.06.2017
23:39 Працівникам зоопарку не вистачає грошей 405
23:21 ФОТОФАКТ На дитячому майданчику припаркувався «тетрацикл на польських номерах» 1895
22:50 Гаразджа: відпочивальники залишили гори сміття 737
22:25 Жителів міста кличуть на сесію міськради, аби відстояти кошти на добудову школи 700
21:28 Луцьк – на 11 місці в антикорупційному рейтингу міст 547
21:15 Комп'ютерний вірус Petya.A атакує: реакція лучан 4615
19:59 ФОТО Центр: демонстрували переваги сучасних електромобілів 592
19:38 ВІДЕО Гаразджа: зрубали «заборонені» дуби 485
18:44 Лучан просять допомогти захистити парк 900-річчя від приватних рук 1919
18:22 Неповнолітнього учня правознавчого ліцею посадили за крадіжки 546
18:00 10 причин для лучан відпочити на Світязі у маєтку «Nester House» 2802
17:44 Лучанин піде під суд за антиукраїнську діяльність у соцмережах 931
17:29 Ковельська: патрульна була травмована при спробі вгамувати п'яних чоловіків у сауні 792
17:17 У луцьких аптеках виписали 25 тисяч рецептів на безплатні ліки 280
16:54 Територію Луцького зоопарку мають намір збільшити 304
16:32 У Луцьку з’явиться «астрономічний» путівник містом 270
16:17 ФОТО Луцькі поліцейські знищили наркотики, які були речовими доказами 275
16:02 Назустріч цивілізації: гаряча лінія міськради – відтепер ще й мобільна 241
15:48 У святкову ніч містом курсуватиме додатковий транспорт 490
15:25 Вірус «Пєтя» атакував Луцьк 6165
15:15 Дошкільнятам влаштували екскурсію на тролейбусі 231
15:02 «Ніч у Луцькому замку» запрошує гостей 467
14:46 Відродження: через конфлікт з сусідом лучанин готує їжу в туалеті 2287
14:18 Одна з мереж АЗС у Луцьку перестала приймати банківські карти 934
14:06 У Луцьку мешкає чверть наркоманів Волині 702
13:57 АНОНС Луцький зоопарк запрошує на свято – папороть шукати 493
13:40 Сайт Луцькради стане інформативнішим 222
13:09 ФОТО З волинським «золотом» у кишені: у Луцьку змагаються найсильніші юніори-атлети України 335
12:45 ФОТО Лесі Українки: встановили «високотехнологічну» лавку для зарядки ґаджетів 858
12:32 Як сім’я з Луцька всиновила двійнят африканської зовнішності 3425
12:24 ФОТО Шевченка: рух автотранспорту обіцяють відновити після заміни труб 288
11:54 На Волині стартує фінальний етап дитячого пісенного конкурсу «Яскраві діти України» 244
11:35 ФОТО Львівська: обіцяють нарешті облаштувати дитмайданчик 508
11:14 Луцькрада проситиме Київ посприяти у ліквідації смороду 344
11:01 Луцькрада представила нового керівника Департаменту соцполітики 367
10:37 Старий ринок: тролейбусники міняють контактні мережі за пасажирські кошти 264
10:16 Лучанин їде в Італію на чемпіонат Європи з легкої атлетики 342
10:05 ФОТО Макс Кідрук розкрив для лучан таємниці чорних дір 333
Loading...
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин