Знайшли помилку? Виділіть частину тексту і натисніть CTRL + Enter
Історія: нерозгадані таємниці Луцької в’язниці
21:13 23.01.2017
745

У червні минулого року виповнилося 75 років з дня розстрілу в’язнів Луцької в’язниці. Про ці події написано вже не мало, однак залишається головне питання – де могили цих загиблих? І лише в серпні 2016 року вдалося локалізувати одне братське поховання.

Про це розповів головний спеціаліст відділу охорони культурної спадщини управління культури Луцької міської ради, член Національної спілки краєзнавців України, археолог, автор двадцяти публікації по темі локалізації братських могил біля Луцької в’язниці (1941-1942) та увічнення їх пам’яті Юрій Мазурик – пише «Волинська правда».

З історії Луцької трагедії 23-24 червня 1941 року

На території колишнього Окольного Луцького замку розташований Монастир Бригіток. З кінця 19 століття будівля була облаштована під окружну в’язницю, яка існувала в часи самодержавства, радянської влади (до і після Другої Світової війни) та німецької окупації.

Історія цієї пам’ятки пов’язана з сумними і трагічними подіями в житті міста та всієї Волині, які увійшли в історію як розстріл в’язнів органами НКВС 23-24 червня 1941 року.

Розстріл проходив на західному і східному подвір’ях. За винятком декількох осіб всі в’язні були розстріляні. Уцілілих в’язнів НКВДисти заставили розширювати і поглиблювати воронки від авіабомб, які були скинуті німцями в перші години війни та копати нові ями, а потім скидати туди тіла всіх розстріляних. В джерелах вказуються різні цифри жертв – від однієї до чотирьох тисяч чоловік.

Відмітимо, що найбільш узагальнено і детально про це описав Микола Куделя у своїй книзі «Під мурами Луцької тюрми», колишній в’язень якого оминула куля під час розстрілу. Він згадує чотири могили (але на жаль не вказується точне їх місцезнаходження). Після звільнення Луцька в 1944 році тюрма знову використовувалась радянською владою за призначенням. Микола Куделя у своїй книзі посилається на розповідь Івана Мануйлика, який в 1944 році був в’язнем Луцької тюрми, бачив ці могили і був свідком того як за наказом енкаведистів на чотирьох могилах були зрізані хрести, а могили були зрівняні з землею і заасфальтовані. З цього часу до наших днів не залишилось ніяких візуальних ознак і лише в пам’яті народній, яка передавалась з уст в уста.

З історії пошуків та досліджень

Громадськістю Луцька та Волині неодноразово ставилось питання про перезахоронення жертв розстрілу. У 2009 році міською радою була прийнята цільова міська програма по увічненню пам’яті жертв розстрілу в Луцькій в’язниці. Для цього було залучено комунальне підприємство Львівської обласної ради з питань здійснення пошуку поховань учасників національно-визвольних змагань та жертв воєн, депортацій і політичних репресій «Доля» (директор Онищук Ярослав). Перш за все були проведені пошукові дослідження на місцях де вказували колишні в’язні Зінаїда Рубіновська і Григорій Покотило. На жаль, дослідження не дали позитивного результату. Подальший пошук на території колишньої Луцької в’язниці дозволив встановити одне місце масового захоронення, але воно відносилося до злочину іншого тоталітарного режиму. Під час розкопок було виявлено супровідний матеріал, але за виявленими знахідками було ідентифіковано, що це поховання радянських військовослужбовців. Треба відмітити, що інформація про масові поховання радянських військовослужбовців біля в’язниці була відсутня в будь-яких відомих нам на той час джерелах чи свідчень очевидців. У зв’язку з цим, був проведений тривалий архівний пошук, в наслідок якого вдалося з’ясувати, що під час німецької окупації Луцька в’язниця використовувалася під табір для військовополонених «Шталаг №360». В цьому таборі з жовтня 1941 по червень 1942р. померли з голоду, холоду і були розстріляні 10530 чоловік. Як часто буває в дослідницькій роботі проводячи пошук, щоб розкрити одну таємницю, випадково була відкрита інша.

22 червня 2010 року 314 останків червоноармійців були перепоховані з військовими почестями на території де встановлено пам’ятник «Жертвам фашизму» на вулиці Гнідавській.

Таким чином питання щодо локалізації братських могил розстріляних в’язнів у Луцькій в’язниці залишилося відкритим. Залишалося також відкритим питання чи збереглись ці братські могили? На це питання відповісти однозначно не можна. Адже під час післявоєнного будівництва проводилися значні земляні роботи.

У своїй книзі М. Куделя згадує розповідь Йосипа Пікули, який наприкінці 40-х років працював екскаваторником і був свідком, як під час земляних робіт на подвір’ї тюрми при копанні фундаменту натрапили на кістки захоронених. За розпорядженням працівників КДБ грунт з кістками повантажили на самоскиди і відвезли в невідомому напрямку, в глибокий кар’єр та закопали. Але з цього повідомлення на даний час нам не відомо, де саме було виявлено та викопано це масове поховання, хто були ці поховані - в’язні чи ще одна могила військовополонених?

В серпні 2016 році Юрієм Мазуриком і Віктором Баюком, археологом Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку, було проведено польові пошукові роботи на вул. Кафедральній, 16. В результаті яких було виявлено місце із масовими залишками людських останків. За всіма ознаками це поховальна яма розстріляних органами НКВС в’язнів 23-24 червня 1941 року. В 1944 році ця могила була зрівняна з землею і заасфальтована, у такий спосіб на багато наступних десятиліть «поховали» правду про жахливу подію, яка відбулася у Луцькій в’язниці. І лише через 72 роки над старанно замаскованим злочином тоталітарного режиму, волинськими археологами було знято «гриф секретності». Тепер після довгих років пошуків перед громадськістю постає питання меморіалізації цього місця масового захоронення жертв політичних репресій. Цей комплекс заходів передбачає: уточнення і фіксація меж масового захоронення; проведення розкопок та судово-медичної експертизи знайдених останків; ідентифікація знайдених останків; перепоховання за християнськими традиціями; встановлення надмогильного пам’ятника.

Із свідчень очевидців, на сьогодні нам вдалося встановити лише два прізвища, які поховані в цій братській могилі:

Коханський Степан Семенович, 1888 р.н.

Сасай (за іншими джерелами Сосой) Леонід Володимирович, 1916р.н.

обоє з с.Острівок Володимир-Волинського району

Плани майбутніх досліджень та увічнення пам’яті жертв розстрілу

Громадська рада при Волинській ОДА та Постійна комісія Луцької міської ради з питань соціального захисту, охорони здоров’я , материнства та дитинства, освіти, науки, культури, мови 5 січня організували круглий стіл: «Питання дослідження, ексгумації та перепоховання щойно виявленої могили розстріляних поблизу Луцької в’язниці». За круглим столом зібралися заступник міського голови Андрій Киця, депутати міської ради Алла Надточій та Микола Собуцький, секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті учасників антитерористичної операції, жертв війни та політичних репресій Святослав Шеремета, історики, науковці та представники громадськості. Після тривалого обговорення учасники кругового столу зійшлися на думці про повне дослідження останків, ексгумацію та перепоховання за християнськими традиціями. Святослав Шеремета наголосив, що проведення ексгумації та усіх необхідних досліджень дасть можливість визначити кількість розстріляних та можливо ідентифікувати особи загиблих за супровідними знахідками або шляхом проведення аналізу ДНК. Зараз цей аналіз широко застосовується в європейській криміналістиці, для прикладу, в Литві діє державна програма яка формує банк ДНК із поховань жертв сталінських репресій, і навіть через багато років знаходяться родичі. Також домовилися створити робочу групу для вирішення усіх пов’язаних із цією ситуацією питань.

Коментарі
29 червня
Сьогодні
08:25 Лучанки – за крок до фіналу волейбольної Євроліги 1
07:48 ВІДЕО Глушець: «ушльопок на київських номерах» дивом не зачепив пішохода на переході 119
Вчора
21:04 Теремно: у ставку втопилася жінка 5725
20:44 Тарасова: муніципали на гарячому засікли злив нечистот у каналізацію 588
19:05 ФОТО Луцький сквер: територія майбутніх гросмейстерів на Шопена 692
17:45 ФОТО Луцький замок: презентували незвичайну виставку вишитих ікон та ляльок Юлії Токарської 1239
16:21 З двома путівками на Європу: у Луцьку завершився юніорський чемпіонат України з легкої атлетики 321
15:35 З фестивалю – з вітерцем: під час «Ночі у Луцькому замку» транспорт курсуватиме до ранку 638
13:13 АНОНС «Ніякого міжсезоння»: лучан запрошують на міні-футбольне «свято друзів» 490
12:12 АНОНС Поліція запрошує лучан на «годинку з кандидатами» 159
11:15 Як вберегтися від «Пєті»: рекомендації СБУ щодо протидії новому комп'ютерному вірусу 916
10:02 ФОТО Три по шість: відбулося жеребкування останніх етапів чемпіонату Луцька з дворового футболу 773
27.06.2017
23:39 Працівникам зоопарку не вистачає грошей 405
23:21 ФОТОФАКТ На дитячому майданчику припаркувався «тетрацикл на польських номерах» 1895
22:50 Гаразджа: відпочивальники залишили гори сміття 737
22:25 Жителів міста кличуть на сесію міськради, аби відстояти кошти на добудову школи 700
21:28 Луцьк – на 11 місці в антикорупційному рейтингу міст 547
21:15 Комп'ютерний вірус Petya.A атакує: реакція лучан 4615
19:59 ФОТО Центр: демонстрували переваги сучасних електромобілів 592
19:38 ВІДЕО Гаразджа: зрубали «заборонені» дуби 485
18:44 Лучан просять допомогти захистити парк 900-річчя від приватних рук 1919
18:22 Неповнолітнього учня правознавчого ліцею посадили за крадіжки 546
18:00 10 причин для лучан відпочити на Світязі у маєтку «Nester House» 2802
17:44 Лучанин піде під суд за антиукраїнську діяльність у соцмережах 931
17:29 Ковельська: патрульна була травмована при спробі вгамувати п'яних чоловіків у сауні 792
17:17 У луцьких аптеках виписали 25 тисяч рецептів на безплатні ліки 280
16:54 Територію Луцького зоопарку мають намір збільшити 304
16:32 У Луцьку з’явиться «астрономічний» путівник містом 270
16:17 ФОТО Луцькі поліцейські знищили наркотики, які були речовими доказами 275
16:02 Назустріч цивілізації: гаряча лінія міськради – відтепер ще й мобільна 241
15:48 У святкову ніч містом курсуватиме додатковий транспорт 490
15:25 Вірус «Пєтя» атакував Луцьк 6165
15:15 Дошкільнятам влаштували екскурсію на тролейбусі 231
15:02 «Ніч у Луцькому замку» запрошує гостей 467
14:46 Відродження: через конфлікт з сусідом лучанин готує їжу в туалеті 2287
14:18 Одна з мереж АЗС у Луцьку перестала приймати банківські карти 934
14:06 У Луцьку мешкає чверть наркоманів Волині 702
13:57 АНОНС Луцький зоопарк запрошує на свято – папороть шукати 493
13:40 Сайт Луцькради стане інформативнішим 222
13:09 ФОТО З волинським «золотом» у кишені: у Луцьку змагаються найсильніші юніори-атлети України 335
12:45 ФОТО Лесі Українки: встановили «високотехнологічну» лавку для зарядки ґаджетів 858
12:32 Як сім’я з Луцька всиновила двійнят африканської зовнішності 3425
12:24 ФОТО Шевченка: рух автотранспорту обіцяють відновити після заміни труб 288
11:54 На Волині стартує фінальний етап дитячого пісенного конкурсу «Яскраві діти України» 244
11:35 ФОТО Львівська: обіцяють нарешті облаштувати дитмайданчик 508
11:14 Луцькрада проситиме Київ посприяти у ліквідації смороду 344
11:01 Луцькрада представила нового керівника Департаменту соцполітики 367
10:37 Старий ринок: тролейбусники міняють контактні мережі за пасажирські кошти 264
10:16 Лучанин їде в Італію на чемпіонат Європи з легкої атлетики 342
10:05 ФОТО Макс Кідрук розкрив для лучан таємниці чорних дір 333
Loading...
Підписатися на наші новини
*ви у будь-який момент зможете відписатися від наших новин