Хто очолює списки луцьких партій та як за них проголосувати

20 Жовтня 2015, 09:00
3812

Цього року український законодавець приготував черговий сюрприз виборцю у вигляді закону про місцеві вибори.

Ми отримали складну систему підрахунку голосів, яка створює безліч можливостей для маніпуляцій. Поділ міста на округи втратив свій традиційний сенс, мандати отримають партії, які подолають 5% бар’єр, але лише за умови, якщо доберуть до «виборчої квоти». Це та багато іншого зрозуміє лише той, хто прочитає і не один раз, новий Закон України «Про місцеві вибори».

Пропонуємо разом розібратися у тому, як проходитиме голосування, підрахунок голосів та з’ясувати, чому у списках політичних партій перший номер балотується поза одномандатним виборчим округом.

Скільки депутатів буде у новій Луцькій міській раді?

Згідно з новим законом всього у міськраді передбачено 42 мандати. Тобто за результатами виборів 42 кандидати стануть депутатами. Такою ж є кількість і територіальних виборчих округів (ТВО) у Луцьку.

Хто може висувати кандидатів у депутати та на посади міських голів?

Виключно політичні партії мають право висувати кандидатів до місь­кої, районної та обласної рад. При цьому політичні партії закріплюють тих кандидатів, яких висунули, за певним територіальним виборчим округом. Партія може закріпити одного кандидата в раду за одним територіальним виборчим округом або не закріпити жодного.

На посаду міського голови кандидати мають право йти як самовисуванці, так і від політичних партій.

 Які політичні партії можуть потрапити до місцевої ради?

Лише ті політичні сили, які подолають 5% бар’єр отримають право на розподіл мандатів.

Яким чином будуть розподілятися мандати у радах?

Кількість депутатських мандатів, які отримає кожна політична партія, що подолала п’ятивідсотковий бар’єр, визначається за такою схемою: загальну кількість голо­сів виборців, відданих за ту чи іншу партію ділитимуть на ви­борчу квоту. В результаті отримаємо число, яке і дорівнюватиме кількості отриманих мандатів.

Що таке «виборча квота»?

Це число, яке ми отримуємо у результаті наступної формули: сумуємо загальну кількість виборців, які віддали свої голоси за місцеві організації партій, що подолали 5% бар’єр, після чого цю цифру ділимо на кількість мандатів у раді (у Луцьку ділитимуть на 42). Отримане число Х і буде становити «виборчу квоту».

Так хто ж все таки потрапить до ради?

Коли відома кількість отриманих мандатів, яку отримає та чи інша політична сила, то за рейтинговою системою визначається ім’я кандидатів, які стануть депутатами – хто матиме найбільше підтримку виборців у відсотках на своєму округові, той пройде до ради.

Хто такий «перший номер» у списку?

Новим законом передбачено, що політична партія при висуненні кандидатів у міську, районну в місті, районну чи обласну ради визначає одного кандидата, який не при­кріплюється до жодного територіального виборчого округу. Цей канди­дат є «першим номером» у списку кандидатів у раду та автоматично отри­мує мандат, якщо партія долає п’ятивідсотковий бар’єр та бере участь у розподілі мандатів. Прізвище, ім’я та по батькові цього кандидата можна буде прочитати одразу після назви політичної партії в кожному бюлетні до відповідної ради.

У рубриці «Від виборів до виборів» ми пропонуємо вам перелік тих кандидатів, які очолили луцькі місцеві партійні організації.

  1. Романюк Микола Ярославович – БПП «Солідарність», Луцький міський голова, 24.08.1958
  2. Палиця Ігор Петрович – УКРОП, голова наглядової ради Благодійного фонду «Фонд Ігоря Палиці «Новий Луцьк», 10.12.1972
  3. Федік Микола Миколайович – ВО «Свобода», безробітний, 01.02.1987
  4. Пустовіт Григорій Олександрович – ВО «Батьківщина», директор ТзОВ «Євроорганік-Волинь», 29.03.1960
  5. Вусенко Юлія Василівна – Самопоміч, доцент кафедри цивільно-правових дисциплін СНУ, 31.03.1982
  6. Петрочук Костянтин Павлович – Радикальна партія Олега Ляшка, підприємець-водій ТзОВ «ВУД-ЕКСПО», 14.09.1978
  7. Данильчук Павло Петрович – «Народний контроль», голова Волинської обласної організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль», 30.06.1985
  8. Чуріков Сергій Борисович – Громадянська позиція, генеральний директор ПП «ЄВРОПЕЙСЬКИЙ СТАНДАРТ Україна», 30.06.1979
  9. Головенко Дмитро Адамович – Українська республіканська партія, книговидавець, 05.05.1954
  10. Кононович Олександр Адамович – Нова держава, тимчасово не працює, 12.06.1980
  11. Ощепков Григорій Михайлович – Партія пенсіонерів України, голова Волинської організації інвалідів, 28.01.1942
  12. Голєва Олена Василівна – Європейська партія України, обласна правозахисна громадська організація «Народний адвокат Волині», 11.07.1980
  13. Осіпов Андрій Олексійович – Сила людей, приватний підприємець, 11.04.1977
  14. Кривицький Антон Федорович – Наш край, пенсіонер, 08.06.1945
  15. Байцим Василь Федорович – Партія Зелених України, проректор ВІЕМ, 04.01.1971
  16. Климук Дмитро Миколайович – Народних рух України, директор ТзОВ «Мега-Спектр»,
  17. Воєвода Сергій Васильович – Опозиційний блок, тимчасово не працює, 26.08.1987

Як лучани обиратимуть мера?

Якщо  у першому турі один з кандидатів не набере 50% голосів виборців + 1 голос, вибори мера відбудуться у два тури. Участь у другому турі братимуть два кандидати, які набрали найбільшу кількість голосів у першому.  

Важливо знати

  • Основними суб’єктами висування, відповідальності та організації ви­борчої кампанії тепер стають політичні партії. Це відображається і на змісті виборчого бюлетеня, який згідно із ч. 7 ст. 74 ЗУ «Про місцеві вибори» буде мати такий вигляд:

«У виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, великими літерами повна наз­ва відповідної місцевої організації партії, далі маленькими літерами в дужках – прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за на­явності) першого кандидата в списку кандидатів, далі через тире – вели­кими літерами прізвище, власне ім’я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) кандидата у депутати, закріпленого за відповідним територі­альним виборчим округом. Між порядковим номером та зазначеними ві­домостями розміщується порожній квадрат».

  • Якщо партія не висунула кандидата за територіально-виборчим округом (ТВО), виборець не втрачає можливості голосувати за саму політичну силу.

Приклад того, як може виглядати бюлетень
Приклад того, як може виглядати бюлетень

У новий закон про місцеві вибори закладені наступні, малозрозумілі з точки зору здорової логіки, явища:

  • Кандидат від партії може набрати переважну більшість голосів виборців у окрузі, але не отримати мандат, і не потрапити до ради, бо його партія в цілому по всьому місту набирає менше прохідного бар'єру.
  • Представники тої чи іншої партії можуть лідирувати в усіх округах, проте мандати отримають не всі, якщо ще хоч одна партія подолає прохідний бар'єр.
  • Деякі округи можуть бути взагалі не представлені у раді, а деякі можуть мати кілька депутатів. Депутатами від деяких округів можуть стати кандидати, які зайняли навіть третє чи четверте (або й нижче) місце.
  • Якщо якась політична сила недооцінить своєї популярності, і виставить меншу кількість кандидатів, ніж в результаті отримає мандатів, то ці місця у раді залишаться незаповненими, вакантними – аж до кінця терміну повноважень місцевої ради.

Підготувала Ірина НОВОСАД

За матеріалами Інституту масової інформації, експерта з виборчого законодавства Сергія ТКАЧЕНКА, експертів Українського центру суспільних даних Сергія ВАСИЛЬЧЕНКА та Андрія ГОРБАЛЯ.

 

Читайте також у рубриці «Від виборів до виборів» списки кандидатів у депутати до Луцької міської ради за округами.

 

 

Коментар
27/04/2024 П'ятниця
26.04.2024